6 Temmuz 2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda İtfaiye Gruplar Baş Amiri iken İtfaiye Daire Başkanı olarak atandım 12.5 yıl aralıksız görev yaparak canla başla çalışıp olmazsa olmaz bir çok projeyi hayata geçirip 17 Ekim 2016 tarihinde kendi isteğimle emekli oldum
İtfaiye daire başkanı olarak 5 yıl merhum Hikmet Şahin başkanımızla, 7.5 yıl ise Recep Altepe başkanımızla ile görev yaptım bu dönemde kentimizin yangın güvenliği ile ilgili hayata geçirdiğimiz projeleri anlatmaya çalışacağım
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN HİKMET ŞAHİN DÖNEMİNDE YAPILAN HİZMETLER
( 06/07/2004- 29/03/2009)
Önceki dönemde temeli atılan Küçük Balıklı İtfaiye Grup binası hizmete açıldı.
4 Adet yeni itfaiye aracı(1 adet endüstriyel yangınlar için 52metrelik 360 derece dönebilen zom vuruşu yapabilen aynı anda 6 ton köpük yada su boşaltabilen itfaiye köpük kulesi aracı, 1 adet itfaiye su ikmal aracı, 2 adet itfaiye hizmet aracı)  satın alındı.
Dağcı Arama ve Kurtarma ekibi kuruldu.
5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu gereği; Mudanya, Gürsu, Kestel ve Gemlik itfaiye teşkilatları Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na devredildi. 
Mesleğimizi ilgilendiren eğitimler verildi.
2005 yılında talebimiz değerlendirilerek Gençosman İtfaiyesi’nin önündeki sokağa Büyükşehir Belediyemizin oluru ile 1991 yılında görevi başında hayatını kaybeden İtfaiye Eri Mehmet YARAŞ’ın ismi verildi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RECEP ALTEPE DÖNEMİNDE YAPILAN HİZMETLER
( 29/03/2009-16/10/2016 )
Kestel, Küçük Sanayi, Mudanya ve Demirtaş olmak üzere toplam -4- itfaiye grup binamız yapılarak hizmete açıldı.
50 yeni itfaiye eri alımı yapıldı.  (24 yıl aradan sonra itfaiye eri alımı yapılmış oldu.)
Mühendis, Mimar ve Teknikerlerden oluşan toplam -14- yeni teknik personel alınarak daha hızlı bir şekilde proje inceleme, önlem ve denetim hizmeti verilmeye başlanıldı.
28 Adet yeni itfaiye aracı satın alındı.  ( 14 yıl sonra toplu itfaiye aracı alımı yapılmış oldu.)
İtfaiye araçlarımızın girmekte zorlandığı 22 sokağa ve merkeze uzak olan 26 köye yangın dolabı kuruldu. (Bu proje ülkemizde ilk kez Daire Başkanlığı tarafından uygulanmıştır.)
Daire Başkanlığımız bünyesinde -21-  kişiden oluşan cankurtaran ekibi kuruldu. Akabinde 4 adet cankurtaran botu satın alındı.
Kirazlı Mahallesinde gönüllü itfaiye teşkilatı kuruldu. 1 hizmet binası, bir itfaiye aracı ve 7 gönüllü itfaiyeci ile hizmet vermektedir. (Bursa’da ilk defa uygulanmıştır.)
8 -79- saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimden geçen ve eğitimlerini başarı ile tamamlayan toplam 158 - gönüllü itfaiyeciye törenle sertifikaları verildi. (Bursa’da ilk defa uygulanmıştır.)
9-Sorumluluk bölgemizde -786- olan yangın hidrant sayısı 1.638’ e çıkarıldı.(Yüzde 100 artırılmış oldu.)
10 -  olan itfaiye istasyonu sayımız Yenihal, Küçük Sanayi, Demirtaş, Küçük Kumla ve Uludağ   İtfaiye istasyonlarının kurulması ile birlikte istasyon sayımız artırılmıştır.

11 - Fabrikaların patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, zehirleyici ve su ile reaksiyona giren maddelerin isimleri    “Fabrika Yangın Riski Takip Formuna” doldurularak, itfaiye komuta merkezimize bilgisayar programı olarak yüklendi. Amaç, olası çıkacak fabrika yangınlarına seyir halindeyken İtfaiye ekiplerine telsiz ile bilgilendirilerek etkin ve bilinçli müdahale etmelerini sağlamak, can ve mal kaybını en aza indirmektir. (Bu proje ülkemizde ilk kez Daire Başkanlığımız tarafından uygulanmıştır.)

12- Karşılıklı yapılan toplantılar sonucu; 2010 - 2011 eğitim öğretim döneminde Tophane Endüstri Meslek Lisesi’ne “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” bölümünün açılması sağlanmış, bu bölümde okuyan öğrencilere yeni hizmete giren Küçük sanayi itfaiye merkez binamızın eğitim salonunda teorik, garajımızda yer alan araç ve gereçlerimiz ile de uygulamalı olarak atölye dersleri verilmektedir.  ( Kentimizde pilot olarak uygulanmaktadır. )

13- İtfaiye hizmetlerimiz için yapılan çıkışlarda zaman kaybını önlemek için  yangına müdahale araçlarımıza navigasyon ( adres bulma ) cihazı satın alınarak takılmıştır.

14- Ayrıca yine bu dönemde itfaiye hizmetlerimizde kullanılmak üzere; yeni 1 adet baca temizleme makinası, 15 adet baca temizleme takımı, 10 adet yılan yakalama aparatı, 20 adet temiz hava solunum cihazı, 5 adet tüplü tatbikat yangın tavasını ateşleme aparatı, 40 adet profesyonel şarjlı el feneri, 5 adet alan aydınlatma cihazı, 74 adet dalgıç pompa, 2 adet ESC dizel motopomp, 4 adet Gaz Ölçüm Cihazı, 10 adet teleskopik merdiven, 1 adet Jeneratör, 1 adet temiz hava kompresörü, 1 adet plastik omurga sedyesi, 50 adet yangına dayanıklı kıyafet, 70 adet çizme ile 50 adet kask alınmıştır.

15- Halkı, kurum ve kuruluşları itfaiye hizmetleri ile ilgili bilgilendirmek amacıyla; Daire Başkanlığımızca bin 357 adet resmi -özel kurum ve kuruluşlarda görevli 153 bin 522 kişiye yangından korunma hakkında eğitimler verilmiş, uygulamalı olarak da senaryolu tatbikatlar yapılmıştır.

16- Ayrıca yine yangın ve arama kurtarma ekiplerinde görevli personellerimize mesleği ile ilgili konularda; Baca yangınları ve karbonmonoksit zehirlenmeleri ile baca standartları konulu eğitim, ‘Standart İlkyardım Yenileme’, ‘Doğalgaz Yangınlarına Müdahale’, santral görevlilerimize ‘İletişim Ve Telefonda Konuşma Teknikleri’, ‘Metro Ve Tren Yangınlarına Müdahale’, ‘Uçak Yangınlarına Müdahale’, ‘Sel Risk Yönetimi’, ‘Patlayıcı, Zehirleyici, Boğucu Ve Suya Reaksiyonlu Kimyasal Maddelerin Tanıtımı’, ‘LPG’li araç yangınları’, ‘Afet Yönetimi’, ‘Orman Yangınlarına Müdahale’, Dağcı Arama ve Kurtarma’, Gemi Yangınları’, KBRN -Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer Yangınlarına Müdahale’, ‘Araç Kullanma ve Bakımı’, ‘Doğalgaz ve LPG Yangınlarına Müdahale’, ‘Elektrik Yangınlarına Müdahale’, ‘Asansörde Mahsur Kalanlara Müdahale’, ‘Doğalgaz Bacalarının Bakım ve Temizliği’, ‘Bronz + Gümüş Cankurtaran’, ‘Elektrik Ortamlarında Çalışma Koşullarının Öğrenilmesi’, ‘Sabit ve Seyyar Tank, Basınçlı Kap ve Tanker Patlamaları’ ile ‘Trafik Kuralları’ konularında eğitim aldırılmıştır. 

17-Personelimize kültür fizik çalışmaları, aletli sporlar yaptırılarak iş verimlilikleri arttırılıp itfaiye olaylarına daha zinde ve etkin müdahale edilebilmesi için 13 itfaiye grup binamızın açık alanlarına 5 değişik fonksiyonda toplam 45 adet modern spor aletleri kuruldu.(Türkiye’nin ilk projesi olma özelliğini taşımaktadır.)

