NİLÜFER ÖZLÜCE'DE  FARKLI BİR ANAOKULU

OSMAN ÇETİN: Çiğdem hanım, röportajımıza başlamadan evvel öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Sonrasında ise Türk Amerikan Derneği Anaokulu Nilüfer Özlüce’nin kurucusu olarak kuruluşu ve bugünlere gelişi sürecini bizlere ve okuyucularımız ile paylaşır mısınız?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “Aslen Bursalıyım. Bir kızım var. Çocuk gelişim uzmanıyım. Yıllardır da bu işi yapıyorum. Bursa’da Türk Amerikan Derneği olarak bir okul açmaya karar verdik. Köklü bir dernek, İngilizce eğitim veren bir okul.2-6 yaş bir grup. Özlüce’de bu yıl eğitime başlamış bulunuyoruz”

OSMAN ÇETİN: Çiğdem Hanım, bizlere kurumunuzun eğitim farklılıklarıyla ilgili neler söylemek istersiniz. Bizlere kurumunuzun misyonu ve vizyonunu anlatır mısınız?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “Tam zamanlı İngilizce eğitimimiz var. Okulumuzda bir çocuk gelişimi öğretmenlerimiz var. Diğer okullardan en büyük farkımız da atölye sistemini uyguluyoruz. Çocuklarımız kendi öğretmenleriyle ve kendi yaş gruplarıyla 30 dakika ve 40 dakika da bir atölye değişikliğine uğruyorlar böylece hem dikkat süreleri daha uzun olmuş oluyor ver aynı zamanda konsantrasyonları daha uzun  oluyor ve temiz serin hijyen olmuş sınıflara dahil  oluyor çocuklarımız. Çoklu zeka programını uyguladığımız için hangi atölyede daha başarılı hangi alanda ilerletmek gerekiyor bunları gözlemliyoruz.”

OSMAN ÇETİN: Şu anda kurumunuzda proje Müdürü olarak kaç çocuk var. Hangi yaş gruplarını okulunuzda kabul ediyorsunuz?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “2-6 yaş grubumuz var. Okul kontenjanımız 140 bu yıl yeni başladık her yaş grubundan da bir sınıf oluşturduk”

OSMAN ÇETİN: Peki bizlere ve okuyucuları bilgilendirmek amacıyla okulunuza gelen çocuklara hangi dersler ve branşlar veriyorsunuz?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “Drama derslerimiz var, jimnastik derslerimiz var profomatik kodlama derslerimiz var. Bizim için önemli olan temelden tanışıyor olup hangi alanda ilerlemesi gerektiğini keşfetmek ve aileyi doğru bilgilendirmek gerektirdiğine inanıyoruz. Her yaş grubunun özellikleri farklı 2 yaş grubunda gereksinmeler farklı oluyor.3-4 yaşın gereksinmeleri farklı oluyor, aynı zamanda okul öncesine hazırlık grubumuz  var, 6 yaş grubumuz var. Onlarla birlikte eğitime devam ediyoruz. Bizim için önemli olan mutlu çocuklar yetiştirmek özgüvenli çocuklar yetiştirmek ve hayatı kendilerini kanıtlayabilecek erken yaşta hem aileleri bilgilendirmek hem de çocukla ilgili gelişmeleri desteklemeyi amaçlıyoruz.”

OSMAN ÇETİN: Okulunuza gelen çocukların anne ve babalarına neler tavsiye etmek istersiniz?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “Anne baba olarak öncelik ve kesinlikle velilerin kendi çocuklarını tanıyor olabilmeleri gerekiyor. Benim çocuğum kimdir, ne sever hangi okulda mutlu olacak bunları bilip çocuğunuzu ona göre okullara vermek gerekiyor ve gerçekten bu işi seven vicdanlı olan eğitim alanında kendisini geliştirmiş kişilerin okullara vermek gerektiğini düşünüyoruz.”

OSMAN ÇETİN: Şimdi biraz da bu Türk Amerikan Derneği Kolejinin Türkiye de kaç okulu var kaç öğrenci var ve ayrıca Bursa ya da okul açmanızın nedenleri nelerdir?

