Hava Durumu

Uludağ’da reklam çekim maaliyeti dudak uçuklattı!

Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ'ın koruma esasları ve kullanma şartlarına göre belirlenen ücret tarifesini açıkladı. Kapadokya'dan sonra Resmî Gazete'de yayımlanan tarifeye göre, Uludağ'da çekilecek reklam filminin saniyesi 40 bin liraya mal olacak.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 16:36
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 16:36
Kaynak: Gamze DOĞAN
Uludağ’da reklam çekim maaliyeti dudak uçuklattı!

Uludağ Alan Başkanlığı, 26 Ocak 2023 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan bir karar ile kurulmuştu. Bu kararla birlikte, Uludağ Alanı'nda turizm amaçlı sportif faaliyetler ve işletmecilik faaliyetleriyle ilgili yetkiler Uludağ Alan Başkanlığı'na verilmişti. Kapadokya'daki ücretlendirmeyle paralel olan film ve video çekimi gibi bazı hizmetler için belirlenen ücretler de Uludağ için geçerli olacak.

Uludağ'da yapılacak turizm amaçlı faaliyetler için belirlenen ücretler arasında, yeni yapı mimari projesi ve ilave yapılaşma talebi için metrekare başına 40 lira, basit onarım ve temizlik faaliyetleri başvuru başına 6 bin 338 lira, inşai faaliyetler, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni gibi izinler için 6 bin 338 lira gibi maddeler bulunuyor.

Turizm işletmelerinin izin belgesi talebi 24 bin 56 lira, turizm işletmelerine verilecek yeterlilik belgesi talebi ise 19 bin 245 lira olarak belirlendi. Ticari film ve video çekimleri günlük 14 bin 270 lira, ticari reklam filmi çekiminin saniyesi ise 40 bin 773 lira olarak belirlendi. Ticari fotoğraf çekimleri için günlük ücret 815 lira, aylık 12 bin 232 lira, yıllık ise 109 bin 337 lira olarak belirlendi. Sahne, sistem, stant, platform kurulumları için günlük hafta içi 36 bin 696 lira, hafta sonu ise 48 bin 928 lira ücret alınacak.

Uludağ Su Kolektifi, bu ücret tarifesini, Uludağ'ın piyasalaşma sürecinin bir yansıması olarak değerlendirdi. Yaşanan düzenlemelerin, milli park koruması altındaki alanın, özellikle otelcilik sektörü için her türlü etkinliğe açılmasına olanak tanıdığını savundu. Su Kolektifi, Uludağ'ın biyoçeşitliliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle Alan Başkanlığı Kanunu'nun Anayasa Mahkemesi'ne taşındığını ve Uludağ'ın Milli Park statüsünü iptal eden kararın Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından yargıya taşındığını hatırlattı. Kolektif, yönetmelikte bilimsel bir temele dayanılmadan, sadece ekonomik çıkarlar gözetilerek alınan kararların, Uludağ'ın koruma amacını gölgelediğini vurguladı.

Kaynak: Gamze DOĞAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.