COVİD MESAİSİNDE EN ZORLU GÖREV

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'ne bağlı 14'ü kadın 28 gassal, Covid-19’la birlikte artan ölümlerde vatandaşa en sağlıklı hizmeti vermek için gece gündüz çalışıyor.

COVİD MESAİSİNDE EN ZORLU GÖREV
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın en kritik 3 ilden birisi olarak açıkladığı Bursa'da son 15 günde Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü personelinin de görev yükü arttı. 207 personel mesai mefhumu gözetmeden ek tedbir alarak gasil işleminden defin işlemine kadar cenazesi olan vatandaşların işlerini kolaylaştırıyor. Son bir ayda ölüm olaylarında gözle görülür artış olsa da 14'ü kadın 28 gassal Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda ek tedbir alarak hizmet veriyor. Kent genelindeki bin 300 mezarlıkta da hummalı çalışma var. En büyük yoğunluk Hamitler Kent Mezarlığı'nda yaşanırken, son 15 günde kazılan bir paftanın büyük oranda dolması; hem mahalle sakinleri hem de yakınlarını korona virüsten dolayı kaybedenlere şaşkınlık yaşatıyor.
 28 GASSAL GÖREV YAPIYOR
Bursa’da sağlık çalışanlarından sonra zorlu görevi yürüten gassallar ve mezarcılar, korona virüsü salgını döneminde de ekstra korucuyu tedbirlerle vatandaşa hizmet vermeyi sürdürüyor.  Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler Covid-19 salgının sürecinde de hizmetlerin aksamadan devam etmesi için canla başla çalışıyor. 14 kadın 14 erkek olmak üzere 28 gassal her gün dini vecibelere uygun olarak cenazeleri yıkıyor, kefenliyor, tabutluyor. Mezarlıkta çalışan görevliler ise cenazenin defin edilmesinde vatandaşlara yardımcı oluyor.
YÜKLERİ DAHA DA ARTTI
Salgın sürecinde artan vaka sayılarından sağlıkçılar kadar onlar da etkilense de hizmetlerin aksamaması için zaman mefhumu gözetmeksizin 7/24 büyük özveri ile gayret gösteriyorlar. Belediyeye ait cenaze araçları ile cenazenin evinden alınarak mezarlığa kadar tüm hizmetler ücretsiz olarak yapılıyor. Şehir dışında defin edilmek isteyen cenazeler de gerek karayolu gerekse hava yolu ile memleketlerine ulaştırılıyor. Herkesin ürperdiği yerde canla başla çalışan görevlilerin yükü pandemi sürecinde biraz daha ağırlaşıyor. Bu süreçte korona virüsünden ölenler de tüm dini kurallara uygun olarak defin ediliyor. Covid-19’dan hayatını kaybeden vatandaşlar yıkanıp kefenlendikten sonra gerekli tedbir alınarak gömülüyor.
VATANDAŞIN YANINDA
Süreç ile ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Mehmet Fidan, yaşanan yoğunluğa rağmen hizmetlerin aksamadığını ifade etti. Fidan, “14 kadın, 14 erkek gassal olmak üzere 207 personelle mesai mefhumu gözetmeksizin vatandaşların en acı gününde gece gündüz demeden hizmet vermeye çalışıyoruz. Salgınla birlikte Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen genelge çerçevesinde gassallar başta olmak üzere personelimiz siperlik, maske, eldiven, çizme gibi koruyucu kıyafetlerle vatandaşlara hizmeti sürdürüyoruz” diye konuştu.
TAMAMI ÜCRETSİZ
 Bursa genelinde bin 300 mezarlık olmak üzere şehir merkezindeki definlerin yanı sıra 81 ildeki vatandaşlara da hizmet verdiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Fidan, “Bursa’da vefat etmiş birinin memlekete gönderilmesi noktasında gerek uçak, gerekse karayolu ile cenaze araçlarımızla bu hizmeti kesintisiz olarak devam ettiriyoruz.  Bu hizmetlerin tamamı Büyükşehir Belediyesi’nce ücretsiz olarak yapılıyor.  Vatandaşlarımızın yakınları nerede vefat etmiş ise köyde ise köyden, evde ise evden, hastanedeyse hastaneden alınıyor.  Ekiplerimiz koruyucu kıyafetler kullanıyor. Cenazeler gasilhaneye getiriliyor. Yıkanması, kefenlenmesi, tabutlanması, defnedilmesi dini vecibelere uygun yapılıyor” diye konuştu. Vatandaşlardan beklentilerini de açıklayan Fidan, hizmetlerin daha sağlıklı şekilde yürümesi için belirlenen çalışma programına uymalarını istedi.   

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner37

banner36