18-Yangınla ilgili çok, orta ve az riskli bölgeleri, itfaiyenin kullandığı yolları, kavşakları, bat-çıkları, yangın dolapları, yangın hidrantları, akaryakıt istasyonları, kamu ve özel itfaiye teşkilatları, hastaneler ve sanayi bölgelerinin yer aldığı yangın risk haritası hazırlandı. Amaç olası çıkacak itfaiye olaylarında can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi noktasında planlı çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacak, ayrıca buralarda çıkacak yangın ve diğer itfaiye olaylarına kısa sürede ulaşılarak etkin müdahale imkanı sunulacak, uzun yıllar hizmet verecek yangın risk haritası hazırlanmış oldu. Harita sayısal ve bilgisayar ortamına yüklenerek tüm itfaiye istasyonlarında anlık takip imkanı sağladı. (Kentimizde ve ülkemizde tüm bilgilerin yer aldığı detaylı olarak hazırlanmış olan yangın risk haritası olma  özelliğini taşımaktadır.)

19-İtfaiye araçlarımızın takibini yapmak ve itfaiye olaylarına daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamak için CFHRS sistemi kuruldu (Daire Başkanlığımızda ilk olarak uygulandı. )

20-2010 yılından itibaren itfaiyecilerimiz sosyal denge ücreti almaya başlamıştır.

21-İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Ambulans hizmet birimiyle protokol yapılarak Zafer, Küçük Balıklı, Işıklar, Kestel ve Mudanya’da konuşlanmaları sağlanmış olup, yangın ve afetlere anında birlikte müdahale edilmektedir. Ayrıca bu bölgelerde acil sağlık hizmetlerini yerine getirmektedirler.

22-İtfaiye araçlarımızın girmekte zorlandığı yerlerde ayrıca hidrant sistemi olan merkeze uzak köylerde olası çıkacak yangınlarda olay yerine gelen itfaiyecilerimiz ya da köylerde pratik eğitim alan köylülerimiz tarafından yangın yerine en yakın yangın dolabından hortum ve diğer aparatlar alınarak en yakın yangın hidrantına takılarak direk müdahale edilebilmesi için 41 adet yangın dolabı kuruldu. (Bu proje ülkemizde ilk uygulanmıştır.)

23-Sanayi bölgelerinde yangın riski bilgi projesi kapsamında, fabrikaların patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, zehirleyici ve su ile reaksiyona giren maddelerin isimleri “Fabrika yangın riski takip formu” doldurularak itfaiye komuta merkezimize bilgisayar programı olarak yüklenmiştir. Amaç, olası çıkacak fabrika yangınlarına seyir halindeyken İtfaiye ekiplerine telsizle bilgilendirilerek etkin ve bilinçli müdahale etmelerini sağlayarak can ve mal kaybını en aza indirmektir. (Bu proje de ülkemizde ilk uygulanmıştır.)

24-2009 yılında kentimizde yangın afetine muhtemel olan sahalar belirlenerek Büyükşehir Belediye Meclisimizce onaylanmıştır. Yangın risk haritası hazırlanarak haritada çok riskli, orta riskli ve az riskli bölgeleri, itfaiyenin kullandığı yolları, kavşakları, bat-çıkları, yangın dolapları ve mevcut yangın hidrantlarımızı yangın risk haritamıza işledik. Yine akaryakıt istasyonları, kamu ve özel itfaiye teşkilatlarının yerleri gösterildi. Ayrıca hastaneler ile sanayi bölgelerine harita yer verdik. Yani tüm hayati önem taşıyan bilgiler haritada yer aldı. Ortaya can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi noktasındaki plan çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca buralarda olacak itfaiye olaylarına kısa sürede ulaşılarak etkin müdahale imkânı sunulacaktır. Uzun yıllar hizmet verecek yangın risk haritası hazırlanmış oldu.

