1934 senesinden bu yana tam tamına 83 yıl geldi geçti. O tarihte, Türk Kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık tarihi bu nedenle demokrasimiz adına, dünyaya örnek olan Türk kadını adına ve milletimizin seçme ve seçilme hakkı kazanımı adına çok önemlidir.

Bu gün nedeniyle Bursa Kent Konseyi, genel anlamlı bir kutlama günü düzenledi. Kadınların toplumsal hayatımızdaki yeri, demokrasiye katkıları, siyasi ve demokratik ortama kazandırdıkları tartışıldı. Böyle bir günü hatırlayıp, böylesine bir toplantı düzenledikleri için Kent Konseyi Kadın Meclisi başta olmak üzere başkan Hasan Çepni ve çalışma arkadaşlarını kutlamamız gerekiyor. Toplantıya katılan Bursalı kadın vekilimiz Bennur Karaburun’u kutlamamız gerekiyor. O tarihlerdeki Türkiye yaşantısı ile bugünkü yaşantımız arasında çok büyük fark var.

Önce geçmişi hatırlayalım.

5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar verilmiştir. Bu karar, bugün gelişmiş olarak gördüğümüz pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir.

30 Nisan 1930 'da belediye seçimlerinde seçmen olma hakkı, 26 Ekim 1933'te muhtar seçme ve köy ihtiyar heyetine seçilme hakkı 5 Aralık 1934'te milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1935 yılında kadınların seçme ve seçilme hakkını ilk kez kullandığı seçimler yapılmış, TBMM'ne 18 kadın milletvekili seçilmiştir. 

Bursa’dan Şekibe İnsel o tarihte milletvekili seçilen kadınlarımız arasında yer almış. Gençlik yıllarını İstanbul’da geçirmiştir. İstanbul Kız Meslek Okulu’nda ve Alman Okulu’nda eğitim görmüştür. Alman okulunda eğitim gördüğü ve oğlunun eğitimi için bir süre Almanya’da kaldığı için Almanca bilmektedir. Milletvekili seçilmeden önce Bursa’nın İnegöl Kazası’nın İsaören köyünde çiftçilikle uğraşmıştır. 8 Şubat 1935 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterilmiş ve 1051 oy alarak 5.dönem Bursa milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir.

1930 belediye seçimleri kadınlara, seçimlere katılma belediye meclis üyesi olma, seçimlerde aday olma hakkını sağlaması nedeniyle oldukça büyük önem kazanmış ve dikkat çekmiştir. Kadınlara tanınan haklar Türkiye'nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir.

Çünkü kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel öğelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Atatürk 1925 'teki nutuklarında, kadın meselesi hakkında bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir.

Siyasette güçlenen kadın, ekonomik açıdan ve toplumsal alanda da güçlü kadın anlamına gelmektedir. Bugün kadın temsilcilerimize baktığımızda, ülkemizde kabinede, bakanlar kurulunda 2 Bakan, TBMM’de 82 milletvekili, 39 belediye başkanı, 2 bin 198 Belediye Meclis üyesi, 110 İl Genel Meclis üyesi ve 674 muhtar seçilmiş kadınlar olarak görev yapıyorlar.

Bu sayıların artması temennisiyle, çok önemli ve değerli olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83'üncü yılını kutluyorum. Bu imkanı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyorum.

Bugün, dünyanın pek çok ülkesinde kadınlar hala ikinci sınıf muamelesi görmektedir. Kadınların adı bile yoktur. Bizim ülkemizde de kadınlara yönelik şiddet ve saldırılar bütün gücüyle devam etmesine rağmen, kadınların yine de siyasette var olabilme adına mücadele etmesi sevindiricidir. Kadınlar olarak siyasette bazı partilerin kadın kotası koyduğunu bilmek bizleri üzmektedir. Yine, kadınların çalışma hayatında arzu edilen düzeyde olmayışları, ekonomik olarak eşlerine ve ailelerine bağlı kalması da ülkemiz için dez avantaj yaşatmaktadır. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner37