izmir araç kiralama
Merhaba Sevgili Dostlar;
Bugünkü yazımda “emekli olmak için Aralık ayında mı Ocak ayında mı müracaat etmeli” sorusunu cevaplamaya çalışacağım.
5510 sy. Kanunun 29. Md. Göre 1.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığı,  Ortalama Aylık Kazanç ile Aylık Bağlama Oranı çarpımı sonucunda bulunan tutardır. Ortalama Aylık Kazanç Sigortalının her yıla ait SPEK tutarının ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının itibari hizmet süresi ile fiili hizmet süresi zammı hariç prim ödeme gün sayısına bölünmesi ile hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır. Aylık bağlama oranı ise sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için %2 olarak uygulaqnır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak uygulanır. Aylık Bağlama oranı % 90 ı geçemez. 5510 sy. Kanunun geçici 2/I-a md. Göre sigortalının kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süredeki prim ödeme gün sayılarına veya fiili hizmet sürelerine ait aylık; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki kanun hükümlerine göre aylık talep tarihindeki toplam prim ödeme gün sayısı veya fiili hizmet süresi ile orantılı bölümü aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile çarpılarak hesaplanır.  
Bağlanacak aylık yukaıdaki hesaplama şekli ile hesaplanacak kısmi aylıkların toplamından oluşmaktadır. Hesaplanan aylığın başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde Ocak ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar arttırılacak. Yılın ikinci altı ayına rastlanması halinde ise öncelikle Ocak ödeme dönemi , Daha sonra temmuz ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranları kadar arttırılarak sigortalının aylık başlangıç tarihindeki aylığı hesaplanmaktadır.
2020 Ocak ayında dilekçe vermek maaş açısından iyi görülmese de kıdem tazminatı alacaklar açısından yılbaşından sonra asgari ücrette artış olacağından kıdem tazminatını da yeni asgari ücrete göre alacaklar. Yani bu durumda kıdem tazminatı açısından yılbaşından sonra dilekçe vermek avantajlı oluyor.
Kısacası enflasyonun düşük büyüme oranının yüksek olduğu yıllarda emeklilik dilekçesi yılbaşından sonra büyümenin düşük olacağı yıllarda ise yılbaşından önce verilmelidir.
Tekrar Görüşmek üzere;
EN KÖTÜ HIRZILIK EMEK ve ZAMAN HIRSIZLIĞIDIR.
Hoşcakalın Dostcakalın.
    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50

banner37

banner36