BURSASPOR:
JET ALİ İŞ BAŞINDA!
   Ali Ay, Bursaspor’un başına geldiği Ocak 2016 yılından bu yana kendisi ve yönetiminde bulunan muhasebecisi Hasan Parlakay hakkında çıkan skandal haberlere bir yenisi daha eklendi. Yazarımız Adnan Alp’in uzun araştırmaları sonucunda ortaya çıkardığı yine arsa skandalı bu kez Ali Ay’ın başını ciddi derecede ağrıtacağa benziyor.

Bursaspor’un daha önce hazineden 2,3 milyon TL ye tarla olarak alınan 28.800 m2 lik Dereçavuş Lojistik Depolama Alanı ile Yunuseli Mahallesinde 7 milyona alınan 4.200 m2 lik arsaya imar değişikliği yapılarak Benzinlik arazisine çevrilen iki arsa. Mali Kongreden 1 gün önce (22 Mart 2019) Ali Ay’ın üzerine geçirdiği araştırmalarımız sonucunda ortaya çıktı.

Bahse konu arazi bu kez Yunuseli Mahallesi 5067/1 parsele ait 2764,62 ve 1440,57 m2 olan toplamda 4205,19 m2 olan 2 resmi parselli arsalara ait. Bu gayrimenkuller toplamda 32.967,53 m2 lik 5067/1 parselin içinde yer alıyor ve Bursaspor ile ilgili hikâyesi ise şöyle başlıyor.

3.4 MİLYONLUK YER NASIL 7.5 MİLYONA BURSASPOR’A GEÇİYOR?

Tapu sistemine 440966950 numara ile 2.764,64 m2 ve 440966955 numara ile kayıtlı 1.440,57 m2 arazi Bursaspor’un üzerine geçmeden önce yine aynı parselde hissesi olan bir şahısa 4 milyon 500 bin bedelle teklif ediliyor fakat uzun pazarlıklar sonrası bedel 3 milyon 400 bin liraya kadar düşmesine rağmen alıcı parayı denkleyemeyince satış işlemi gerçekleşmiyor.

Yeni yerleşime açılmış olan Yunuseli Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'na cepheli ve çok değerleneceği tahmin edilen bu arsalar nasıl oluyorsa 3 milyon 400 bin liraya müşteri bulamazken bir anda 7 milyon TL civarında bir bedelle 8 Ağustos 2018 tarihinde Bursaspor Kulübü Derneği adına geçiyor. Bu durumun tek açıklaması Bursaspor Kulübü Derneğinin bu rakamı ödeyerek yatırım için bir gayrimenkul olarak alınmış olmasıdır.

MART 2018 ve KASIM 2018 BİLANÇOLARINADA YANSIMIŞ!

Aslında bu arazinin alınışı Kasım 2018 bilançosuna yansımış gibi görünüyor, bir önceki yani Mart 2018’de açıklanan bilançonun D şıkkında belirtilen Maddi Duran Varlıklar başlığının altındaki “Arazi ve Arsalar” ın değerinin karşılığı 2.300.505,00 TL.

8 Ağustos 2018’de 35633 yevmiye numarasıyla gerçekleşen alımdan sonra Kasım 2018 Bilançosunda Maddi Duran Varlıklardaki “Arazi ve Arsalar” değeri bir anda 9.050.505,00 TL olarak güncellenmiş. Buradan anlaşıldığı gibi Bursaspor kulübünün duran varlıklarında alıma yönelik bir artış olduğu ortaya konulmuştu.

HACİZLİ YERLER ALINMIŞ!

Fakat ilginç olan konu tapu kayıtlarına göre alınan bu yerlerde Şerh konulmuş olması. Yerler Bursaspor’a geçmeden önce arsa vasfında olup Ticaret-Konut alanı olarak görülüyor fakat 2.764,62 m2 olan yere Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi 04/07/2016 tarihinde 2015/19 sayılı Mahkeme Müzekkeresi ile şerh konulmuş.

Bu bilgiler dâhilinde alım satım gerçekleşmiş ve gayrimenkuller Bursaspor Kulübü adına geçmiş. Haberimizin bu noktasına kadar her şey normal görülebilir ve Bursaspor adına kazançlı bir iş gerçekleşmiş olduğu gerçektir.


FURKAN ÖZÇAL BİLE HACİZ KOYUYOR!

Bursaspor’un 8 Ağustos 2018 tarihinde aldığı bu şerh’li arazilere, daha sonra başka hacizler konulmaya başlanılıyor. İstanbul Anadolu 24.İcra dairesi 15/11/2018 tarih 2018/25121 Esas numarasıyla Oğuzhan Bayram Kandal adına 679.187,10 TL bedelli ve Bursa 3. İcra Dairesi 25/02/2019 tarih ve 2019/1362 esas sayısı ile Furkan Özçal adına 301.913,50 TL bedel karşılığında her iki arsaya haciz konuluyor.    

Bu hacizler ile birlikte her iki arsa üzerinde toplamda ayrı ayrı 5 tane haciz oluşmuş oluyor.

İMDADA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETİŞİYOR!

Her iki arazinin toplamda 4.205,19 m2 olması ve bulunduğu yer konumuyla çok daha fazla değerlendirmek gerekiyordu. Bu sebeple Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden bu konuda yardım isteniyor ve hazırlatılan imar değişikliği raporu ile Konut-Ticaret alanı vasıflı bu yerlerin Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanına çevrilmesi talep ediliyor.

Bursaspor’un içinde bulunduğu durumu göz önüne alan Büyükşehir Belediyesi her zaman olduğu gibi yine imdada yetişiyor ve 14 Mart 2019 tarihli Olağan toplantısında gündeme gelen değişiklik ile ilgili olarak gelen komisyon raporunu gündemine alıyor.

Aynı gün yapılan görüşmeler sonucunda Büyükşehir Belediye Meclisi'nde adı geçen arsaların 2.402,89 m2 lik bölümüne Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanı değişikliğini 14 ret oyuna karşılık 60 kabul oyu ile Bursaspor lehine karar verilerek Benzinlik Ruhsatı veriliyor.


 

YUNUSELİ ve DEREÇAVUŞ ARAZİLERİ GİZLİCE ALİ AY’IN ADINA GEÇİYOR!

Ali Ay, Büyükşehir Belediye Meclisi'nden 14 Mart 2019 tarih ve 2019/125 esas sayılı kararıyla değerlenen arsa ile Dereçavuş’ta bulunan Lojistik Depolama Alanını arazisin kendi üzerine almak için jet hızıyla harekete geçiyor. Meclis kararının haftasına 21 Mart 2019 tarihinde yönetim kuruluna planı değiştirilen ve benzinlik arazisi olan yer ile birlikte daha önce satmak istediği Dereçavuş’taki Lojistik depolama alanını kendi adına satışı için yönetim kurulunda oy çokluğu ile karar aldırır.

Kamuoyunu ve camiayı hiçbir şekilde bilgilendirmeden her iki arazi 22 Mart 2019 günü yangından mal kaçırırcasına 14145 yevmiye numarasıyla Ali Ay’ın adına tescil ediliyor.


MALİ KONGREDEN 1 GÜN ÖNCE DEVİR YAPILIYOR!

Fakat en dikkat çekici konu ise bilindiği gibi Bursaspor 23 Mart 2019 tarihinde olağan mali genel kurulunu gerçekleştirdi. Kongrenin bir gün öncesinde hem Yunuseli Benzinlik arazisinin hem de Dereçavuş’ta ki Lojistik Depolama Alanı arazisinin Ali Ay’ın adına geçmesi tarih olarak çok manidar.

Manidar olduğu kadar aynı zamanda yarınsı Mali Genel Kurul’da bu konu ile ilgili olarak tek bir açıklama yapılmazken Denetleme Kuruluna bu konu hakkında hiçbir bilgi verilmemesi akıllarda çok soru işareti kalmasına neden oldu.  

Ö. FARUK ŞAHİN MALİ KONGREDE YALANMI SÖYLEDİ?

Yönetim Kurulunun Mülk Yönetimi ve Projeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Şahin, bahse konu arsaların devir edilmesinden bir gün sonra yapılan mali genel kurulda yaptığı konuşmada; “Gayrimenkullerimiz çok ciddi rakamlara ulaştı önümüzdeki hafta müjdesini vereceğimiz sabit gelir kaynağımız oluştu. Sürekli isteyen taraf olmaktan çıkarmak istiyoruz biz kulübümüzü Belediyelerden, şahıslardan, dinamiklerden alan değil üreten taraf olmak istiyoruz. Büyükşehir Belediye, Milli Emlak, DSİ gibi bize çok destek olan kurumlar oldu. Döküm sahası için onay aldık sözleşmeleriyle beraber açıklayacağız” demişti.

Şahin; “Gayrimenkullerimiz çok ciddi değerlendi” derken ya bu gayrimenkullerin bir gün önce Ali Ay adına devir edildiğini ya bilmiyordu ya da bildiği halde genel kurul üyelerine gerçeği söylemedi. Bu durumda Ömer Faruk Şahin’in nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu. 


DEREÇAVUŞ ARAZİSİ 20 MİLYONA SATIŞA ÇIKARTILMIŞTI!

Bilindiği gibi Mayıs 2017’de Bursaspor Kulübü hazineye ait 28.800 m2 lik tarla vasfındaki araziyi 2 milyon 300 bin TL bedel karşılığında ihale ile almıştı. Daha sonra ise bu alanın Ticari ve Lojistik alanı olarak imar planı değişikliğine gidilerek Bursaspor’a ciddi bir gelir elde edilmek istenmişti.

Ali Ay söz konusu 28.800 m2 olan yeri 20 milyon TL bedel ile satışa çıkartmış ama alıcı bulamayınca 12 milyon TL’ye kadar düşmüştü. Fakat daha sonra satış için anlaşma sağlandığı bilgisi gelmesine karşın arsanın durumunun ne olduğu bugün ortaya çıkıyor.

Maalesef söz konusu arazi 22 Mart 2019 tarihi itibarıyla Ali Ay’ın adına kayıtlı olarak karşımıza çıkıyor.

