KAPIMIZ HERKESE AÇIK!

YENİLİKÇİLİĞİN MERKEZİ…

Gazete Bursa yönetici ve yazarlarıyla bir araya gelen AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Türkiye ve kent gündemine ilişkin konuştu. AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana yeniliği yakalayan bir parti olduğunu söyleyen ve ‘Siyaset Akademisi’ni örnek gösteren Salman, “Siyasi anlamında farklı görüşleriniz olabilir. Ama siyaset tarihi, siyasi etik, insani ilişkiler standarttır. Sağcıya göre, solcuya göre, ülkücüye göre, dindara göre etik kavramı yoktur, olmaz” dedi.

PLANLAMA SORUNU…

Türkiye'nin ekonomik anlamda 2’nci büyük kenti olan Bursa’nın zor bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Salman, “Bursa, tarihiyle, coğrafyasıyla, turizmiyle, sanayisiyle insanların yaşamak istediği bir şehir. Ancak planlama yapılırken, nüfus yoğunluğu öngörülmemiş ve şehir önden koşmaya başlamış.  Partimiz döneminde toplu konut yönetmenliği ve imar alanlarının planlanmasıyla ilgili yapılan çalışmalarla Bursa, yakalanmaya çalışılıyor" dedi.

BURSA KAÇIYOR BİZ KOVALIYORUZ 

Şehirlerde planlamanın nüfus artışı baz alınarak yapılması gerektiğine vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Salman, “Aksi takdirde şehir önden koşturur, siz de ona yetişmeye çalışırsınız. AK Parti döneminde Bursa,  düzenlenmeye ve yakalamaya çalışılmaktadır" dedi.

Gazete Bursa ailesi Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Başkanı Ayhan Salman’ı ziyaret ederek, hem son dönemde siyasi arenada yaşanan gelişmeleri hem de Bursa özelinde yapılan çalışmaları değerlendirdi.  21 Ocak’ta Bursa İl Kadın Kolları kongresinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla geçekleşeceğini söyleyen Başkan Salman, “Teşkilatlar olarak hem il kongremizi o güne kadar hafta sonu yoğun bir çalışma ve koordinasyon toplantıları yapıyoruz. Bize görev verilmiş koşuyoruz. Dur derlerse dururuz. Çekil derlerse çekiliriz.  17 ilçemiz var. 11 ilçe başkanımız çekildi kenara ama yine hepsi bizim içimizde. Bu bir bayrak yarışı gibi… Elhamdülillah AK Parti'de diye siyasi partilerde olduğu gibi, rekabetin yaşandığı, kavganın gürültünün olduğu durum yok. Bu gelişmeler ya da değişimler olmadan önce objektif bir değerlendirme süreci yaşanıyor. Mülakatta 3 kişi gitti biri çıktı gibi değil. Temayül çalışmaları var. Esnafla, vatandaşla iletişim var. Gerekli bilgiler Genel merkeze ulaştıktan sonra mevcut adaylar arasında uygun görülen görevine başlıyor. Bu diğer arkadaşlarımızın eksik olduğu, yetersiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir taraftan partinin içerisinde bütün demokrasiler işletiliyor. Sonrasında da parti içi disiplin kurulu kararını veriyor. Yenilikte her zaman fayda vardır" diye konuştu. 

HERKESİ MEMNUN ETMEK İMKANSIZ

Ayhan Salman, “Partimiz içinde hiç siyasete girmemişlerin sayısı yüzde 15 civarındadır. Partimizin koyduğu belli bir kriterler var. Partimizde yüzde 30 kadın, yüzde 30 genç bulundurmak zorundasın. Partimizde 20 yaşında geçlerimiz de görev alıyor. Bursa'nın mozaiğinde temsil ettiği düşünülen, hem meslek anlamında, hem her anlamda,  Bursa'yı temsil anlamında En iyi çalışan arkadaşlarımıza görev dağılımı yapılıyor. Herkesi mutlu edebilmek mümkün değil. Biz bu ilçe kongrelerini yaparken, dost ahbap ilişkisiyle yapmadık. Araştırılmış, incelenmiş bu işe uygun görülmüş ve göreve getirilmiştir” dedi.

HER PARTİDEN KATILIM…

AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, "AK Parti’nin kurulduğu günden bugüne kadar yeniliği yakalayan, dahası yeniliği bizzat kendisi oluşturan bir parti. Siyaset Akademisi, Türkiye'ye ilkeli, milli ve yerli siyasetçiler yetiştiren bir okuldur. Geniş kapsamlı faaliyetlerimizden biri olan Siyaset Akademisiyle seçmenlerimizin partimizle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsal ilgiliyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politika ve benzeri alanlarda uzmanlar tarafından bilgilendirildiği, Türkiye genelinde teşkilatımız vasıtasıyla yaygınlaştırdığımız önemli bir faaliyetimizdir. Akademide başarılı olanlara Cumhurbaşkanımız plaket veriyor. Bu akademiye her partiden katılımlar oluyor. Bu akademiye katılıp, meclis üyesi, ilçe başkanı, yöneticilik yapmış çok arkadaşımız var. Çok önemli kazanımlar sağlıyor. Siyasi anlamında farklı görüşleriniz olabilir. Ama siyaset tarihi, siyasi etik, insani ilişkiler standarttır. Sağcıya göre, solcuya göre, ülkücüye göre, dindara göre etik kavramı yoktur, olmaz. Dürüst adam dünyanın bütün dinlerinde, bütün dillerinde, bütün meşreplerinde dürüsttür, namusludur. Dürüst olmayan da her yerde makbul biri değildir.”

ÖNEMLİ VE ZOR BİR ŞEHİR…

Bursa’nın nüfus olarak Türkiye'nin 4’üncü, ekonomik anlamda 2’nci büyük il konumunda olmasının iyi ve zor tarafları da olduğunu dile getiren Başkan Salman, “Bursa çok kadim bir şehir. Bursa geçmişe dönük binlerce yıldır, önemli stratejik konumda kalmıştır. Osmanlı kurulduğundan beri, Osmanlının hayallerindeymiş. Dolayısıyla o tarihiyle, coğrafyasıyla, turizmiyle, insanların yaşamak istediği bir şehir. Sonra işin içerisine sanayi de girmiş. Tarım şehri, güzel şehir ekonominin artmasıyla inanılmaz bir nüfus artışına neden olmuş. Dünya genelinde gelişen şehirlere baktığınızda, 50 yıllık süreçte nüfusu hemen hemen aynıdır. Dolayısıyla bu şehirleri, planlamak, dizayn etmek, tarihi korumak, çevreyi düzenlemek, trafiği düzenlemek, yönetmek daha kolaydır. Ama Bursa öyle değil. 40 yıl öncesini biliyorum. 240 bin nüfusu vardı. Bugün merkez olarak 2,5 milyon genel olarak 3,5 milyon nüfusu olmuş. 10 katı bir artış olmuş. Aynı şekilde araç sayısı da artmıştır. 14 bin araç şuan 700 bin araç olmuş. 1980 yılında ki sanayileşme sonrası yaşanan, göç ve yoğunlaşma da gecekondu, plansız şehirleşmeye neden olmuş. 1980 yılından bugüne gelen yöneticilerin, belediye başkanlarının, iktidarlarının bu yoğun nüfusu ön görüyor olabilmeleri lazımdı. Eğer nüfus artışını ön görerek planlama yapmazsanız şehir önden koşturur, ( Hani kurban bayramlarında dana kaçar onu yakalamaya çalışırsınız ya) sizde onu kovalamaya yetişmeye çalışırsınız. AK Parti döneminde kısmen hem toplu konut yönetmenliğiyle hem imar alanlarının planlanmasıyla, düzenlenmeye çalışılmaktadır" diye konuştu.

TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALDI

Bursa'nın sınırlarında pek çok değeri barındırdığını, ancak bu değerlerin yeterince kullanılmadığını ifade eden AK Parti Bursa İl Başkanı Salman, bunun temelinde kentin tercih yapmak durumda kalmasının yattığını vurguladı. Salman, “Örneğin termal konusunda ben de çok üzülürüm. Yıllar öncesinde Türkiye'nin neresinde olursanız olun Termal denilince ilk akla gelen yer Bursa olurdu. Ama Bursa'nın başka değerleri o kadar çok büyüdü ki! Termal turizm diğer değerlerin gölgesinde kaldı. Değişim ve dönüşümün gerektirdiği, Yapısal değişim Bursa'da oluşmadı. İnsanlar başka taraflara yatırım yaptı. Afyon için en önemli konu termal turizmdi. İnsanlar Afyon'un gelişmesini termal turizm ile konumlandırdılar ve çok nitelikli oteller yaptılar. Bursa bunu yapamadı. Son 5 yıla kadar Bursa'da otelimiz yoktu. Bursa'da termal turizm, banyo üzerinden hamam üzerinde anlayışıyla kısıtlı kaldı. Çünkü Bursa'nın vizyon ve zenginliği içerisinde o konu biraz gölgede kaldı" dedi.

