BUÜ'nün arkeolojik çalışmalar tamamlandı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve katkılarıyla, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından yürütülen Priene Antik Kentindeki (Aydın ili, Söke ilçesi) 2021 yılı çalışmaları başarıyla tamamlandı.

BUÜ'nün arkeolojik çalışmalar tamamlandı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Priene Kazı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Hakan Mert, kentte bu yıl sürdürülen çalışmalar kapsamında, Anteli Yapı ve Nekropol Kilisesi’nde kazılar, Agora’da ise anastylosis şeklinde restorasyon gerçekleştirildiğini söyledi. Prof. Dr. İ. Hakan Mert; “Özellikle Nekropol Kilisesi’nde ele geçen bulgu ve buluntular, bu yapının kentteki ilk Hristiyan topluluk tarafından yaklaşık 1600 yıl önce yapılmış olması ihtimalini gösteriyor. Çalışmaları bu yıl için tamamladık. Elde ettiğimiz verileri düzenleyecek ve önümüzdeki yıl kaldığımız yerden çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mert, Priene’de yürütülen kazı ve araştırmaların BUÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklendiği bilgisini de paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner60

banner37

banner36