11 Şubat 2016 Perşembe
PFDK, Bursaspor’a ceza yağdırdı!

Gülen Cemaati Hakan Fidan'a operasyon peşinde mi ?

Fethullah Gülen'nin avukatı Orhan Erdemli, ürettiği asılsız haberler sebebiyle adı 'fabrikatör'e çıkan Aydınlık Gazetesi'nin haberini yalanladı.

19 Ağustos 2012 Pazar 00:59
Bu haber 1201 kez okundu
Gülen Cemaati Hakan Fidan'a operasyon peşinde mi ?
"Gülen cemaati'nin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili yeni bir hamleye hazırlandığı, cemaatin Fidan'ın açığını aradığı" şeklindeki iddianın asılsız olduğunu ifade eden Erdemli, "Amaçları yalan ve iftiralarla fitne çıkarmak." dedi.
Önceki haberleri Başbakanlık ve MİT tarafından kesin bir dille yalanlandığı halde Aydınlık Gazetesi'nin Gülen aleyhinde gerçek dışı yayınlar yapmaya devam ettiğine dikkat çekti. Erdemli, Fethullah Gülen'nin kişi ve kuruluşlarla, politik hesaplarla uğraşmadığını ve kimseye kindarlık yapmadığını kamuoyunun yakinen bildiğini vurguladı: "Hocaefendi'nin yegâne uğraşı ilim, iman, irfan, marifet çerçevesinde insan yetiştirmektir."

Bunca açıklama, tekzip ve yargı kararına rağmen sürdürülen bu tutumun basın özgürlüğünün suistimalinin tipik bir örneği olduğuna dikkat çeken Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, şunları kaydetti: "Suiniyetle, husumetle, önyargıyla insafsızca yapılan bu yayınlar, gerçekte gazetecilik faaliyeti değildir. Bilakis müvekkilim aleyhinde sistematik bir şekilde yürütülen dezenformasyon faaliyetinin bir parçasıdır. Bu kez operasyon, hükümetimiz ve devletimizin güzide kurumları ile ülkemize ve milletimize hizmet eden değerli şahsiyetler arasında fitne çıkarma projesi biçiminde tezahür etmiştir. Uydurma haberlerle, kirli senaryolarla, birtakım spekülasyonlarla böyle bir fitne ateşi yakılmak istenmiştir."

Avukat Erdemli, aynı gazetenin bir hafta önce, "Başbakan'ın talimatıyla MİT'in Fetullah Gülen cemaati hakkında rapor hazırladığı" şeklinde bir iddia ortaya attığını, bunun devletin en üst düzey yetkilileri ve MİT tarafından yalanlandığını da hatırlattı. Erdemli şöyle devam etti: "Ancak haberin gerçek dışı olduğu Başbakanlık Başdanışmanlığı tarafından kesin bir dille açıklanmıştır. MİT Müsteşarlığı da iddianın hayal mahsulü olduğunu, belirli çevrelerin Teşkilat aleyhinde yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda kasıtlı olarak hazırlandığını basın açıklamasıyla duyurmuştur. Ayrıca gazetenin 'aşağılama, iftira ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarını işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikâyette bulunmuştur. Tarafımızca da İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde manevî tazminat davası açılmıştır." Bu haberin yalanlanmasıyla gazetenin ne yapacağını şaşırdığını anlatan Erdemli, gazetenin bu kez de müvekkilini suçlayarak dikkatleri başka yöne çevirmeye çalıştığını kaydetti.

'HOCAEFENDİ'NİN YEGÂNE UĞRAŞI İLİM, İMAN, İRFAN ÇERÇEVESİNDE İNSAN YETİŞTİRMEK'

Orhan Erdemli, sağduyulu kamuoyunun Fethullah Gülen'in kişi ve kuruluşlarla, politik hesaplarla uğraşmadığını, hiç kimseye karşı kindarlık yapmadığını yakinen bildiğini sözlerine ekledi. Erdemli, Fethullah Gülen'in yegane uğraşının ilim, iman, irfan, marifet çerçevesinde insan yetiştirmek olduğunu ifade etti. Müvekkilinin ne geçmişte ne de şimdi; hiçbir zaman insanların açıklarını aramadığını vurgulayan Erdemli şöyle devam etti: "Bilakis, insanların hatalarını arama, gizli hallerini araştırma, kabahatlerin izini sürme, dili gıybetle, iftirayla kirletme gibi bütün menfiliklerin çirkin günahlar olduğunu her fırsat ve zeminde insanlara anlatmış ve bu tür kötülüklerden insanları sakındırmıştır. Sonuç olarak müvekkilimin devletimize ve idarecilerimize karşı saygısı, devlet kurumlarının ve hükümetlerin yıpratılmaması gerektiği noktasındaki hassasiyeti, devlete ve idarecilerimize destek olma noktasında halkımızı teşvik etmesi; bu yöndeki açıklamaları ve gayretleri de kamuoyunun hafızasında yer etmiştir."

Zaman
Haber Kaynağı:

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV