Toplumda bir dengesizlik var. Aslında, herkesin bildiği, pek çok Avrupa ülkesinde uygulandığı fakat ülkemizde, kanunların yetersizliği nedeniyle uygulanmadığı konuşulan bir konuda, Adli Yargı bir karar verdi.

Emsal karar niteliğindeki bu karara göre, boşanmış anneler, velayetleri kendilerinde kalan çocuklarına, kendi soy isimlerini verebilecekler. Sözün özü, Yasamanın yapması gereken bir işlem veya bir kanun çıkarılmasıyla çözümlenecek olan bir konudaki sıkıntıyı, adli merciler, mahkeme kararıyla çözüme kavuşturmuş oldular.

Olay ve ortaya çıkarılan mahkeme kararı şöyle;

9 Nisan 2018 tarihinde tarihi bir karar imza atan Yargıtay, eşler arasında yaşanan boşanmanın ardından reşit olmayan çocukların velayeti anneye verildiği takdirde çocukların annenin soyadını alabileceğine karar verdi. Konuyu değerlendiren Avukat Sinem Hacıeminoğlu, “Boşanma neticesinde çocuğun velayetinin anneye verilmesi durumunda annenin kendi soyadını çocuğa verebileceği ve bunun aile mahkemesinden talep edilebileceği kararı verildi. Bu hukuk camiası için örnek ve tarihi bir karar” dedi.

Sürecin 2011 yılında başladığını belirten Hacıeminoğlu, “Aslında Anayasa Mahkemesi 2011 yılında boşanmaların ardından çocuklara babanın soyadı verilmesi hükmünü iptal etmişti. Diyarbakır Aile Mahkemesinden verilen bir karar üzerine Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurudan sonra Anayasa Mahkemesi tarafların eşit olduğunu göz önüne alarak kararın tekrar değerlendirilmek üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Yargıtay’a gelen uyuşmazlık sonucunda 2. Hukuk Dairesi velayet hakkının anneye verildiği takdirde kadının müracaatta bulunup çocuğa kendi soyadını vereceği yönünde karar verdi” diye konuştu.

Alınan kararın kadın-erkek eşitliği konusunda çok değerli olduğunu belirten Sinem Hacıeminoğlu, “Bu kararı zafer olarak nitelendirmek doğru değildir. Artık mahkemeler ve Türk Medeni Kanunu, kadın-erkek eşitliğini sağlama yoluna gitmiştir. Kadın ve erkeğin, evlilikte, boşanmada, velayet hakkının kullanılmasında, kadının kendi soyadını kullanmasında bir eşitlik sağlandığı kanaatindeyim. Ayrıca çocuk reşit değil ve velayet annedeyse eski boşanmalarda da bu karar geçerli olacak. Boşanma işlemi geçmişte de gerçekleşmiş olsa kadın müracaatta bulunup çocuğuna soyadını verebilecek” ifadelerini kullandı.

Alınan kararın ardından değişecek olan soyadların karışıklığa yol açmayacağını savunan Hacıeminoğlu, “Nüfus kayıtlarıyla bilgilerimiz güvence altında. Çocuğun nüfus kağıdında yine babasının adı yazacak. Bunun herhangi bir sorun oluşturmayacağına, aksine çocuğun yararına olacağına inanıyorum. Çocuğun resmi konularda yapılan işlemlerde daha fazla kolaylık sağlayacak. Eski düzenlemeye göre velayetin anneye verilmesi durumunda eğer baba çocuğu arayıp sormuyorsa, çocukla bağlantısını kesmişse okul durumunda soyadı çocuk için problem teşkil edebilir. Çocuğun okul durumunda anne sürekli nüfus kaydı getirmek zorunda kalabilir. Bu tür ihtilaflar da bu kararla bertaraf edildi” dedi.  

Çok güzel bir uygulama.

Boşanmış aileler arasında büyük sorun teşkil eden, toplumda aile yaşantısını derinden etkileyen çocuk gelişiminde ise olumsuz yönleri olduğu eleştirilen bu konudaki sorunun yargı kararıyla çözümlenmiş olması sevindirici.

Eski yaşanılan olaylara bakalım.

Çocuk, anne ve babası boşanmış. Annenin yanında kalıyor. Okul çağı geldiğinde, anne çocuğu okula yazdırıyor. Velisi annesi ama soyadı farklı. Çocuğun soyadı farklı. Bu durum arkadaşları arasında bazen dalga geçilmesine kadar ileriye taşınabiliyor.

Çocuk, farklı soyadının neden kaynaklandığını, aklı yetmediği için belki de yaşının küçüklüğü nedeniyle olayları tam olarak kavrayamadığı için açıklamakta güçlük çekiyor.

Bu sıkıntıları yaşayan belki on binlerce aile var. Anne var, çocuk var.

Kimse, kimsenin böyle bir sonla karşılaşmasını istemez. Fakat, hayatın neleri getirip neleri götüreceği pek belli olmuyor. Bu konudaki eksikliğin de çözümlenmesi toplum adına sevindirici.

Sağlıklı günler…

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37