Hava Durumu

Covid testleri yeterli değil

Kış yaklaşırken Covid-19 vakalarında artış yaşanıyor. Artışın nedeninin eris varyantı olabileceğini ifade eden Uzmanlar, daha hızlı bulaşın yaşandığını ve mevcut testlerin geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 12:14
Kaynak: HAKAN GÖNÜL
Covid testleri yeterli değil

Son dönemde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik gibi şikayetlerle hastanelere başvuran kişi sayısında ciddi artış yaşanıyor. Tüm dünyada kapanmaya sebep olan Covid-19’un yeni varyantının etkileri daha hafif görülse de hızlı bulaşma oranı dikkat çekiyor. Ayrıca pandeminin ilk dönemlerinde PCR testleri yaygın olarak uygulanırken güncelde hekimler,  hastaları daha çok solunum yollarını etkileyen viral enfeksiyon tanısı ile tedavi ediyor.

Bu noktada bulaş zincirinin kırılması için alınacak koruyucu önlemler, elzem hale geliyor. Covid-19 ile ilgili güncel bilgi ve durumu değerlendiren Türk Tabipler Birliği (TTB) konuya ilişkin rapor hazırlayarak görüşlerini bildirdi. Covid-19 testlerine erişimin kısıtlı olduğunu ifade eden TTB, raporda şu ifadelere yer verdi: “Eğitim araştırma hastaneleri ve Üniversite hastanelerinde sadece klinik açıdan hastalık şiddeti orta ağır olan hastalara, hastayı gören hekimin talebi üzerine yapılmaktadır. Ayaktan hastalara, klinik uyumlu olsa da test yapılamamaktadır. Bu durum Covid-19 yaygınlığının gerçek boyutunu anlamayı zorlaştırmaktadırTanı konamayan bir bulaşıcı hastalığın dolaşımının engellenmesi, olası zararlarının saptanması mümkün görünmemektedir.”

Tanı konan hastaların genellikle enfeksiyon hastalıkları kliniklerinde tedaviye alındığının altı çizilirken, ilk beş gün içinde olan hastalara Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan tek tedavinin molnupiravir etken maddeli ilaç olduğu bildirildi. Mevcut durumda servis ve yoğun bakım yatak kapasitesinin zorlanacak düzeyde olmadığı da ifade edilerek, hatırlatma aşıları konusunda Bakanlığın daha etkin çalışma içinde olması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: HAKAN GÖNÜL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.