ULUDAĞ GÖLGEDE KALDI…

Yıllarca şehrin kış turizm cenneti bir Uludağ'la anıldığını, ancak gelişen Bursa’nın bölgesinde kaldığına vurgu yapan Başkan Salman, “Uludağ’a gereken önem verilmedi. Tekstil, konfeksiyon, bebe, çocuk giyim, otomotiv, yan sanayi, inanılmaz bir sektör oldu. Şimdi Uludağ'da 4 mevsim çalıştayı yapıldı. İnşallah Uludağ birkaç sene içinde farklı bir boyuta geçecek. Milli parklar bütçesinin 2018-2019 yıllarında kilerin tamamını Uludağ'a yatırım yapacak. 29 yıldan 49 yıllığına kadar süre artırımı, yatırım için çok iyi oldu. Gelişmiş ülkeler nasıl gelişmiş. Sömürerek gelişmişler. Gidiyorsunuz Afrika'ya yer altı zenginliklerini alıyorsunuz, insanlarını da köleleştiriyorsunuz, onların sıfır maliyet iş gücü, sıfır maliyet kaynakları alıp kendi ülkenize yatırım yapıyorsunuz. Biz bunu yapmadık, yapamadık iyi ki de yapmadık y ani. Bizim böyle bir geçmişimiz, böyle bir ecdadımız olsaydı, ben üzülürdüm açıkçası. Bunları yapmayınca elinizde ki imkanlarla kendiniz planlama ve çalışmalar yapmanız gerekiyor. Bize akıl veren, insan hakları dersi veren Avrupa, Amerika çok değil 50 sene önce Muhammet Ali'nin kitabında da yazar, Olimpiyat şampiyonu olduktan sonra yemek yemeye bir restorana gidiyor. Garson dışarı çık buraya giremezsin, zencisin diyor. Ve olimpiyat şampiyonunu dışarı atıyor. Bütün dünya insanlarının hayatını önemsemeyen bu bencil ülkeler şimdi bize ders veriyor. Bizim ecdadımız gittiği yere medeniyet götürmüş, hanlar, hamamlar, köprüler yapmıştır" diye konuştu.

BİZ GERİDEN GELİYORUZ…

AK Parti Bursa İl Başkanı Salman, "Türkiye olarak petrolümüz yok. Markalarımızı yeni yeni oluşturmaya çalışıyoruz. Üretim yapmamız lazım. Maalesef savunma sanayi gibi geçmiş dönemlerde sanayisi yapılmamış. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmışız. Ama önemli olan Türkiye öz güveni kazandı. Kendini korudu. Dostunu, düşmanını, samimiyetini biliyor. Milli duruşu olan… (Milli duruşu derken illa ki İslami anlamda değil) Kendi milletinin, kendi halkının menfaatlerini ön plana alan bir zihinsel dönüşüm yaşadı. Eğer biz bu istikrarlı çizgiyi devam ettirebilirsek, önümüzde ki 10-15 yılda olayın farklı bir boyuta geleceğine yürekten inanıyorum. Sadece Türkiye değil Dünyadaki ekonomik dengeler için baktığımız da, Batıdaki ekonomik dengelerin, Çin gibi, Hindistan gibi, Rusya gibi, Japonya, Kore, Türkiye gibi baktığınızda doğuda da ekonominin geliştiğini büyüdüğünü görürsek, batı medeniyeti hem yaşlanıyor hem de üretim alanında da sorunlar olduğunu görüyoruz. Bizim gönül coğrafyamız çok zengin bütün meselemiz, 1950 yılından sonra Cumhuriyet’ten sonra 60 darbe, 70 darbe, 80 darbe, 90 da muhtara, bu 15 yılda ki istikrarlı bir dönem hiç yaşanmamış. Öncesini hatırlamadığımız için mevcut durumun kıymetini bilmiyoruz. Gençlerimiz haklı onlara geçmişimizi anlatmak çok önemli. Ama en önemlisi gelecek hedefleri koymamız lazım. Bu istikrarla geçireceğim 10 yılda Türkiye çok önemli noktalara gelecektir" dedi.

YILMADIK, YIKILMADIK…

 Siyasete giriş nedeninin tamamen inandığı bir davaya, inandığı bir lidere, inandığı bir camiaya, hizmet etmek olduğuna vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Salman, “Benim burada olma nedenim siyasetçi olmamdan dolayı değil.  ‘Bana gel hizmet et’ dediler, geldim hizmet ediyorum. Benim başka hiçbir derdim, hiç bir hedefim yok. Bunun insanların farkında olduğunu da görüyorum. Özellikle 15 Temmuz sürecinde ülkemize yaşatılan travmalara rağmen, dikkat ederseniz bizim ordumuz, 15 Temmuz'da o kadar hasar almasına rağmen, 5 ay sonra Suriye'de kahramanca çalışmalar da bulundu. Sanayimiz aynı şekilde. Bizim yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı böyle ayakta kalamazdı. Darbenin 2 gün sonrası, borsamız, ekonomimiz, ulaşımımız her şeyimiz toparlandı ve çalışmaya başladı. Hiçbir ülke bunu başaramazdı. Biz başardık, Yılmadık, yıkılmadık. Konu bayraksa, milletse, devletse, topraksa gerisi teferruattır sözünü Türk milleti alasıyla gösterdi. Nasıl Çanakkale ile öğünüyorsak 15 Temmuzla öyle övünebileceğim bir geceydi. Bu toplum nelerinden ülkesi için vazgeçebileceğini ispat etti" diye konuştu.


Bedia BARAKGazete Bursa
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37

Mudanya’nın tarihî evleri fotoğraf karelerinde
Mudanyalı fotoğraf sanatçısı Emir Doğan Savaş, ilçenin eski evlerini fotoğraf karelerinde ölümsüzleştiriyor.

Haberi Oku