FLAŞ HABER
EN İYİ MOTİVASYON YÖNTEMİ SANATTIR
 

Osman Çetin: Ayfer Hanım ilk olarak kendinizden bahseder misiniz?

Ayfer Yiğit: 1986 Bursa doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunuyum.  2003-2004 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu’nda kurs aldım ve kendi kısa oyunumu yazıp oynadım. 2006 yılında modern dans gösterisinde yer aldım. 2006-2007-2008 yıllarında Troya Tiyatro’da drama, tiyatro ve diksiyon öğretmenliği yaptım. 2007 yılında 1.Ulusal Oyunculuk Çalıştayı’na katıldım. Ritim Workshop ve performansta görev aldım. 2008-2009 yıllarında Troyalı Kadınlar ve Yaşlı Bayanın Ziyareti adlı oyunlarda rol aldım. Troyalı Kadınlar oyunu ile İstanbul ve Bulgaristan da turneye katıldım. 2008-2009 yılında Bozcaada Halkeğitim Merkezi’nde drama ve tiyatro öğretmenliği yaptım. 2008 yılında The Wternational Musıc There Workshop adlı Avrupa projesinde yer aldım. 2009 yılında City Contact 2 Berlin/City Talk adlı Avrupa Birliği projesine katıldım.2009- yılında Kukla Workshop’ta görev aldım. 2009-2010 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Drama Topluluğu’nda oyunculuk eğitimi verdim. 2009-2010 yılında Çanakkale Gençlik Spor Merkezi’nde drama dersi verdim. 2009-2010 yılında Çanakkale Eceabat Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro ve drama öğretmenliği yaptım. 2010-2011 -2012 yıllarında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Hizmet İçi Bölümü’ne bağlı olarak öğretmenlere ve okul yöneticilerine drama seminerleri verdim. 2010-2011 yıllarında Bursa Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak Akpınar Kültür Merkezi’nde usta öğretici olarak drama ve tiyatro dersleri verdim. 2010-2011 yıllarında Bursa Yıldırım Peyami Sefa Okulu’nda özel olarak drama dersleri verdim. 2010-2011 yıllarında Bursa Nilüfer Özel Final Okulları’nda drama öğretmenliği yaptım. 2011-2012 yıllarında Rahmiye Malcı Oğlu İlköğretim Okulu’nda özel olarak drama dersleri verdim. 2012-2013 yıllarında Bursa Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak Malcılar Anadolu Lisesi’nde usta öğretici olarak drama ve tiyatro dersleri verdim. 2013-2014 yılında Özel Altın Kalpler kreşte drama öğretmenliği yaptım.  2013-2014 yılında Yıldırım Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak usta öğretici görevinde Faik Çelik Kız Meslek Lisesi’nde tiyatro kursu verdim. 2014-2015 yılında Bursa Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı usta öğretici olarak ilçe milli eğitimde görevli öğretmenlere drama ve tiyatro kursları verdim. 2015-2016 yıllarında Işıklar Askeri Lisesi’nde drama diksiyon kursları verdim. 2015-2017 yıllarında Altınşehir Koleji’nde drama öğretmeni olarak görev yaptım. 2015-2016 yıllarında Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nde gönüllü olarak hastanede yatan çocuklara drama eğitimi vermekteyim. 2017 yılında Nilüfer Gençlik Merkezi’nde tiyatro ve diksiyon kursları verdim. 2018 yılında Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda diksiyon eğitimi verdim. 2018 yılında Özel İdare İlkokulu’nda drama dersi verdim. Ve en önemlisi Motive Sanat Atölyesi’nin kurucusuyum.

Osman Çetin: Siz bu mesleği neden ve ne için seçtiniz?

Ayfer Yiğit: Ben idealist biriyim… İlkokulda öğretmenimiz bize büyüyünce hangi mesleği yapmak istiyorsunuz diye sorduğunda bir çok arkadaşım öğretmen,doktor vs cevap verirken ben tiyarocu olacağım diye cevap verdim. Ve hiç bir zaman idealimden vazgeçmedim. Tabii burada ailemin bilinçli bir aile olması da önemli bir etken… Yeteneklerimin farkında olup doğru yönlendirmelerde bulundular. İdealim olan mesleği yapmamda ailemin desteği çok büyük. Aileme çok teşekkür ediyorum. Mesleğimi çok seviyorum ve işimi severek yapıyorum. Mesleğimin eğitimcilik kısmı ile daha yoğun bir şekilde ilgileniyorum.

Osman Çetin: Motive Sanat Atölyesi’nde verdiğiniz eğitimler kaç yaştan itibaren başlıyor?

Ayfer Yiğit: Beş yaştan itibaren her yaş grubuna eğitim veriyorum.

Osman Çetin: Bursa’da verdiğiniz drama-tiyatro-diksiyon-beden dili-kişisel gelişim eğitimlerine ilgi nasıl?

Ayfer Yiğit: Bu sorunuza maalesef ilgi çok fazla diyemeyeceğim. Bunun sebebinin de insanların bu eğitimlerin neye hizmet ettikleri konusunda çok fazla bilgiye sahip olmamaları olduğunu düşünüyorum. Bu eğitimlerin faydalarını araştırdıklarında ve eğitimlere başladıklarında göreceklerini söyleyebilirim.

Osman Çetin: Bu mesleğin amatör ve profesyonel anlamda ayrımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayfer Yiğit: Çok güzel bir soru oldu Osman Bey. Bu sorunuza iki bir den büyüktür diyerek başlamak istiyorum. Bizler güzel sanatlar fakültesi mezunları olarak 5 yıl eğitim aldık. Şimdi 5 yıl eğitim almış biri ile 3-4 ay kurs alıp elindeki sertifika ile eğitim veren bir olabilir mi hiç? Halkımızın bu konuda bilinçli olmasını istiyorum. Eğitimleri alacakları kişilerin alanında profesyonel kişiler olmasına dikkat etmeleri gerektiğini buradan vurgulamak istiyorum. Ayrıca herkesin kendi mesleğini yapması gerekir ve en önemlisi insanlarımızın bilinçli olması gerekir. Şöyle düşünelim sağlıkla ilgili bir sertifika aldım diye doktor olup ilaç yazabilir miyim? Bu imkansız… Amatör ve profesyonel ayrımını bu şekilde düşünebiliriz.


Osman Çetin: Atölyenizin merkezi bir yerde olduğunu görüyoruz. Böyle bir avantaj karşısında halkımızın talep durumu nasıl?

Ayfer Yiğit: Evet konum olarak merkezi bir yerde… Şehreküstü metro istasyonu reyhan çıkısı 1. Noterin üstü Atilla İş Hanı’nda… Ulaşım her yerden mevcut… Halkımızın talep yoğunluğuna gelecek olursam da, eğitimciliğimdeki başarılarımı bilen kişilerin katılımı daha fazla diyebilirim.

Osman Çetin: İnsanlar neden motive sanat atölyesini seçmeli?

Ayfer Yiğit: Alanında başarılı ve yaptığı çalışmalarla kendini ispatlamış bir eğitimciye sahip motive sanat atölyesi verdiği uygulamalı eğitimlerle kalıpların dışına çıkmayı başarmış bir eğitim sistemine sahip olduğu için tercih edilmeli. Kaliteli eğitim verme hedefleyen motive sanat atölyesi daha bir çok başarılara imza atmaya devam edecek. Eğitimin doğru adresi motive sanat atölyesi… Son olarak Gazete Bursa Muhabiri Osman Çetin, atölyemize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı çok teşekkür ediyorum. ‘’Sanat en iyi motivasyon yöntemidir’’ bunu kimse aklından çıkarmamalı…

Osman Çetin: sanat en iyi motivasyon yöntemidir sloganınızdaki amaç nedir?

Ayfer Yiğit: Sanatın insanlar üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri mevcut. Kimi insan müzik dinleyerek motive olur, kimi insan resim yaparak, kimi insan sahneye çıkarak. Çeşitleri çoğaltabiliriz. Ben atölyeme gelen öğrencilerimde bu motivasyonu fazlası ile sağlıyorum. Çünkü uygulamalı bir eğitim veriyorum ve öğrencilerim hem eğlenmiş hem öğrenmiş olarak atölyemden mutlu şekilde ayrılıyorlar.

Osman Çetin: Atölyenizde verdiğiniz eğitimlerin içeriği hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ayfer Yiğit: Drama eğitimini küçük yaş grubu(5-14 yaş) ve yetişkin grubu(15 yaş ve üzeri) olarak iki grup halinde veriyorum. Drama-kişisel gelişim eğitimi; doğaçlama ağırlıklı bir çalışma olup kişisel gelişimi güçlendirmek adına verilen bir eğitim. Bu eğitimlerle içine kapanık, çekingen, utangaç, iletişim sıkıntısı yaşayan kişilerin uygulamalı eğitimler ile bu tarz sorunlarının giderilmesi hedeflenir. Maalesef tiyatro eğitimi ile sık sık karıştırılan bir eğitim. Diksiyon/hitabet-beden dili eğitimi, etkili konuşma Türkçenin doğru telaffuzu, kelimelerin doğru tellaffuzu, diyafram, ses nefes, tonlama vurgu, jest mimik kullanımı üzerine verilen eğitimler 4 ay kadar sürüyor. Eğitimlerin hepsi uygulamalı gerçekleştiriliyor.

Osman Çetin: Atölyenizin merkezi bir yerde olduğunu görüyoruz. Böyle bir avantaj karşısında halkımızın talep durumu nasıl?

Ayfer Yiğit: Evet konum olarak merkezi bir yerde… Şehreküstü metro istasyonu reyhan çıkısı 1. Noterin üstü Atilla İş Hanı’nda… Ulaşım her yerden mevcut… Halkımızın talep yoğunluğuna gelecek olursam da, eğitimciliğimdeki başarılarımı bilen kişilerin katılımı daha fazla diyebilirim.

Osman Çetin: İnsanlar neden motive sanat atölyesini seçmeli?

Ayfer Yiğit: Alanında başarılı ve yaptığı çalışmalarla kendini ispatlamış bir eğitimciye sahip motive sanat atölyesi verdiği uygulamalı eğitimlerle kalıpların dışına çıkmayı başarmış bir eğitim sistemine sahip olduğu için tercih edilmeli. Kaliteli eğitim verme hedefleyen motive sanat atölyesi daha bir çok başarılara imza atmaya devam edecek. Eğitimin doğru adresi motive sanat atölyesi… Son olarak Gazete Bursa Muhabiri Osman Çetin, atölyemize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı çok teşekkür ediyorum. ‘’Sanat en iyi motivasyon yöntemidir’’ bunu kimse aklından çıkarmamalı…Gazete Bursa
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37

Sorunlara yerinde tespit
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Teferrüç Mahallesi’nde tek tek esnafları gezip, teleferik...

Haberi Oku