Shenema mı? Sinema mı?

Dünyanın hemen hemen her yerinde film festivali düzenleniyor, Avrupa'da ilk film festivali Venedik'te 1932 yılında düzenlendiği biliniyor. Popüler oyuncular ve ihtişamlı gösterimler, ödül törenleri her zaman insanların ilgisini çekmiştir.
Dünya 'da genelde film festivaline katılan filmler, toplumun o konuda sorunlarını ya da sanatçıların dikkat çekmek istedikleri konulara parmak basan eserler olmuştur. Yani sosyal düzende yer bulamayan konuları, kendilerini sinema sanatı ile sınırsız ifade edebildikleri alandır.
Sinema sanatında yer alması gereken konulardan, bence en önemlisi "kadın" konusu, annemiz, teyzemiz, halamız, eşimiz ve kızımız toplumdaki yerinin altının çizilmesi bence çok önemlidir.
Bu konuda çeşitli araştırmalar da vardır. Nihan Akari’nin (2016) “Türk sinemasında kadının temsilinde alternatif bir mecra olarak uluslararası gezici kadın filmleri festivali” çalışmasında Türkiye’de kadın karakterler, kadının yeri ve kadın karakterlerin sinemada nasıl temsil edildiklerini incelemiştir.
(Kaynak: Beyler Yetkiner, TÜRKİYE’DE FİLM FESTİVALLERİNİN DÖNÜŞEN YAPISI)
Türkiye 'de sinema festivalleri arasına yeni bir festival geliyor hatta geldi bile diyebiliriz.  Malatya film festivalinde tanıştığım, Festiva İstanbul Derneği, Kurucu Başkan, Shenema Kısa Film Platformu Direktörü Asu Sanem Kaya ile kısa bir bilgi alışverişi yaptık.

