Şadırvanlı Han’da Muharrem İlahileri

Osmangazi Belediyesi tarafından Şadırvanlı Han’da düzenlenen Muharrem İlahileri Konseri, akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Şadırvanlı Han’da Muharrem İlahileri

Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat bulan Kayhan Mahallesi’ndeki Şadırvanlı Han, kültür ve eğitim merkezi olarak hizmet veriyor. Birçok değerli akademisyenin eğitim verdiği Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi, Muharrem Ayı dolayısıyla önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Doç. Dr. Zinnur Kanık yönetimindeki Bursa Türk Müziği Topluluğu, ‘Muharrem İlahileri Konseri’ ile dinleyenleri mest etti. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da dinlediği konserde, birbirinden güzel eserler seslendirildi.

Program öncesinde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Muharrem Ayı’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Bu güzel ayda, bu güzel mekânda anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Şadırvanlı Han, tarihi mirası yeniden ayağa kaldırmaya yönelik çalışmalarımızın en güzel örneklerinden biri oldu. Bu eğitim ve kültür merkezinin aktif olarak hizmet vermesi için Uludağ Üniversitemiz ile birlikte çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için de birbirinden önemli programlar hazırlandı” diye konuştu.

Programa katılan Prof. Dr. Mustafa Kara da, Muharrem Ayı ile ilgili bilgiler verirken, ilahilerin ve musikinin de öneminden bahsetti. Kara, “Burada dinlediğimiz ilahilerden bazıları, neredeyse 5 asırdır okunuyor. Atalarımız, dedelerimiz bu eserleri dinlemiş. Dolayısıyla musiki ile mutlaka bir irtibat kurmamız lazım. Çünkü, musikinin bir yerlere taşıma gücü var. O gücü arayıp bulmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Katılımcıların büyük beğeniyle dinlediği program sonunda aşure ikram edildi. 28 farklı ülkeden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bursuyla Bursa’ya öğrenim görmeye gelen öğrenciler, ilk kez böyle bir etkinliğe katılıp Muharrem ayının simgesi aşureyi deneyimlediler.

Gazete Bursa

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner51

banner60

banner37

banner36