ÇİĞDEM ÇAVDAR: “Türk Amerikan Derneği çok köklü bir kuruluş 1951 yılında Amerikan konsolosluğu ve Türkiye devletinin iki devlettin bir araya gelerek derneğe ait bir kuruluştur ve çok uzun yıllardır eğitim anlamında dil okulları da var anaokulları da var. Türkiye’de aynı zamanda kolejimiz var. İlk Okul ve Orta Okul var. Bizim amacımız eğitim anlamında çocuklara İngilizceyi öğretmek ve İngilizceyi hayatlarına geçirmek istiyoruz. Ankara’da ailemiz olmadığı için Bursa’ya gelmeğe karar verdik. Türk Amerikan Derneği Anaokulunu Bursa’da tanıtmaya karar verdik.”

OSMAN ÇETİN: Çiğdem hanım şimdi röportajımızın sonuna gelirken daha başka neler ilave etmek istersiniz?

ÇİĞDEM ÇAVAR: “Mutlu çocuklar mutlu gelecekler diyoruz ve çocukların mutluluğuna dair hayata atılmalarını istiyorum. Benim için önemli olan2-6 yaş en temel yaş.2 yaş aileden uzaklaştıkları ilk yaş. Beslenmeyi arkadaş ortamını ve okul ortamını girdikleri ilk yaş en değerli yaş ve daha sonrasında temelini güçlü eğitimciler tarafından alıp mutlu olmalarını eğitime dair güzel adımlar atmalarını hedefliyoruz. Güzel gelecek çocuklar yetiştirmek adına kesinlikle Türk Amerikan Derneği Anaokulu diyoruz.”

Çiğdem Hanım ben de sizlere velilerimize, öğrencilerimize başarılar dilerim. Bize bu bilgilendirici bilgileri verdiğiniz için Gazete Bursa ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

 TAD HAKKINDA

 Türk-Amerikan Derneği (TAD), 1951 yılında Türkiye ve A.B.D arasında ikili anlaşma neticesinde kurulmuş köklü ve prestijli bir sivil toplum örgütüdür. Kurucu üyeleri arasında zamanın Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, milletvekili Cemal Köprülü, milletvekili Prof. Halide Edip Adıvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Ömer Saraç, A.B.D. Ankara Büyükelçisi George Wadsworth, Robert Koleji Müdürü Floyd Black gibi isimlerin bulunduğu Türk-Amerikan Derneği, Cinnah Caddesi No:20 Kavaklıdere-Ankara adresinde yerleşik kendi binasında faaliyetlerini sürdürmektedir.

NEDEN ÇİFT ÖĞRETMEN ÖNERMİYORUZ?

 Her geçen gün artan rekabet ortamında, reklam amaçlı kullanılabilecek yeni İngilizce Öğretim metotları üretilmekte ve farklılık oluşturmak için tanıtılmaktadır. Bu kapsamda, pek çok okul öncesi eğitim kurumu sınıflarda birisi anadili diğeri ise İngilizce kullanan iki öğretmenli sistemi benimsemeye başlamıştır. Anadilin iletişim dili olarak kullanıldığı ortamlarda yabancı dilin konuşmaya yönelik geliştirilmesinin mümkün olamayacağına inanan TAD Preschool eğitim sistemi, İngilizce öğretiminde anadilin kullanılmasına karşıdır. Bir öğretmenin yönergeyi İngilizce ve diğer öğretmenin de aynı yönergeyi Türkçe verdiği eğitim ortamlarında öğrenci daima kendisine daha kolay gelen yönergeyi bekleyecek ve ona odaklanacaktır. Gerek ev ortamında ve gerekse dışardaki ortamlarda sürekli anadile maruz kalan bir öğrenci kaçınılmaz bir şekilde anadildeki yönergeyi bekleyecek ve ona odaklanacaktır. Kelime düzeyinde İngilizce öğrenimine ve özellikle de anlamaya yönelik bu sistemler öğrencilerin yabancı dili kullanmasını sınırlayacak ve iletişim dili olarak konuşmasını engelleyecektir.


 

 

 

HABER: OSMAN ÇETİN

FOTOĞRAF: AYŞEGÜL ALTINTAŞ

 

 

 

 

 Gazete Bursa
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50

banner37

banner36

Sağlık çalışanlarına Boneli destek
Bursa Kanserle Savaş Derneği, sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla sağlık personellerine bone...

Haberi Oku