"Kadınlar Konuşursa" Adana Şehir Tiyatrosu Sahnesinde

Akdeniz Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler'in yazıp, Tüm Sanatçılar Birliği Başkanı Tahsin Murat Demirbaş'ın yönettiği "Kadınlar Konuşursa" adlı oyunu ile Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (ABBŞT) 2020-2021 sezonunu "Kadınlar Konuşursa" adlı oyunu ile açtı.

"Kadınlar Konuşursa" Adana Şehir Tiyatrosu Sahnesinde
Doç. Dr. Birgül Güler Yeşiloğlu oyun için şöyle diyor: “Oyunda anlatılan kadın hikâyelerinin tamamı -maalesef ki- gerçek yaşamdan alınmıştır. Üçüncü sayfa gazete haberleri olarak okuduğumuz ama üzerinde hiç düşünmediğimiz ve -ne acıdır ki- artık kanıksadığımız üç kadının, üç yürek burkan hikâyesidir bu oyunda anlatılan. Şiir gibi bir buluşma… Yarı düş, yarı gerçek… Bazen trajik, bazense komik bir kadın oyunu… İçinde şarkı da var, türkü de… Ağıt da var, zil takıp göbek atmak da var… Tıpkı hayat gibi. Biraz hüzün, biraz kahkaha… Yaşarken konuş(turul)mamış kadınlar… Ya ölüyken konuşabilselerdi acaba neler anlatırlardı?”                                                                                                                         Dramaturgluğunu Kurtuluş Bilgilioğlu, müzik tasarımını Göray Çakar, dekor tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımını Cahit Kuşdemir yaptığı oyunda, Merve Giritlioğlu, Yeşil Nimet, Görkem Kayar, Kübra Teke Serper, Özlem Buluttekin ve Özel Şendal Yıldız rol aldı.

Yaşanmış ve gazete kupürlerinde kalmış kadın öykülerinden yola çıkarak yazılmış olan 'Kadınlar Konuşursa' kadınların iç dünyalarını, psikolojik derinliklerini gözler önüne seriyor.

Doç. Dr. Birgül Güler Yeşiloğlu'nun  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de oyunları oynanan yazarın Devlet Tiyatroları  başta olmak üzere,belediye,özel ve akademik sahnelerde de oyunları sahnelendiği bilinmekte.... HABER: HALUK YALÇINKAYA

Gazete Bursa

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner37

banner36