Türk insanı olarak bizlerin inancına göre, “dünyada mekan, ahrette iman” gerekiyor. Bu sözün açılımı ise, “nohut oda, bakla sofa olsun, bizim olsun. Kira derdimiz olmasın.”

Herkesin hayali, iyi bir iş sahibi olabilmek, iyi bir evde oturmak, ev sahibi olabilmek, çocuk-çocuk mutlu bir şekilde yaşam sürmek ve özellikle de kazandığı parayı kiraya vermemek.

Tabi, bu hayale ulaşmak öyle kolay olmuyor.

Hayat başladığı gün ile bittiği gün arasında geçen zamana denilse de bu zaman dilimi inanın çok kısa.

İlkokula başladığınız günleri hatırlıyorsunuz. Sonra, liseden mezun olduğunuz, üniversiteyi bitirdiğiniz gün hatırda kalıyor. Sonra, iş alemine girebilmenin çabası, evlilik, yuva kurma hayali, erkekler için de askerlik ve askerlik öncesi veya sonrası hayata başlama.

Bütün bunlar iyi bir hayat sürebilmek için yaptığımız uğraşlar.

Biz, hayatın içinde bu isteklerimizi, hayallerimizi belki de olmasa bile hayal dünyamızda kalmasını arzu ettiğimiz düşüncelerimizi gerçekleştirme adına adımlar atarken, zaman akıp geçiyor.

Bir bakmışsınız, yaş ilerlemiş.

Türkiye İstatistik Kurumu, son yıllarda ülkemizdeki her türlü bilgiyi toparlayıp, topluma kazandırmaya başladı. Eskiden sadece Nüfus sayımı, sanayi endeksleri gibi verileri toparlayan İstatistik Kurumu şimdi hane halkının sağlık giderleri dahil her türlü verileri topluyor.

Hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalarda en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları oluşturdu.

TÜİK’ten derlenen verilere göre İkinci sırayı yüzde 19,5 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları alırken toplam tüketim harcamaları içerisinde en düşük payı alan harcama grupları; yüzde 2,3 ile eğitim ve yüzde 2 ile sağlık harcamaları oldu.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl hane başına aylık harcama 3 bin 406 lira olurken bu rakam bir önceki yıl 3 bin 43 lira oldu. Arada 363 TL var. Bu hesaplamaya göre, Türk halkının aylık harcama oranı bir önceki yıla göre 30 lira 25 kuruş artmış. Emekli maaşlarına yapılan yıllık zam ise 25 TL olduğu düşünüldüğünde. İşçi emeklilerine yapılan zammın, aylık harcamanın çok altında kaldığı gerçeğini ortaya çıkarıyor. Buradan ilgilileri uyarıyorum.

Harcama oranı ile hayat kalitesi arasındaki iyileştirme için emekli maaşlarına en az 363 lira zam yapılması gerekiyordu. İstatistik verileri bunu gösteriyor.

En çok harcamanın yapıldığı ilk beş başlıkta; kira ve konut ödemelerine aylık ortalama 858 TL harcama yapılırken, gıda ve alkolsüz içeceklere 665 TL, ulaştırmaya 618 TL, lokanta ve otellere 216 TL, mobilya ve ev eşyasına ise 215 TL harcama yapıldı.

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya analizine göre kira ve konut ödemeleriyle ilgili medyaya yıl boyunca 49 bin 468 basın yansıması tespit edilirken haberler içerisinde emlak ve kira ödemelerinde yaşanan artışlar geniş yansıma buldu. Gıda ile ilgili 131 bin 593, ulaşım ile ilgili ise 59 bin 240 haber yansıması tespit edildi. Sağlıkla ilgili ise medyaya 326 bin 700 haber yansıması çıktığı belirtilirken harcamanın en az olduğu sağlık, medyanın en çok konuştuğu başlık oldu.

Türkiye aylık 436 dakika mobil kullanım süresiyle ortalama 257 dakika cep telefonuyla konuşmanın yapıldığı Avrupa’da liderliğini ilan etti.

Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin incelemesine göre Türkiye’de yaklaşık yüzde 95 oranında mobil kullanıcı olduğu tespit edildi. Bu oranın rakamsal değeri ise 74,5 milyon vatandaş oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verilerine göre en son 66 milyon olan 3G abone sayısı, 4.5G’nin hayata geçmesiyle beraber 23,5 milyona gerilerken, 4.5G kullanıcı sayısı ise 45,7 milyona ulaştı.

 

Yapılan son araştırmalara göre sabit ve mobil telefon trafiği 64 milyar dakikayı geçerken, bunun 62,1 milyar dakikasını mobil hatlardan yapılan görüşmeler oluşturdu. Türkiye’de vatandaşların en çok aradığı kısa numara hastane randevularında kullanılan 182 olurken vatandaşların en çok aradığı ülke ise Almanya oldu. Avrupa’da mobil kullanım süresinde Türkiye liderliği göğüslerken, Türkiye’yi sırasıyla Fransa, İsveç ve Norveç takip etti.

Cep telefonları yıl içerisinde 20 bin 360 habere konu oldu. Son yıllarda elimizden düşürmediğimiz cep telefonları eleştiri oklarının hedefinde olurken medyaya yansıyan haberlerdeki en dikkat çekici ayrıntı günde ortalama 5 saatten fazla mobil cihazları kullanıyor olmamız oldu.

Sosyal ağlar ise cep telefonu kullanımın artmasındaki en önemli faktör olarak belirtildi.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37