08 Şubat 2016 Pazartesi
Arena'da gol güellosu

Yıldırım Belediyesinde neler oluyor…

07 Ağustos 2012, 14:08
Bu makale 2272 kez okundu

Gazete Bursa olarak üç hafta önce Yıldırım Belediyesi’nin 24 ay süreyle 65 hizmet aracına ilişkin ihalenin en düşük teklifi veren firma değil de 974.640 Tl fazla bedel isteyen 4. firmaya verilmesi konusunda ‘Yıldırım’da ihaleler adrese mi teslim’ başlığı ile konuyu aydınlatmak adına haber yapmıştık. Birkaç defa da konu hakkında bilgi almak için Başkan Özgen Keskin’in danışmanını arayıp görüşme istemiştik. Amacımız tüyü bitmemiş yetimin parası kullanılırken daha sağlıklı kararların alınması ve yapılan hatalardan dönülmesi idi.

Bugün gelinen nokta ise 2 milyon 614 bin 560 TL’ye verilebilecek işin tam 974.640 Tl daha fazlasına yani 3 milyon 589 bin 200 TL teklif veren Markur/BC Turizm ortaklığındaki firmalara verilmesi oldu. 

Bu çok acı bir olay, bin bir güçlüklerle vatandaş belediyeye para ödemek için çoluğunun çocuğunun rıskından kesecek, birileri kalkıp neredeyse bir trilyon fazla ödeyerek birilerine para kazandıracak, Allahtan korkun oralarda oturmak vatandaşın parasını bilinçsizce dağıtmak değildir…
Kaanatimiz ihalede yanlış varsa düzeltilmeli eksiklikler giderilerek tekrar yapılandırılmalı ve hem belediye hem de belediyeye para ödeyen vatandaşın çıkarları gözetilmelidir. Ama yukarıda bariz bir şekilde gözüktüğü gibi kamu  çıkarları arka plana atılmış, küçük eksiklikler bahane gösterilerek 974.640 Tl daha fazla para ödenmesi için adeta çaba harcanmıştır.
Ben bir daha başkan olamayacağım, benim zaten son dönemim karamsarlığına kapılıp başarılı hizmet etme anlayışından vazgeçmek doğru bir tutum değildir. Bu tip davranışlar, bugün makam mevkii sahibi olanlara da, bu makama getirenlere de zarar vereceği unutmamalıdır.

Tabii bu konuda bizim söz söyleme hakkımız yoktur. Konuyu enine boyuna yatırıp karar verecek kişiler bugün bu noktaları tahsis eden kişilerdir.

Neyse biz gelelim konumuza, 24 ay süreyle 65 hizmet aracı kiralamak için destek hizmetlerinin açmış olduğu ihale Ağustos başı itibari ile neredeyse bir trilyon fazla bedelle Martur-BC Turizm ortaklığındaki 4. firmalara verildi. Hayırlı olsun. 

Bu akıllara durgunluk veren fiyat aralığı göz ardı edilerek verilen ihale de kamuoyu fazlaca rahatsız, rahatsızlığın Gazete Bursa’ya yansıyanları, adeta destek hizmetlerinin yukarıda belirttiğimiz ihaleyi alan iki firma için çalıştıkları ve arada aracılık ettikleri doğrultusunda, bu önemli iddialar ister istemez bizlere kamuoyu adına bazı cevapları bulmaya itiyor. Bu rahatsızlığı sayfalarımıza taşırken bilinmesini isteriz ki bizler ne savcı nede hakimlik görevine meraklıyız. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin yargı makamları görevlerini layıkıyla yerine getirmektedir. Fakat bu söylemler kulağımıza geldiğimde hayretler içinde kaldık. Belediyenin zarara uğratılmasından tutun da, halihazırda çalışan araçların diğer firmalara kaydırılmasına kadar uzanan bir serüvenin olduğunu gördük.

İşte bize gelen bilgiler doğrultusunda kamuoyunun merak ettikleri;

Belediyeden alacaklara mahsup noter onaylı teminat mektubu neden geçersiz sayılmıştır?

Banka teminatı mektubundaki aritmetik hata nedir?

Destek hizmetlerindeki E... isimli personelin Martur-BC Turizm ile bir alakası var mıdır?

Martur-BC Turizm 40 aracı nasıl temin etmiştir?

Temin edilen araçlarda destek hizmetlerinin rolü veya kazancı nedir?

Modeli tutmayan araç var mıdır? 

Alacaklara mahsup noter onaylı teminat mektubunun kabul görmediği bir ihalede nasıl oluyor da neredeyse 40 aracı eksik olan ve bir önceki firmanın çalışan araçları destek hizmetleri tarafından teker teker çağırılarak 974.640 Tl fazla bedelle verilen şirketlerle anlaşması sağlanıyor. 

Bunlar yapılırken Türkiye’nin en yüksek bedelli ‘’Doktora Ünvanı’’na sahip değerli başkanımız Özgen Keskin bey neredeler  merak ediyorum...

Bu arada değerli Başkanım Türkiye’nin en yüksek bedelli ‘’Doktora Ünvanı’’ da sizde olduğu için buradan tebrik etmek isterim. Malum ‘’Kentsel Dönüşüm’’ çalışmalarınızın yoğunluğu, kapınıza kadar gelen Bursamızın ağır toplarının ziyaretlerinden bir türlü fırsat bulamadık.

Yayın ilkelerini bağımsız ve doğru gazetecilik anlayışı üzerine kurmuş olan Gazete Bursa’nın,  tek amacı kamuoyu adına yanlış yapılan ve kamuoyunu bilerek veya bilmeyerek zarara uğratan kişi veya kişilerin, kurum veya kuruluşların bir an önce yaptıkları hatalardan dönmesi için yapmaya çalıştığı tarafsız yayın mücadelesidir. 

Kamuoyu adına yapmış olduğumuz bu tür çalışmalarımız da başta Sn. Keskin olmak üzere adı geçen herkesin vereceği cevaplar bu köşede ifade ettikleri gibi yayınlanacaktır.


Saygılarımla...

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV