09 Şubat 2016 Salı
Arena'da gol güellosu

İller Bankası, kentsel dönüşüm finansmanı için dünya ile görüşüyor

İller Bankası(İLBANK) Genel Müdürü Tuncay Karaman, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve JICA (Japonya Ulusal İşbirliği Ajansı) ile yeni kentsel projelerin finansmanına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.Çevre ve...

21 Mart 2013 Perşembe 10:52
Bu haber 211 kez okundu
İller Bankası, kentsel dönüşüm finansmanı için dünya ile görüşüyor
İller Bankası(İLBANK) Genel Müdürü Tuncay Karaman, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve JICA (Japonya Ulusal İşbirliği Ajansı) ile yeni kentsel projelerin finansmanına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği eğitim programı çerçevesinde, Türkiye'ye gelen Sudan heyeti, İlbank Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Görüşmede İlbank'ın kuruluş, görev ve amaçlarının tanıtımı yapıldı, kentleşme ve yerel yönetimlere finansman konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.
Doğu Darfur Eyaleti Şehir Planlama Bakanı Abdelmajeed Alzaer Abdalla başkanlığındaki Sudan Heyetinde eyalet valileri ve üst düzey kamu yöneticileri yer aldı.

Genel Müdür Tuncay Karaman İlbank'ın Türkiye'nin köklü kuruluşlarından biri olduğunu vurgulayarak Bankanın yerel yönetimlerin her türlü kentsel ihtiyaçlarının sağlanması noktasında finansman ve teknik destek sağladığını ifade etti. Karaman, "İlbank olarak yerel yönetimlere kaynak aktarımına aracılık ediyoruz. Onların gerçekleştirecekleri projeleri finanse ediyoruz veya proje geliştirmelerine destek sağlıyoruz. Bankamız çalışanlarının yarıya yakın bir kısmı mühendislerden oluşuyor. Teknik elemanlarımızla yerel yönetimlerin proje geliştirme çalışmalarına katkı sağlıyoruz." dedi.

ETKİLİ BİR KAMU BANKASIYIZ

İlbank'ın bugün itibariyle 9 milyar sermayesinin bulunduğunu ve sermaye büyüklüğü açısından Türkiye'deki bankalar arasında ilk sıraya yükseldiğini belirten Karaman, İlbank'ın yaklaşık 12 milyar TL. aktif büyüklüğe ve 8.5 milyar TL. kredi hacmine sahip etkili bir kamu bankası olduğunu vurguladı.

Karaman, 2012'de belediyelere öz kaynaklardan yaklaşık 4 milyar TL. kredi tahsis edildiğinin altını çizerek "İller Bankası gerçekleştirdiği kamu hizmetlerinin yanı sıra Türk ekonomisi ve iş hayatında da öncü kurumlardan biri olarak, Türkiye’nin geleceğini garanti altına alacak tüm hizmetlerde yer almaya devam edecektir." diye konuştu.

YENİ KAYNAK SAĞLAMA ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Yerel yönetimlerle ve Bankanın öz kaynaklarıyla yeni projelere gireceklerini belirten Karaman, "Banka olarak bundan sonraki süreçlerde gerek kendi gayrimenkullerimiz gerekse Bankanın portföyüne yeni dahil edeceğimiz gayrimenkuller ve belediyelerin ellerindeki gayrimenkulleri ortak projeler üreterek değerlendirmek istiyoruz. Böylece birkaç faydayı aynı anda sağlamış olacağız. Bu projelerle modern kentleşmeye katkı sağlarken proje geliştirmekte güçlük çeken yerel yönetimlere de hem proje anlamında hem de yeni finansman sağlama noktasında destek sağlamış olmaktayız. Projelerin hayata geçirilmesiyle belediyelerin gayrimenkullerinin değerlendirilmiş olmasının yanı sıra belediyelerin yapacağı kentsel dönüşüm için ilave kaynak yaratılmış olacak." dedi.

Karaman, Kentsel Dönüşüm Kanununa göre İller Bankasının bankacılık faaliyetleri dışında elde edilecek karın %50'sinin kentsel dönüşüme aktarılacağını vurgulayarak "Projelerle elde edeceğimiz gelirin yarısı doğrudan kentsel dönüşümde kullanılacaktır. Bu şekilde kentsel dönüşümün finansmanına büyük katkı sağlayacağımızı tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

BELEDİYELERE DAHA FAZLA HİBE VE KAYNAK

Genel Müdür Karaman, ayrıca İller Bankası Kanunu gereğince Banka safi karının %51'inin, il özel idareleri tarafından yerine getirilen, köylerin teknik ve sosyal altyapı hizmetlerinin finansmanı, nüfusu 200 binin altında olan belediyelerin harita, imar planı, içme suyu, atık su, katı atık, kent bilgi sistemi ve benzeri kentsel altyapı projelerinin finansmanı ile nüfusu 25 binin altında olan belediyelerin anılan projelerinin ayrıca yapımının finansmanında hibe olarak kullandırılacağının altını çizdi. Karaman, "Yerel yönetimlere uyguladığımız düşük faiz oranlarıyla finansman politikamız devam edecek, bununla birlikte uygulamaya sokacağımız yeni gayrimenkul faaliyetleriyle Bankamızın karlılığı artmış olacaktır. Dolayısıyla karlılıkla birlikte yerel yönetimlere ve köylere aktarılacak hibe miktarı da finansman desteği de artmış olacaktır" dedi.

Karaman, İlbank'ın yalnızca Türkiye'nin kaynaklarından finansman aktarımı gerçekleştirmediğini kaydederek son dönemde uluslararası finans kuruluşlarından önemli miktarda kredi finansmanı sağladıklarını vurguladı. Bu yöntemle çalışarak yerel yönetimlerin içmesuyu, kanalizasyon, atıksu, katı atık gibi alanlarda dışarıdan finansman teminini gerçekleştirdiklerini bildiren Karaman, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve JICA (Japonya Ulusal İşbirliği Ajansı) ile yeni kentsel projelerin finansmanına yönelik ileriye dönük çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Toplantıda İlbank Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Muhammet Göçer Bankanın tanıtım sunumunu yaptı. Değerlendirme kısmında konuk heyetin Banka ile ilgili detaylı bilgilere sahip olması için heyetten gelen sorular yanıtlandı. Sudan Doğu Darfur Eyaleti Şehir Planlama Bakanı Abdelmajeed Alzaer Abdalla, Türkiye'de gerçekleştirdikleri bir dizi görüşmelerden sonra İlbank'a geldiklerini ve Banka ile ilgili çok yararlı bilgilere sahip olduklarını belirtti. Abdalla, bu görüşmelerin Türkiye'de gerçekleştirilen modern şehircilik anlayışının Sudan'da uygulanması konusunda heyet üyelerine ışık tutacağını belirterek Banka yönetimine teşekkürlerini sundu.

Heyet, toplantı sonrası Bankanın çeşitli birimlerini gezerek birimler hakkında bilgi aldı.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV