Meslek eğitimi

Ülkemizde üniversite tercihleri yapılıyor. Aileler, çocuklarının gelecekleri için olmazsa olmaz olarak gördükleri üniversite eğitimi amacıyla ellerindeki bütün imkanları zorluyorlar.

Ülkemizde genç işsizlerin nüfusa oranla sayıları hızla yükseliyor. Özellikle, diplomalı işsizler olarak anılan üniversite mezunu işsiz gençlerimiz, okulu bitirdikten sonra gelecek kaygısı yaşıyorlar.

Peki, bunların çözümü nasıl ve ne şekilde olacak?

İş ve istihdamla ilgili bir başka sıkıntı da işverenlerde var.

“Kalifiye ve eğitimli işçi bulamıyoruz” diye dert yanıyorlar.

Çok da haklılar.

TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkan yardımcısı ve Bursa Soğutucu-Bobinaj-Elektrikli Ev Alet Yapım ve Onarımcıları Odası başkanı Recep Hakan Ziya, senelerdir, sektörlerinde yetenekli eleman bulamadıklarından dert yanıyor. Başkan Ziya, bulunduğu her ortamda, meslek liselerinde verilen eğitim ile, iş piyasasındaki eleman ihtiyaçlarının bire bir örtüşmediğinden dert yanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının müfredatlarda gerekli düzenlemeyi yapmasını isteyen Ziya, eğitim alanındaki istenilen bu değişimin ise şimdiye kadar gerçekleşmediğinden dert yanıyor.

Bir başka sıkıntı da yine mesleki ve teknik eğitimle ilgili. Bu konularda da üretici fabrikaların eleman ihtiyaçlarıyla mevcut lise ve dengi okullarda verilen teknik eğitimin yine birbirleriyle uyum sağlamadığından yakınmalar var. Mesela, tekstil iş kolunda, makinelerin bakım ve onarımıyla ilgili sıkıntılar var. Meslek liselerinde yada Teknik Yüksek okullarda bu meslekle ilgili bölüm olmayışından kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.

Yine, elektrikli ev aletlerinin bakım ve onarımıyla ilgili sıkıntılar var. Meslek liselerinin elektrik bölümü mezunları bu sektörde değerlendirilmeye çalışılıyor. İşverenler bu sıkıntılarıyla ilgili olarak, “meslek lisesi mezunları var. Elektrik bölümünde ev ve işyeri elektrik sistemleriyle ilgili eğitim veriliyor. Elektrikle aletler ve elektronik aletlerle ilgili eğitimler yetersiz. Öğrenciler okullardan mezun olduktan sonra, bizim işyerlerimize gelerek bu işlerle ilgili tecrübe sahibi oluyorlar” diye dert yanıyorlar.

Sektörlerden gelen bu şikayetleri inceleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, üretimde yaşanılan eleman sıkıntısıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yeni bir teklif götürme niyetinde. Çalışma Bakanlığı bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla ortaklaşa da çalışmalar yapmış.

Ortaya çıkan sonuç ise üretim sektörlerini rahatlatacak.

Bundan böyle, sanayinin, esnafın, hizmet sektörlerinin eleman sıkıntısının aşılması için, yeni yapılan her sanayi bölgesine, o sanayi bölgesindeki üretim tesislerinin ihtiyaçlarına göre eğitim verecek meslek liseleri yapılacak.

Gerçekten çok güzel ve sevindirici bir karar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Bursa milletvekili olması, Bursalı sanayicilerle, işadamlarıyla, esnafla bu konuları istişare etmesi ve böyle bir neticenin çıkması çok sevindirici.

Yapılan çalışmalarda Bursa pilot uygulaması seçilebilir.

Örnek, tekstil iş kolunda faaliyet gösteren fabrikaların ve üretim merkezlerinin olduğu sanayi bölgesine tekstil meslek lisesi yapılacak. Döküm iş kolunda faaliyet gösteren sanayi sitesine dökümle ilgili meslek lisesi, otomotiv yedek parça ve üretimi yapılan sanayi sitelerine otomotivle ilgili meslek liseleri yapılacak.

Böylece, okul ile sanayi işbirliği sağlanıp, teknik lise eğitimi ile reel sektörlerin eleman ihtiyaçları arasında uyum sağlanacak. Yetişmiş eleman ve kalifiye eleman sıkıntısı da böylece azaltılmış olacak.

Uygulamaları bekliyoruz.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner51

banner60

banner37

banner36