BURSA'DA SPOR:
Cem GENÇOĞLU : BASKF'DE DEĞİŞİM RÜZGARI BAŞLIYOR!

Amatör spor kulüplerin içinde bulunduğu sorunları ve kronik problemleri tek tek tespit ettiklerini aynı zamanda somut çözümler bulduklarını ifade eden Gençoğlu ile arkadaşımız Adnan Alp’e neden aday olduklarını ve Amatör Kulüplerin geleceğini kurtarmak istediklerini ifade etti. Daha öncede BASKF’de görev yapan Cem Gençoğlu amatör camianın çok yakından tanıdığı bir isim.


Adnan ALP : “Sayın Gençoğlu neden aday olduğunuza geçmeden önce kısaca sizi tanıyalım?”

Cem GENÇOĞLU : “Öncelikle bende Gazete Bursa ailesine bu nazik daveti için teşekkür etmek istiyorum. Evet, sporun içinden gelen biriyim 1964 Bursa’da dünyaya geldim, Üniversite mezunuyum.  Aynı zamanda Bursaspor divan kurulu üyesiyim ve 22 senedir Çekirgespor kulübünden ASKF  delegesiyim. Bu süreçte kulüp yöneticiliğinin yanı sıra 12 sene ASKF de yönetim kurulu üyeliği ve 3 senede Bursa Futbol İl Temsilciliği görevini her zamanki futbol tutkusu ve görev anlayışıyla yerine getirdim. Aslında futbol içinde olan sizlerden biriyim”  


Adnan ALP : “Sevgili Cem Gençoğlu, neden aday olduğunuza gelirsek neler söylersiniz?”

Cem GENÇOĞLU : “Ülkemizde ve şehrimizde amatör camiaların Türk futbolunun adeta bir dinamosudur. Gerçekten biliyorsunuz araçlarda ve bisikletlerde bilirsiniz bir dinamo vardır işte bu olmazsa elektrik üretemezler ve işlerlik kazanamazlar. Türk futbolu için bakacak olursanız amatör camialar olmasa ülke futbolundan ve profesyonellikten bahsetmek mümkün müdür? Maalesef Amatör futbol kulüpleri olmazsa olmazıdır ülke futbolu için”


BAŞKAN ve YÖNETİCİLERE TEŞEKKÜRLER

“Bu kadar önemli bir kademe peki karşılığını alabiliyor mu? Hem ülke profesyonel yapısından hem de kendi camiasından! Koca bir hayır, eğer amatör spora sevdalı başkan ve yöneticiler kenara alın az önce dediğim dinamo hiçbir işe yaramayan sadece bir parçadan ibarettir. Buradan amatör spora gönül vermiş iş adamlarımıza başkan ve yönetici anlamında yaptıkları katkıları takdirle karşılıyorum, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum”

BİR YILDIR PROBLEM ve ÇÖZÜM ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ!

“Amatör camia her ne kadar kulüp bazında düşünülse de bu gücü bir çatı altında toplayan Bursa’mızda bir ASKF’de var. Dediğim gibi uzun yıllar camianın içinde olursanız veya görev yapmışsanız doğal olarak kulüplerin, delegelerin, teknik ekiplerin, futbolcuların, altyapının hatta akademi liglerindeki ailelerin bile sorunlarını çok iyi analiz edebiliyorsunuz. İşte bende bu analizi Bursa’da en iyi yapacak olanlardan birisi olduğum için dün ile bugünü çok iyi gözlemleyip yarın nasıl olmasını planlamasını yapabiliyorum. Bu konuda arkadaşlarımla birlikte yaptığımız tespitlerden sonra yaklaşık bir yıldır bu problemlerin tespitleri ve çözümleri üzerine odaklı bir çalışma yaptık. Çok mükemmel bir ekiple birlikteyiz Bursa amatör camiası Salı gününden sonra inşallah yeni soluk yeni bir anlayış ile bizlerle hak ettiği yerlere gelecektir”

Adnan ALP : “Cem bey, satır başlarıyla bu sorunlar nelerdir ve çözümleri nedir?”

Cem GENÇOĞLU : “Adnan bey şimdi tüm sorunları sizlere anlatmaya kalsam sanıyorum sayfanızda yer vermeniz mümkün olmaz. Çünkü gerçekten amatör camiada şu anda ben yaptım oldu mantığı hakim, herkes kaderine razı bir duruma getirilmiş durumda. Bunu gerçekten hazmedemiyoruz ama mevcut yönetimin uygulamaları kulüpleri çok zorluyor”

21 GÜN SÜREN LİG, SONRA HERKES EVİNE!

“Az önce söylemiştim bu camianın çok değişik bileşenleri var mesela akademi liglerinin oynandığı altyapı özelinde U11 ve U12 liglerinde yapılan uygulama gerçekten mantık dışı, bu yaş gruplarında haftada 3 gün tek devreli maçlar oynatılarak, 21 günde ligler sonlandırılıyor. Yani çocuklar 21 günde ligi bitiriyorlar sonra herkes evine mantığı! Oysa bu çocuklar yeni filiz gibi çok daha fazla birlikte olmaları ve maç yapmaları gerekiyor”

EN AZ 40 MAÇ OYNAYACAKLAR!

“Bu çok mu zor derseniz? Tabi ki değil ama işte yönetmek farklı bir meziyet biz bunların çözümü bulduk şöyle ki, cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere 1 er müsabaka ve çift devre olmak üzere sezon başı eylül ayında başlayacak sezon bittikten sonra mart ayından itibaren tekrar sonuca endeksli olmayan aynen cumartesi ve pazar günleri 1 er maç olmak üzere hafta sonları ailelerimizin de gelebileceği şekilde gece maçları dahil olmak üzere oynatacağız bu sistem sayesinde bu yaş gruplarında 40 müsabaka civarında oynatarak sezonu tecrübe kazanmalarını sağlayacağız” 

DİĞER YAŞ GRUPLARI FARKLIMI SANKİ?

“Hali hazırda mevcut yönetiminin planlamasında U 15 ve U 19 yaş liglerinde farklı bir uygulama yok! Aynı sorunlar burada da hakim yani yanlış planlama anlayışı sebebiyle  bu gruplarda da çocuklar 45-60 gün gibi kısa bir süre içinde ligi tamamlıyorlar. Kaldı ki ; 45 gün içerisinde müsabakalarını oynayan ve Türkiye Şampiyonasına gitmeye hak kazanan sporcularımızın liglerini bitirdikten yaklaşık 6 ay sonra Türkiye Şampiyonasına gittikleri göz önüne alındığında şampiyonaya gidemeyen takımlarımızın oyuncuları içinde 2 ayda sezon bitmesi nedeniyle bu gençlerimiz spordan uzaklaşmakta özellikle A takıma oyuncu yetişmesi açısından hiçbir fayda sağlamamaktadır”

“Hali hazırdaki bu uygulamanın derhal değişeceği ve özellikle 19 yaş liginin A takımlarımız için ne kadar önemli olduğu göz önüne alınarak yeniden düzenlenecek olması futbolcu adayı çocuklarımızda hedeflere ulaşma şekli daha sağlıklı olacaktır.”

ÖNCE ABİLER SONRA KÜÇÜKLER OLMAMALI!

“Mevcut sistemde müsabaka planlaması üst yaş gruplarından başlatılıyor, bizce bu kesinlikle hatalı bir uygulamadır. Bununda çözümü tespit ettik öncelikle alt yaş gruplarındaki müsabakaları oynatarak, ligi bitiren alt yaş gruplarımızda yer alan sporcularımızın başlayacak olan bir üst grupta mücadele edebilmesine imkân sağlayacağız. Böylelikle sporcularımızın kendilerini daha fazla geliştirmelerine fırsat tanıyacağımızı düşünüyoruz. Yani önce ağabeyler sonra küçükler uygulaması çok yanlış, mesela U 13 ve  U16 ligi oynandıktan sonra,  U 14 – U 17 ligini oynatacağız. Yaş ligleri arasında en az 3 yaş olacaktır”

NEDEN AĞUSTOS AYINDA OYNATILIYORUZ!

“Mevcut uygulamada ilimizde müsabakalar Ağustos ayı içerisinde başlatılmaktadır. Gerek kentimizin göç alan bir il olması gerek ise Ağustos ayı içerisinde başlayan liglerde temmuz ayında antrenmanlara başlanması göz önüne alındığında insanların tatil ya da sair sebeplerden dolayı kentimizde bulunmaması sebebiyle siz spor kulübü yöneticileri büyük zorluklar çekmekte ve mağduriyet yaşamaktalar. Bu mağduriyete mahal vermemek adına, kentimizde oynanacak tüm amatör müsabakaları Eylül ayında başlatacağız. Bunun örneği de Türkiye’de haftada 750 müsabaka oynatan İstanbul ilinin bile müsabakaları Eylül ayında başlamasıdır”

SPORCULARIMIZIN EĞİTİMİNDE EN BÜYÜK SORUN!

“Yine tüm spor kulüp yöneticilerimizin serzenişte bulunduğu bir husus var dini bayram ile arife günleri ve de özellikle hafta içi müsabakalarında bu sene milli eğitim bakanlığımızın genelgesi var. Bu genelgeye istinaden senede 5 gün mazeretsiz devamsızlık yapan öğrencilerimize teşekkür ve takdir alamayacağı bu yönde de velilerimizin haklı serzenişte bulunmasına istinaden müsabaka oynatmayacağımızı taahhüt ediyoruz”

GECE MAÇLARI OYNATACAĞIZ!

“Bursa’mızın bir spor kenti olduğu ve gece maçı anlamında da yeterli tesislere mevcut olduğu göz önüne alındığında ; neden bu güne kadar herhangi bir müsabaka gece vakti oynatılmaz? Gece vakti kulüplerimizin ışıklandırılmış sahalarda antrenman yaptığı gerçeğini göz önüne alındığında; öncelikle gerekli yeterliliğe haiz sahalarda sonrasında da ışık eksiklikleri bulunan tesislerimizin bu eksiklikleri giderilmek sureti ile gece müsabakaları oynatmayı planladık. Bursa’daki ilk gece müsabakalarının da il temsilciliği yaptığım dönem 2010 senesinde Bağlarbaşı sahasında oynattığımızı yöneticilerimiz hatırlayacaklardır”


SATIR BAŞLARIYLA TESPİT ETTİĞİMİZ BAZI PROBLEMLER!

“Ayrıca satırbaşlarıyla tespit ettiğimiz hatalı ve eksik uygulamalar sıralamak gerekirse;

· Sahalarda görev yapan tüm sağlıkçılarımızın çantaları tüm tıbbi malzeme ile donatılacaktır şifalı su dediğimiz devirler bitecektir.

 

· Görev yapan sağlıkçılarımız, saha komiserleri gibi tek tip kıyafet giyeceklerdir.

 

· Hali hazırda, alt yaş gruplarında elit, klasman ve 1. küme şeklinde maç planlaması yapılmaktadır. Bizler bu uygulamaları önümüzdeki yıl yeniden düzenleyeceğiz. Bunun nedeni de alt yaş liglerinde 3 kümenin fazla gelmesidir.

 

· Maç programları tertip komitesince Salı günleri yayınlanmaktadır, Bizce yanlıştır bu sebeple plan ve programı aylık olarak yayınlayacağız. Takımlarımızın aylık antrenman ve ulaşım ve sporcuların izinlerini daha sağlıklı planlamasını sağlayacağız.

 

· 2017-2018 sezonunda şaşırtıcı bir uygulamaya şahit olduk, 1. Kümede müsabakaların bitiminden 3 ay gibi bir süre sonrasında, ligden düşme ortadan kaldırıldı. Zaten maddi açıdan zorluk çeken ve ortalama 50 bin TL harcayan kulüplerimizin toplamda 3 milyon gibi bir rakamı çöpe atıldı. Oysa sezon başında açıklansa zor durumdaki camia gençlerine fırsat verip bu kadar zarara uğramazlardı.

 

· Benzer uygulama 2. Küme müsabakalarının 8. haftasından sonra, bir üst kümeye 2 takım yerine 3 takımın çıkartılmasına karar verildi. Mağduriyet yine aynıydı, bu sebeple bizler planlamalarımızı ve uygulamaları yıllık olarak yapacağız ve resmi sitemizden tüm kulüplere duyuracağız.

 

· Son yıllarda üst liglerden 2.kümeye paket tabir ettiğimiz hoca ve oyuncu transferleri gerçekleşmekte ve bu durumdan mağdur olan takımlarımız var. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için 2.küme müsabakaları 2.transfer dönemi kapandıktan sonra başlayacak o ligde oynamak isteyen sporcularımızda sezon başında planlarını ona göre yapacak takımlarımızda aynı oyuncular ile değil farklı oyuncular ile devam ederek transferde fazla bütçe harcamalarına gerek kalmayacak oyuncu yetiştirmeye yöneleceklerini düşünüyoruz.

 

· Son yıllarda ortaya çıkan Kulüplerimizin yarışma haklarını bir başka kulübe devir işlemlerine onay vermeyeceğiz.

·    Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanan kulüplerimize BASKF olarak konaklama ve yol giderlerini karşılayacağımız gibi görevlendireceğimiz bir yönetim kurulu üyemiz bu kafileye eşlik edecektir.

·     

·    Amatör müsabakaların internet ortamı üzerinden canlı yayınlanması yönünde çalışmalarımız var bunları da göreve seçildiğimiz takdirde gerçekleştireceğiz.

· BASKF’nun kuruluş tarihinden bu güne kadar gelen 38 senelik bir tüzüğü var. Biz bu tüzüğün taleplere ve değişen zamana uygun hale getirilmesi ile ilgili tüzük tadilatını değiştireceğiz.

 


Adnan ALP : “Sevgili Gençoğlu, gerçekten çok ciddi hazırlanmış ve hiçbir detayı atlamadan bir çalışma yapmışsınız. Toparlayacak olursak genel kurul üyelerine son mesajınız ne olurdu?”

Cem GENÇOĞLU : “Sayın Alp, bu imkanı sağladığınız için bizlerde sizlere teşekkür ediyoruz. Zaten amatör camianın kurtuluşu için sizlerinde katkı koyması gerekiyor. Elbirliği ile bu camianın çok daha iyi yerlere getireceğimizden hiç şüphem yok, bugüne kadar 200’den fazla kulübü tek tek ziyaret ettim hatta bazılarına ikişer defa giderek tüm sorunları tespit ettik. Beklentileri çok iyi biliyoruz”

ÇOK İYİ BİR EKİP ve BİLGİ DONANIMI İLE GELİYORUZ.

“Evet, yaklaşık bir yıldır bu seçimlere hazırlandık tüm arkadaşlarımızın kendilerinden ve çevrelerinden sürekli karşılaşılan sorunları tespit etmelerini istemiştim. Şimdi bunun meyvelerini görme zamanı Salı günkü kongreden sonra hep birlikte göreceğiz. Gerçekten çok iyi bir ekiple ve çok iyi bilgi donanımı ile birlikte geliyoruz. Genel Kurula icabet etmesini beklediğimiz 235 kulüpten 705 delegenin farkımız fark edecekleri bir yönetim vaat ediyoruz.”  

DEĞİŞİM RÜZGARI BAŞLIYOR!

“En önemli çalışmamız ise istişare olacak. İstişare yapılmadan bir günde statü değişmeyecek, takımlarımız planlamalarını buna göre yapılacak. Bizde küslük olmayacak ayrıca bugüne kadar Amatör Camiaya emek verenlere de teşekkür ediyoruz. Gerçekten Bursa Amatör Futbol Kulüplerini bizimle birlikte çok güzel bekliyor, bundan sonrası kulüplerini ve amatör camiayı düşünen delegelere kalıyor. Ya bizlerle birlikte güzel yarınlara yürüyecekler ya da kaos içinde aynı kalmak isteyecekler. Ama inandığım tek şey var ise kongremiz bu değişim rüzgârının başlangıcı olacak”   

 

 

Haber : Adnan ALP 

Gazete Bursa
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37

TUR'da Balıkesir - Bursa etabını Caleb...
55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (Tour Of Turkey) 194.3 kilometrelik Balıkesir...

Haberi Oku