Mühendisler insanca yaşama ücreti istiyorlar
 MMO Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart tarafından MMO Bursa Şubesi 10 Ekim Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamada “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzaladığı protokol ile üyelerinin verdikleri profesyonel hizmetin temel karşılığı olan asgari ücreti belirliyor. İlk kez 2013 yılında hayata geçirdiğimiz bu protokol gereğince, her yılın son ayında asgari ücreti yeniden gözden geçiriyor ve güncelliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu protokolün, ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının sundukları profesyonel hizmetler karşılığında, TMMOB’nin belirlediği ücretin altında çalıştırılmasının önüne geçmek için yapıldığı ve bu sayede düşük ücretle çalıştırılma ve eksik SGK bildirimlerini engelleyebilecek bir çerçeve çizildiğini belirten Mart, “TMMOB’nin SGK ile karşılıklı mutabakata vararak imzaladığı bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK’ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması" dedi.

Protokolün 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendine dayandığını söyleyen Mart, “TMMOB ve bağlı 24 Odamız ile birlikte yürütülen çalışmalar soncunda 2017 yılında mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret brüt 3500 lira olarak belirlendi. Ancak, Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacak, bu ücretler alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretin üzerinde olacaktır” dedi.

Mart açıklamaya şöyle devam etti:

“İmzalanan protokole göre Sosyal Güvenlik Kurumu, prim bedelleri üzerinden yapacağı denetimde, meslek kodlarını dikkate alacak ve brüt 3500 TL’nin altında ücretle mühendis, mimar, şehir plancısı çalıştırıldığını tespit ettiği işyerlerine asgari ücret bildiriminde bulunacak ve gereğinin yapılmasını sağlayacaktır.

Çalışma yaşamında kazanılan her hak gibi, asgari ücret hakkı da üyelerimizin çalışma yaşamında aldıkları ücretin alt sınır çizgisidir. Bu sınırın kesinleşmesi ve artırılması, ancak üyelerimiz ve odalarımızla birlikte yürütülecek bütünlüklü bir mücadele ile sağlanabilecektir. Bu bağlamda hem odalarımıza hem de üyelerimize büyük sorumluluk düşmektedir.

Üyelerimizin odalarıyla irtibat halinde olması, güncel bilgilerini kontrol ederek gerektiği takdirde odalarımıza bildirimde bulunması, asgari ücret mücadelesinin sürdürülmesini ve ilerletilmesini sağlayacaktır.

Odalarımız insanca bir yaşam için tespit edilen minimum ücret olan asgari ücretin duyurusu yaygınlaştıracak ve tüm üyelerimizin bilgilenmesi sağlanacaktır. Sistemin sağlıklı işlemesi için üyelerimizden gelecek bildirimlere göre eksik prim yatıran işyerlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildireceğiz. Bu bildirimin yapıldığı bilgisini de ilgili işyerlerine ileteceğiz.

Mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin uygulanması konusunda, tüm kurum/ kuruluşların hassasiyet göstermelerini bekliyor, konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Biz çalışanlar, son dönemde hayata geçirilen kiralık işçi yasası, uluslararası iş gücü kanunu gibi yasalarla giderek yaygınlaşan taşeronlaştırma ve güvencesizleştirme ile ağır saldırılara maruz kalmaktayız. Asgari ücret mücadelesi, bu saldırılara karşı dayanışma içinde yürütmemiz gereken bir çalışmadır.

Tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını, temel özlük haklarımızın elimizden alınmasına, güvencesiz çalışmaya, meslek alanımız dışında çalıştırılmamıza ya da çalışıyor gösterilmemize ve yarınlarımızın güvencesi SGK primlerimizin  eksik yatırılmasına karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner51

banner37

banner36

Trafikte bir düğüm daha çözülüyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaseminpark Evleri önündeki kavşağa, sola dönüş yapacak araçlar...

Haberi Oku