 
M.Haluk Yalçınkaya:Öncelikle Shenema'nın kuruluş/ortaya çıkış hikayesinden biraz bahsedelim isterseniz?
Asu Sanem Kaya: Shenema bir Festival İstanbul Kültür ve Sanat Derneği projesi. Aslında Shenema ilk hayata geçtiği andan itibaren yaratıcı, üretken bir proje oldu. Proje şekillenmeye başlarken, kendini en sağlıklı şekilde ifade edeceği ortamı yarattı: Festival İstanbul Derneği kuruldu. Önümüzdeki uzun yıllar boyunca, Shenema ve Festival İstanbul, birbirini yaratan ve destekleyen oluşumlar olarak, değişim ve gelişim istediğimiz alanlarda var olmaya devam edecek.
M.Haluk Yalçınkaya: Shenema'nın temel amacı nedir?                                                                                          Asu Sanem Kaya: Shenema iki ana alanda vizyonunu ortaya koyuyor aslında. Konumuz biliyorsunuz hep kadın olacak. Cinsiyet eşitliğinin sağlandığı ve güvence altına alındığı bir toplumsal yaşam için yaşanan sorunlara dikkat çekmek, olası çözümlerin altını çizmek ve çözüme ilişkin kamuoyu oluşturmak ilk amacımız. Bu amaç yine bir diğer amacı doğuruyor, destekliyor:Kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, kısa film üretimini bir endüstri haline getirmeyi ve filmlerin, fikir aşamasından başlayarak desteklenmesi gerektiğinin önemine dikkat çekmeyi istiyoruz. Görsel algılamanın çok önemli olduğu günümüzde en güçlü mesajı bu şekilde vereceğimize inanıyoruz. Bu nedenle sinema sektörü ve reklam sektörünün Shenema’ya desteği, içinde yer alması çok önemliydi bizim için.
M.Haluk Yalçınkaya: Shenema'yı diğer kısa film platformlarından ayıran özellikleri nelerdir?                          Asu Sanem Kaya: Öncelikle hepimiz aynı amaca doğru paralel yollarda ilerliyoruz. Çok benziyoruz ama öznelliklerimiz var. Örneğin Shenema’nın konusu hep kadın olacak. Temamız her sene değişecek. İçeriğindeki yarışmalar, platformlar çeşitlenecek tabi ki ama konumuz hep Kadın. Kadın ya da erkek olmanız önemli değil. Biz sizin gözünüzden, objektifinizden, kameranızdan Kadın’a bakmak istiyoruz. Platformumuzda sadece kısa film proje yarışması yok. Aynı zamanda bir video yarışmamız ve yine tabi ki kadın konusunda doktora araştırması yapan bir kişiye bursumuz olacak. 2020-2021 yılında uluslararası olacak Shenema Kısa Film Platformu’nun sürprizleri ise devam edecek. Şimdiden başka kategoriler üzerinde çalışmaya başladık. Sürekli üreten yaratan ve canlı bir platform olmak istiyoruz biz. Yine platformun ana paydaşları ve paydaşları da bir fark olarak bahsetmeden geçemeyeceğim bir konu. STL3 Film & Dağıtım, Reklamverenler Derneği, Reklamcılık Vakfı, Reklamcılar Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Galatasaray Üniversitesi Mediar ana paydaşlarımız. WomenwithCameras Türkiye, Kısa Film Yönetmenleri Derneği ise paydaşlarımızdan.
M.Haluk Yalçınkaya: Kısa filmciler platformun hangi alanlarına başvurabilirler?                                              Asu Sanem Kaya: Kısa Film Proje başvurusu yapabilirler. Başvuru yapmadan önce sitemizdeki Yönetmelik kısmını iyice okumak ve gerekli belgeleri zamanında tamamlamak gerekiyor. Başvuru sistemimiz Eventival. İlk önce sistemde kullanıcı olarak tanımlı değilseler, yeni kullanıcı oluşturmaları ve bu esnada da tüm iletişim bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeleri gerekiyor. Tabi isterlerse 2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması’na da katılabilirler.
M.Haluk Yalçınkaya: Başvurular başladı mı? Ne zamana kadar devam edecek?                                                   Asu Sanem Kaya: Başvurular 7 Ekim 2019 da açıldı ve 21 Aralık’a kadar devam edecek. Her üç kısma da başvurular geliyor ve biz her geçen gün daha büyük bir heyecanla son tarihi bekliyoruz.
M.Haluk Yalçınkaya : Platformun başka etkinlikleri de olacak mı?                                                                        Asu Sanem Kaya Şu anda etkinlik günümüz 5-6 Mart 2020 olarak görünüyor ama her geçen gün yeni bir etkinlik ortaya çıkıyor. Platform yaratıcı demiştim en baştan. Shenema’ya gönüllü olarak öyle güzel katkıları olan insanlar ve kurumlar var ki çevremizde, biz isteyen herkesin sesi olmaya açık bu platformun günden güne daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Şimdilik (şimdilik diyorum dikkat ederseniz ) programımız şöyle olacak: Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu sevgili Canan Güllü’nün ev sahipliğinde ‘Önyargılar’ konulu panel, Women wit hCameras Türkiye moderasyonunda ‘Kızdıran Kadın Karakterler’ paneli, Galatasaray Üniversitesi ev sahipliğinde diğer bir panel ile birlikte Kısa Film Yönetmenleri Derneği ev sahipliğinde ‘Hikayeni Anlat’ bölümü olacak. Yine konusunda uzman 5 kadın yönetmen, yapımcı, senaristten oluşacak bir başka ekip, 5 ayrı masada danışanlarıyla buluşacak ve Yuvarlağın Köşeleri - Bire Bir danışma bölümünü yönetecekler. Ödül Törenimiz ve diğer keyifli etkinliklerimiz ise tam bir sürpriz.
M.Haluk Yalçınkaya: Shenema’nın bu seneki ödülleri ne olacak?                                                                         Asu Sanem Kaya: Shenema Kısa Film Proje Yarışması bu sene, birincisine 20.000 TL değerinde (Yirmibin Türk Lirası) Ortak Yapım Ödülü- Festival Desteği Ödülü, ikincisine 10.000 TL (Onbin Türk Lirası) Para Ödülü, üçüncüsüne 5.000 TL (Beşbin Türk Lirası) Para Ödülü veriyor. 2 dakikada Çek Getir Video Yarışması’nın birincisi ise 5.000 TL (Beşbin Türk Lirası) Para Ödülü alacak.Kadın konusunda Doktora Tezi Araştırması yapan seçilecek bir kişiye ise burs desteği ödülümüz ise 10.000 TL (Onbin Türk Lirası) olacak.Yine Post Prodüksiyon Desteği Ödülü,Ekipmanlazım.com Özel Ödülü, WMC Talent Ödülü ve Woman TV Medya Sponsorluğu Ödülleri ise diğer ödüllerimiz olacak.                                                                Biz elimizden geldiğince seçilen tüm projelerin hayata geçtiğini görmek için destek oluşturmaya çalışıyoruz. Bu nedenle de verilecek olan ekstra ödüllerle ilgili görüşmelerimizin devam ettiği yerler var. Kısacası ödüllerimiz de önümüzdeki günlerde çeşitlenmeye devam edecek.
Türkiye’de 19. yüzyıl sonlarında, özellikle cumhuriyet ilanından sonra Atatürk'ün çabaları ile kadının toplum içinde ki yeri olumlu hamleler yapılmıştır. Şu anda Türkiye 'de kadının toplumdaki yeri tam anlaşılamamış, bence bir istismar içindedir. Bu aralar kadın cinayetlerini, kadın istismar olaylarına her gün yenisi eklendiği günümüzde artık kadınların durumunu ve duruşunu anlarız ve ait oldukları yeri alırlar. Umarım, Shenema kadınların sesi olur. İyi seyirler. 
YORUM EKLE

banner51

banner60

banner37

banner36