24 Eylül’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde Bursa merkezli Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti tarafından Uluslararası İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı geniş bir katılımla gerçekleşti.

Toplantıya yurtdışından iştirak eden temsilciler şunlardı;

Azerbaycan Ahıska Türkleri Vatan İçtimai Birliği Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Rüstem Halilov,

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)  Meclis Üyesi ve Cemiyet Üyesi Tevfik Rızayev,

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zaurbek Salioğlu ve Dernek Üyesi Taşpolat Muhlisov, Rusya Federasyonu Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Cavit Aliyev,

Kabardey Balkar Özerk Cumhuriyeti Ahıska Türkleri Cemiyet Başkanı ve DATÜB Meclis Üyesi Nusreddin Abbasov, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Amerika Birleşik Devletleri Ahıska Türkleri Temsilcisi İslam Şahbandarov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ahıska Türkleri Dernek Başkanı ve DATÜB Meclis Üyesi Hakan Uygun ve Ukrayna Ahıska Türkleri Temsilcisi Aydın Dursunov’du.

Türkiye’den katılan temsilciler ise;

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB)Başkanı Alim Aligil ve beraberindeki heyet, Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği Başkanı Ekrem Aliniyazoğlu ve beraberindeki heyet ve DATÜB Meclis Üyesi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Rüstem Mürseloğlu idi.

Misafir katılımcılar; 21. Dönem İstanbul Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Av. Ahmet Çakar, Kocaeli İşkur İl Müdürü Öztekin Kaşukçu ve Ardahan Dernekleri Federasyonu Başkanı Zekai Aydın oldu.

Toplantının Divan Başkanlığını Ahıska Türkleri Kanaat Önderi ve Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sabir Resul yaptı.

Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği Başkan Vekili Dr. Şemseddin Sarvarov Koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Ahıskalı Türklerin sorunları ele alındı.

Ahıska Türklerinin geleceğine yönelik çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, Ahıskalı Türkler için İstisnai Vatandaşlık, Ahıskalı Türklerin Türkiye’ye kabulü ve iskânına dair 2 Temmuz 1992 de çıkarılan 3835 sayılı kanun maddesi ve uygulamadaki aksaklıklar ile Ahıskalı Türklerin uluslararası nitelikte teşekkülü öne çıkan konu başlıkları idi.

 

SÜRGÜNÜN 73. YILI

Uluslararası İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı’nın hemen akabinde Merinos Göl Park’ta Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti bir basın toplantısı düzenledi ve sonuç bildirgesini kamuoyunun dikkatine sundu.

14 Eylül 1829 yılında Edirne Antlaşması ile Ahıska ve civarı toprakların savaş tazminatı olarak Ruslara verilmesinin ardından bölgede yaşanan baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen Türk kalmayı başarabilmiş Ahıskalıların, 14 - 18 Kasım 1944 yılında Sovyetler Birliği döneminde,  yaşadıkları topraklardan sürgün edilen Ahıska Türklerinin, sürgünün 73. yıldönümünde,  Anavatanları olarak kabul ettikleri Türkiye’de yaşadığı vatandaşlık sorununun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiğini söylüyor Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti adına konuşan Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) Başkan Vekili Hukukçu Ramiz Hüseyin.  

Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti” çatısı altında toplandıkları oluşumun “milli bir hareket” olduğuna dikkat çekiyor. Dünya üzerindeki Ahıskalı Özgür Türklerin ve milletin iradesi olduklarını savunuyor. Türkiye merkezli bir hareket olduklarını ve bu hareketin devletinin, Türkiye Cumhuriyeti olduğunu söylüyor Hüseyin.

Bu bağlamda vatandaşlık, eğitim, sosyal haklar ve oturma izni konularında mağdur olunduğunu ifade ederken, bürokratik engellerin aşılamadığını bu sebeple haklarını elde edemediklerini anlatıyor. Özellikle Apostilde suistameller olduğuna dikkat çekiliyor.

 

İSKANLI GÖÇ PROGRAMI

Türkiye’de, çoğu Bursa ve Antalya’da olmak üzere 200 binden fazla Ahıska Türkü yaşıyor. Dünya üzerinde sürgüne uğramış Ahıskalı Türklerin sayısı çeşitli verilere göre 700 bin civarında. Ahıska Türkleri, iki milyon Suriyeli’ye kapılarını açan güçlü Türkiye Cumhuriyeti’nde, Ahıska Türklerine ANAVATANlarında Vatandaşlık hakkı tanıyan 3835 sayılı kanunun uygulanmasını istiyor.

Türkiye dışında yaşayan Ahıska Türklerine 3835 sayılı kanuna dayanılarak vatandaşlık statüsü sağlanırsa, Avrasya coğrafyasındaki Türk Lobisi ciddi şekilde güçlenir diyorlar.

Dünya genelinde 9-10 ülkeye dağılmış olan Ahıskalı Türklerin Türkiye’de iskânı için önerileri var Temsil Heyeti’nin. Özellikle Kars, Artvin, Erzurum ve Ardahan belki Iğdır olmak üzere Kuzey Doğu Bölgesine yerleştirilmelerini öneriyorlar 150 bin civarında Ahıska Türkü’nün yaklaşık 15 yıllık iskânlı göç programı ile. Bölgede stratejik açıdan güvenilir ve kalıcı nüfus yapısının oluşmasına katkı sağlanabilir diyorlar bu şekilde. Ayrıca bölgesel kalkınma ve ekonomiye katkılarının olumlu yönde olacağı kanaatindeler.

Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti uluslararası yeni bir teşekkül içindeler. Daha önceki girişimlerde tanık oldukları usulsüzlüklere dikkat çekiyor heyeti temsilen Hukukçu Ramiz Hüseyin ve 23 Temmuz 2017 de kurulan temsil heyetinin yeni bir oluşumun temellerini attığını ifade ediyor. Amaçları, uluslararası arenada Ahıskalı Türkleri bir araya getirmek. Hareketin temeli üç buçuk yıl evveline dayanıyor. Bütünleştirici politikalarıyla sistemli hareket ediyorlar. Heyecanlı ve kararlılar.

 

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37