25-Kirazlı, Tacir,Tahtaköprü,Göynükbelen,Yeniköy,Karıncalı,Sultaniye, Derbent, Boyalıca, Cerrah,Kurşunlu,Kınık,Narlıca,Bayramdere,  Adaköy, Gürsu TOKİ konutları ve Elbeyli olmak üzere toplam 17 mahallemize ilk kez  gönüllü itfaiye teşkilatı kuruldu.
Yukarıdaki satırlarımda belirttiğim hizmetlerimizin hayata geçirilmesinde büyük katkı sağlayan tüm büyükşehir belediye başkanlarımıza çok teşekkür ettiğimi ifade etmek istiyorum vefat eden başkanlarımızı rahmetle anıyor sağ olanlara Allahtan sağlıklı uzun ömürler dilerim
Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Alinur Aktaş beyİnegöl’deBelediye Başkanı iken 13,5 yıl gecesini gündüzü katıp, canla başla çalışarak belediyeciliği ilgilendiren her alanda büyük kalıcı hizmetler sundu, ağaç işleri ağırlıklı sanayi ilçesi olması hasebiyle yangın güvenliğinin en önemli ayağını oluşturan İnegöl itfaiye teşkilatında da yeni modern merkez itfaiye binası yapılması, itfaiye grup sayısının artırılması, teknolojik yüksek merdivenli araç, müdahale aracı, tam donanımlı arama kurtarma aracı alınarak araç filosunun güçlendirilmesi suretiyle daha etkin itfaiye hizmeti yürütülmesini sağlamıştır.
2004 -2016 yılları arasında toplam 6 yıl Türkiye İtfaiyeciler Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptığım dönemlerde bir çok il ve ilçe itfaiye teşkilatlarını ziyaret edip yakından inceleme imkanım oldu,   maalesef bir çoğunun itfaiye bina kriterine uygun olmayan binalarda  teknolojik yüksek merdiven, müdahale ve  arama kurtarma araçlarının olmadığı eski model araçlarla hizmet etmeye çalıştıklarını gördüm diyebilirim, kıyasladığımızda İnegöl ilçemizde  yangın güvenliğinin sağlanmasında   Alinur  başkanımızın 13,5 yıllık  döneminde itfaiye teşkilatının çok geliştiğini, güçlendiğini bundan dolayı yangınlara etkin müdahale  edilerek başarılı olunduğunu ifade etmek isterim, ayrıca bırakın büyük yangını orta ölçekli yangınlarda bile yangın yerine gelerek bizzat yakından ilgilendiğine çok şahit olmuşumdur, 2014 yılında bir  fabrika yangınında çatının çökmesi sonucu elleri kırılıp yaralanıp hastaneye kaldırılan   itfaiye eri Salih Yaşa arkadaşımızı hastaneye gelip, geçmiş olsun ziyaretinde bulunarak tüm itfaiyecilerimizi onore etmişti. Yine 2015 yılında Tahtaköprü, Kurşunlu, Cerrah mahallerinde gönüllü itfaiye teşkilatı kurulması için bina ve garaj tahsis talebimize duyarlı davranarak kısa sürede talebimizi uygun görüp bina ve garaj tahsis izni vermiş, bizde bu mahallelerde gönüllü itfaiye teşkilatlarımızı kurarak hizmete başlamıştık.
Satırlarımda verdiğim örneklerle İtfaiye teşkilatına ve itfaiyeciye çok önem verdiğini vurgulamak istedim. Alinur Başkanımızın planlı, programlı çalışmasıyla kısa, orta ve uzun vadede Bursa’mızın itfaiye teşkilatında yeni grup binaların kurulması, yeni araçların alınması,yeni personellerin istihdam edilmesi ile daha güçlendirilerek Kentimizde en üst düzeyde yangın güvenliğinin sağlanacağına yürekten inanıyorum.
Özellikleçok teşebbüs etmemize rağmen nasip olmadığından geçemediğimizİtfaiye Teşkilatımızın  24X48 çalışma sistemine geçilmesi talimatını vermek suretiyle, canla başla  çalışan itfaiyeci arkadaşlarımızın moral motivasyonunun yükselmesine bundan dolayı daha etkin müdahale etmelerine  vesile olmasından dolayı ayrıca  çok teşekkür ettiğimi ifade etmek isterim.
Yeni şiir kitabımı ve mesleki kitabımı tamamladım dolayısıyla basım aşamasına geldi ayrıca 12,5 yıl görev yaptığım İtfaiye Daire başkanlığımda yapmış olduğum hizmetlerimi, unutamadığım anılarımı kaleme alıp kitaplaştırmaya karar verdim bundan dolayı meşguliyetim artacağından gazetemde yazdığım haftalık mesleki yazılarıma bir süre ara vermek için siz kıymetli okuyucularımdan izin istirham ediyorum.
Belirttiğim meşguliyetim sona erdiğinde, tekrar buluşmak dileğiyle yangınsız günler dilerim...
BAŞSAĞLIĞI
Çok sevdiğim saygı duyduğum uzun yıllar birlikte görev yaptığım emekli itfaiye büyüğümüz can arkadaşım Ali Kumova ağabeyim Hak’ka yürüdü.  9.2.2018 tarihinde Şehitler Camii’nde cenaze namazına ve Alacahırka Mezarlığı’na defin merasimine iştirak ettim. Çok değerli biraderi Şaban arkadaşıma ve çok kıymetli evlatları Sedat ve Vedat kardeşlerimize baş sağlığı diledim. Merhum Ali Kumova ağabeyimin ruhu şad mekanı cennet olsun.


 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37