İNEGÖL’ÜN TURİZM DEĞERLERİ SERGİYLE İZLENİME SUNULDU

İnegöl Belediyesi, Turizm Haftası kapsamında şehrin turizm değerlerinin görseller ve bilgi notlarıyla tanıtıldığı “Turizm Şehri İnegöl” isimli sergi düzenledi. Uzun Sokakta görücüye çıkan sergide İnegöl’ün turizm değerlerinin yer aldığı 130 fotoğraf izlenime sunuldu.

İNEGÖL’ÜN TURİZM DEĞERLERİ SERGİYLE İZLENİME SUNULDU
 

Tarih ve kültür zenginliği bakımından birçok eseri bünyesinde barındıran ve geçmişin önemli kadim medeniyetlerinin mührünü taşıyan İnegöl; Mobilyası, Köftesi, Tarihi Mehteri, Oylatı ve Ayçekirdeği, Çileği, Yaban Mersini gibi tarımsal değerleriyle her geçen gün bölgesinde aranan ve örnek gösterilen bir şehir olarak yoluna devam ediyor. Sanayi, mobilya ve tarım sektöründeki atılımlarıyla bir cazibe merkezi olan İnegöl, bu sektörleri destekleyici olma adına turizm ayağında da son yılarda adından söz ettirir hale geldi. İnegöl Belediyesi tarafından ilçenin markalarıyla adından söz ettirmesi, turizmin İnegöl ile özdeşleşmesi ve şehrin bu sektörden gerektiği payı alabilmesi noktasında önemli adımlar atılıyor.

 

UZUN SOKAK’TA TURİZM SERGİSİ

İnegöl Kent Müzesi ile İnegöl Mobilya Ağaç Sanayi Müzesinin merkezinde olacağı geçmişin tüm ihtişamının yansıtılacağı tarih ve kültür turizmi, şifalı suları ile misafirlerine sağlık sunan, temiz havası ve doğal güzellikleri ile adeta cennetten bir köşe olan Kaplıca Merkezi Oylat ile sağlık turizmi, İnegöl’ün doğal güzelliklerini ortaya çıkaracak hem ulusal hem de uluslararası arenada alternatif sporların çekim merkezi haline gelen Doğa Sporları Ve Turizm Merkezi (DOSTUM), bunun yanında İnegöl’ü turizm alanında bir adım öne çıkaracağı düşünülen yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizm, macera turizmi ve kültürel turizm alanlarıyla İnegöl, yeni dönemde bu alanda ciddi kazanımlar elde etmenin planlarını yapıyor. İnegöl Belediyesi de şehrin turizm potansiyeline vurgu yapmak, aynı zamanda 15-22 Nisan Turizm Haftası vesilesiyle “Turizm Şehri İnegöl” adıyla özel bir sergi hazırladı. Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonuyla şehrin turizm değerlerinin tanıtıldığı sergi, bugün 11.00’da Uzun Sokak girişinde açıldı.

 

SERGİDE NELER YER ALIYOR?

Sergide İnegöl’ün turizm değerlerinin yer aldığı 130 fotoğraf yer alırken, sergi içerisinde İnegöl’ün marka değerleri olan; Köfte, Tarihi İnegöl Mehteri, Ayçekirdeği, Çilek, Yaban Mersini ve Helva, şehrin tarihi mekânları, İnegöl Kent Müzesi, Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi ve İnegöl Sağlık Tarihi Ambulans ve Oyuncak Ambulans Müzesi, Kaplıca Merkezi Oylat, şehrin doğal güzellikleri; Fevziye Kanyonu, Fevziye ve Eymir Göletleri, Oylat, Kıran, Dokuzlar ve Hacıkara şelaleleri, yaylalar, Kurşunlu Travertenleri, Oylat Mağarası, Oylat İkiz Kayalar, Oylat Yürüyüş Parkı, Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (Dostum), Turgut Alp ve Baykoca Türbeleri başta olmak üzere türbeler ve İnegöl evlerinin yer aldığı görseller bulunuyor. Yapılan sergi, aynı zamanda İnegöl Kent Müzesinin 135. Sergisi olma özelliğini taşıyor.

 

DİJİTAL OLARAK DA SERGİLENİYOR

Uzun Sokakta bugün akşam saatlerine kadar açık kalacak sergi, daha sonra Kent Müzesinde ziyarete açık olacak. Ayrıca sergimiz dijital platformlardan da gezilebiliyor. https://dijitalkitap.inegol.bel.tr/ adresinden dijital sergi ziyaret edilebiliyor.

Gazete Bursa

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner37

banner36