FLAŞ HABER
MEMUR-SEN BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ'NDEN 4. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI
 Ankara’da Memur-Sen 25. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından ayağının tozuyla şube başkanlarıyla sendika binasında bir araya gelen Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, gerçekleştirdiği basın açıklaması ile 4. Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplu sözleşme masasında emeğin hakkını koruyacaklarının altını çizen Numan Şeker, “Yetkili sendika olarak, 5 milyon 100 bin çalışanın sorumluluğuyla masaya oturacağız. Sendikamız tabandan gelen her teklifi gündeme aldı. Teklifimizi Devlet Personel Başkanlığına da teslim edildi. Toplu sözleşme masasına maliyet, külfet ya da bütçe yükü gibi kavramlar üzerinden anlam yüklenmesini reddettik. Bu çerçevede, dört işleme ve hesap makinesine ayarlı değil; adil işlere, izan ve insaf akidesine dayalı bir toplu sözleşme süreci hedefliyoruz.  Kamu işvereninin ve siyasi iradenin, bütçe disiplini, mali imkanlar, cimriliğe odaklı hesaplar üzerinden şekillenmiş bir stratejiyle masaya gelmesini doğru bulmayız” diye konuştu.

 

TEKLİF SUNMAKTAN KAÇINAN BİR SİYASİ İRADEYLE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORUZ

Memur-Sen olarak güçlü bir Türkiye için çalıştıklarını vurgulayan Numan Şeker, “Sendika olarak bizim de paydaşı olduğumuz ‘Büyük Türkiye’ iradesinin hükümlerine yansıtıldığı bir toplu sözleşme metni için masada ter akıtacağız. Kamu işverenin de aynı hedef ve hassasiyetle, tekliflerle masaya gelmesi gerekiyor. Siyasi iradenin ve kamu işverenin bize sunacağı teklifler kamu görevlilerini ve bizleri gücendirmemeli, germemeli; aksine, Türkiye’nin 2023 vizyonu noktasında güven vermeli, inandırıcılığı beslemeli” dedi. Kamu işverenine ve siyasi iradenin de kamu görevlilerinin taleplerini dikkate alması gerektiğinin altını çizen Şeker, geçmiş dönem toplu sözleşme ve toplu görüşme süreçlerine dikkat çekerek; siyasi iradenin teklif vermekten uzak duran yaklaşımıyla ve teklif sunmaktan kaçınan kamu işvereni fotoğrafıyla bu dönem karşılaşmak istemediklerini vurguladı. Üç yılı kapsayan orta vadeli mali plan ve programlar hazırlayan iradenin, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını, özlük haklarını konu edinen teklif hazırlamakta yetersiz kaldığını, isteksiz olduğunu düşünmek istemiyoruz” diyen Şeker, “Memur-Sen olarak, görüşmelerin başlamasından bir hafta öncesinde, tekliflerimizi kamu işverenine sunduk. 1 Ağustos’taki ilk oturumda, kamu işvereninin de tekliflerini bize sunmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

İŞTE MEMUR-SEN’İN TEKLİFİ

Basın açıklamasının devamında Numan Şeker, Memur-Sen’in 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmesine ilişkin tekliflerinin önemli başlıklarını kamuoyuna paylaştı: “Kümülatif olarak maaşlara, en düşüğü yıllık yüzde 16.60, iki yıllık yüzde 38.52 oranında zam yapılmasını içeren üç alternatifli teklifle ve masada olacağız. Enflasyon farkının 6 aylık dönem sonunda değil; gerçekleştiği aydan itibaren yansıtılmasını istiyoruz. Kamu görevlilerine büyüme oranının yüzde 50’si oranında refah payı verilsin teklifini masaya taşıyoruz. Gelir vergisi oranındaki artışa dayalı maaş kaybının telafisini istiyoruz. Kıdem aylığı gösterge rakamının 5 katı artırılmasını talep ediyoruz Yan ödeme kat sayısının ve gösterge rakamlarının yüzde 50 artırımlı uygulanmasını istiyoruz. Toplu sözleşme ikramiyesinin 77 TL’den 102 TL’ye yükseltilmesini ve yetkili sendikaların üyelerine bir kat artırımlı (204 TL) ödenmesini teklif ediyoruz. Eş yardımının 219 TL’den için 410 TL’ye, çocuk yardımının 102 TL’ye yükseltilmesi teklifini masaya taşıyoruz. Kamu görevlilerine ilave doğum yardımı ödeneği verilmeli diyoruz. Ölüm yardımı ödeneğinde artış istiyoruz. Kreş yardımı ödeneğinin hayata geçirilmesini ve  426 TL  olarak ödemesini istiyoruz. Kamu görevlilerine 4 bin 878 TL tutarında evlenme yardımı ödeneği verilmesini teklif ediyoruz. Fazla çalışma ücretlerindeki mevcut tutarların yüzde 100 artırılmasını istiyoruz. Sosyal yardımların aylıksız izin döneminde de ödenmesini talep ediyoruz. Sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kamu görevlilerinin memur kadrosuna geçirilmesi ve kadrolu istihdam edilme noktasındaki ısrarımızı teklif olarak masaya taşıyoruz. Kamu görevlilerine görev süreleri boyunca bir defa kullanılmak üzere ‘hac izni’ verilmesini istiyoruz.”

 

"BİRÇOK FARKLI KONUYU TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİMİZ ARASINDA YER VERDİK"

Memur-Sen’in toplu sözleşmeye dair genel ve değişmez hedeflerinin net olduğunu belirten Numan Şeker, “Toplu sözleşme tekliflerimizin bütünü incelendiğinde görülecektir ki mali ve sosyal haklar ile sosyal yardımlar noktasında birçok farklı konuya toplu sözleşme tekliflerimiz arasında yer verilmiştir. Bu yönüyle, aylıklara ilişki kat sayılar üzerinden, ek ödeme ve taban aylığı üzerinden yapılacak artışlara ilave olarak; diğer mali haklar ile sosyal yardımlar ve bu tekliflerimiz arasında yer verdiğimiz yeni mali ve sosyal haklar bir arada değerlendirildiğinde tekliflerin başında yer verdiğimiz maaş tutarları ve zam oranları daha da artacaktır. Kamu görevlilerinin hakkını eksiksiz alması, beklentilerin kazanıma dönüştürülmesi, mevcut sorunlarının çözülmesini bekliyoruz. İnsan onuruna, insanca yaşamaya uygun mali ve sosyal hakları, imkânları kamu görevlilerinin kazanım hanesine eklemektir. Saygın iş anlayışına uygun çalışma şartlarını, özlük ve sosyal güvenlik haklarını kamu görevlilerine temin etmektir. Bu genel bakış kapsamında 4. Dönem Toplu Sözleşme’de hedefimiz; kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarının, aylıklarının, ücretlerinin, ödeneklerinin hak ettikleri düzeyde ve adil paylaşım perspektifiyle arttırılmasıdır” diyerek sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Bu vesileyle önümüzdeki hafta başlayacak olan 4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin kamu görevlilerimize, kamu görevlileri sendikacılığına, ülkemize ve bütün milletimize hayırlı olmasını, hayırlar ve kazanımlar getirmesini temenni ediyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37

Sorunlara yerinde tespit
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Teferrüç Mahallesi’nde tek tek esnafları gezip, teleferik...

Haberi Oku