Hava Durumu

Türkiye’de Her Dört Kişiden Biri Sosyal Yardıma Muhtaç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 yılı faaliyet raporu, Türkiye’de yoksulluk sorununun geldiği son noktayı gözler önüne serdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 23:19
Kaynak: Gamze DOĞAN
Türkiye’de Her Dört Kişiden Biri Sosyal Yardıma Muhtaç

Rapora göre, ülkemizde 4 milyon 989 bin 456 hane, yani 19 milyon 957 bin 824 kişi sosyal yardım almak zorunda kaldı. Bu durum Türkiye nüfusunun dörtte birinin sosyal yardımlarla ayakta durduğunu gösteriyor.

Raporun dikkat çeken diğer noktası ise sosyal yardım tutarlarındaki artış. 2018' yılında 43 milyar lira olan sosyal yardım tutarı, 2023 yılında 305.9 milyar liraya yükseldi. Bu büyük artış, ülkedeki ekonomik zorlukların derinleştiğini ve yoksullukla mücadelenin önemini bir kez daha vurguluyor.

Özellikle gıda yardımlarındaki artış da göze çarpıyor. 2023 yılında gıda yardımı yapılan hane sayısı 957 bin 164'e ulaşırken, bu rakamda da önemli bir artış yaşandı. Elektrik tüketim desteği alan haneler de giderek artış gösteriyor ve bu da ekonomik zorlukların farklı alanlarda hissedildiğini gösteriyor.

Türkiye'deki sosyal yardım ihtiyacının bu boyutlara ulaşması, ekonomik ve sosyal politikalarda derinlemesine değerlendirme ve iyileştirmelerin yapılması gerekliliğini ortaya koyuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın raporu, ülkenin bu konuda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: Gamze DOĞAN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.