YUNUSELİ ARAZİSİNİN DEĞERİ NASIL HESAPLANDI!

Bursaspor kamuoyundan gizli bir şekilde devri yapılan her iki arazinin bedelleri konusunda farklı farklı görüşler ortaya atılıyor. Yunuselindeki 4205,19 m2 arazinin 2.402,89 m2 için Benzinlik arazisi ve kalan 1.802,30 m2 ticaret-konut alanı olarak değerinin emlakçılara göre yaklaşık 20-25 milyon lira arasında olduğu iddia ediliyor.

Bursaspor’un tarla vasfında iken 7 milyon TL'ye aldığı söylenen gayrimenkulün yapılan plan değişikliğinden sonra değerinin en az 3 kat artması gerektiği ifade ediliyor.

BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ : YAPTIĞIMIZ DEĞİŞİKLİK İLE ARSALAR 30-35 MİLYON EDER!”

Belediye Başkanı Alinur Aktaş yerel seçimler öncesinde gündeme dair açıklamalar yaparken bu benzinlik arazisi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında vasfı değişen arazinin değerinin satıldığı anda 30-35 milyon edebileceğini ifade etmişti.

Fakat gelen bilgilerde Ali Ay’ın bu araziyi 15 milyon TL’ye üzerine geçirdiği yazıyor.

DENETLEME KURULU AÇIKLAMA YAPTI!

Yazarımız Adnan Alp'in ortaya çıkardığı bu haber için sosyal medyada kendi hesaplarından haberin detayları ve belgeleriyle (bugün) Çarşamba günü açıklayacağını yazmasının ardından bunu ihbar kabul eden Denetleme Kurulu Başkanı Av. Yalçın Cambaz ve kurulu aynı saatlerde harekete geçerek kulüpte yaptıkları toplantı sırasında karar defterlerini incelediler.

İncelemenin ardından yaptıkları açıklama ile durumun gerçekliğini gördüklerini ve bundan sonraki süreci nasıl takip edeceklerini bir bildiri yayınlayarak kamuoyu ile paylaştılar.

 

NEDEN HEP ALİ AY BU KONULARLA ANILIYOR?

Göreve geldiği günden bu yana 3 senedir hep Ali Ay hakkında bu tür haberlerin çıkması iyice mideleri bulandırmaya devam ediyor. Daha önce Bursaspor’a vermek için TL olarak çektiği kredilerin TL olarak geri ödemesi olduğu halde Euro’ya çevirip kulübe verip artan döviz kurundan faizler düşüldükten sonra 30 milyon TL’ye yakın kar ettiği yazılmıştı.

Ardından Paul Le Guen transferinde kulübün manejerlere kaptırılan ve buharlaşan 600 bin Euro’sunun ardındaki sır perdesi ve kendi şirketindeki muhasebecisi Hasan Parlakay’ın Bursaspor kulübüne yönetici olduktan sonra 21 tane tapu servetini edinmesi gibi bir çok konu karanlıkta kalmıştı.   

PEKİ, NE OLMALIYDI? VEYA ŞİMDİ NE YAPMALI?

Bu haberimizin araştırılması sırasında ortaya çıkan durum hakkında hukukçuların görüşü ise bir hayli ilginç tüm hukukçular öncelikle böyle bir konunun etiklik açısından camiada derin yaralar açacağını ve hukukende yapılan uygulamanın olası şikayet halinde Ağır Ceza Mahkemelerine düşebileceğini ifade ediyorlar.

Hiçbir yönetimin satış yetkisi olmuş olsa dahi uyulması gereken ve kamu vicdanını incitmeyecek yol seçilmesi gerektiğini söyleyen hukukçular; en doğru yolun öncelikle açılacak bir ihale ile açık arttırmaya sunulması gerekiyor. Eğer alıcı çıkmaz ise gayrimenkullerin bir bilirkişi tarafından değerlendirilmesinin yapılması ve satışı zorunlu ise başkan veya yöneticilerin bu değerlerin bir tık üzerinde (kulübün menfaatleri açısından) satın almasının normal olabileceğini ifade ettiler.  HABER- ARAŞTIRMA: ADNAN ALPGazete Bursa
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Emirhan Bala 2 yıl önce

Bu bir zimmet suçudur. Bursaspor malı oldu bittiye getirilerek değerinin çok altında emanetçinin hainliği ile görevi kötüye kullanma suçu işlenmiştir ....Vesselam...
Savcılar görev başına....

Misafir Avatar
İsmail özdemir 2 yıl önce

Bursaspor külünü Kamu yararına ait bir dernektir.Malvarlıklari kamu yararını içeren yasalar doğrultusunda, işleme tabi olur. Sadece yönetim kurulu kararı ile doğrudan satış yapılmış ise şuç işlenmiştir C. Savcılığına bildirilmelidr. Diye düşünürüm.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner51

banner37

banner36

Cüneyt Köz, Bandırmaspor maçında yok
Ümraniyespor karşılaşmasında sakatlanan Bursaspor’un tecrübeli futbolcusu Cüneyt Köz’ün yarın oynanacak...

Haberi Oku