Hava Durumu

TÜRK OTOMOTİVİNİN İHRACATTAKİ YENİ ODAĞI GÜNEY AFRİKA

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) hedef pazarlarda ihracatı artırmak üzere dijital platform üzerinden düzenlediği Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti programları, 1-5 Mart tarihleri arasında Güney Afrika ile devam edecek.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2021 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2021 13:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.gazetebursa.com.tr/
TÜRK OTOMOTİVİNİN İHRACATTAKİ  YENİ ODAĞI GÜNEY AFRİKA
 Güney Afrika Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti Programı’nın açılışı, 1 Mart tarihinde OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ev sahipliğinde tüm firmalara açık olacak webinar programı ile başlayacak. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yapacağı webinar programının açılışı, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımı ile gerçekleşecek.

 

OİB’in Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti programları, geçen yıldan bu yana pandemi nedeniyle dijital olarak gerçekleştiriliyor. Geçen haziran ayında Meksika ile başlayan, ardından Almanya ve İngiltere’ye yönelik devam eden Otomotiv Dijtal Sektörel Ticaret Heyeti programları, bu yıl ise ilk olarak 1-5 Şubat tarihleri arasında Vietnam ve Tayland’a yapılmıştı.

 

Çelik: “Güney Afrika ile ticari ilişkilerimizi geliştireceğiz”

 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Güney Afrika Cumhuriyeti, otomotiv ihracatımızda hedef ülkelerden birisi. Afrika kıtasında otomotiv endüstrisinin lideri durumundaki ülkede yılda 600 binden fazla motorlu araç üretiliyor. Otomotivde yılda 7 milyar dolar ithalat gerçekleştiren Güney Afrika’ya ise Türk otomotiv sektörü olarak 2020 yılında 64 milyon dolar ihracat yaptık. Mal grubu bazında en yüksek ihracat değeri ise 51 milyon dolar ile tedarik endüstrisine ait bulunuyor. Otomotiv ihracatımız henüz çok yüksek bir rakama sahip olmamakla birlikte, ülkeye olan toplam ihracatımız içinde yine de otomotiv endüstrisi ürünleri öne çıkıyor. Bu ülke pazarına girişimizde, Güney Afrika’nın Asya ve AB ülkelerinin pazara girişteki rekabet avantajı ve piyasadaki yerleşik ilişkiler gibi nedenlerden dolayı zorluklar yaşıyoruz. G20 üyesi olan ve ülkemizle benzer kalkınma hedefleri olan Güney Afrika ile ikili ticari ilişkilerimizi dijital sektörel ticaret heyeti programımızın da etkisiyle daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

OİB’in düzenleyeceği dijital sektörel ticaret heyetinin açılıştaki webinar programına,  T.C. Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen ile Pretorya Ticaret Müşaviri Işıl Demet Karakurt da katılarak birer konuşma gerçekleştirecek. Webinarda, Güney Afrika otomotiv sektörüne yönelik bilgilendirme sunumları da yapılacak. Açılış sonrası program kapsamında düzenlenecek Türk ve Güney Afrikalı otomotiv firmaları arasında online ikili iş görüşmeleri, 5 Mart tarihine kadar sürecek.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.