Hava Durumu

Yatırımlarda devlet yardımlarında olumlu değişiklik

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2018 12:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.11.2018 12:41
 

Son yazılarımda ekonominin genel durumu ve krizle ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalışmış ve kendimce bir takım çıkış yollarını da açıklamaya çalışmıştım. Çıkış yollarının en önemlisi yatırımların devam etmesidir. Aksi takdirde ülke resesyona girecektir.

Bunu önlemek için son günlerde bir takım siyesi ve ekonomik gelişmeleri de gözlemlemekteyim.

1. ABD 100 adet F35 uçağını verecek

2. Devlet Kanal İstanbul yatırımına devam edecek. Bu yatırım, bir nevi Keynesyen yatırım projesidir. Tek başına yeterli değildir.

3. Kredilerle, bankalarla ilgili alınacak tedbirleri göreceğiz.

4. Ancak bana göre en önemli kararlardan birisi de aşağıda kısaca açıklamaya çalışacağım 323 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıdır. Bu karar, yatırımlarda teşvik tedbirlerini geçmişe dönük olarak yatırımcı lehine düzenlemekte ve en önemli masraf kalemimiz olan enerji yatırımlarını kolaylaştırmayı içermektedir.

09.11.2018 tarih ve 30590 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 323 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı kısaltılarak aşağıya alınmıştır.

Madde 1. 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

10. Genel Teşvik uygulamaları kapsamında düzenlenen elektrik enerjisi üretimine yönelik yatırımların tamamlama vizesi, firmanın teşvik belgesine konu yatırıma ilişkin ilgili kurum tarafından düzenlenen geçici kabul belgesinin tasdikli sureti ile asgari sabit yatırım tutarının sağlandığına ilişkin tebliğle belirlenen YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR RAPORUNU Bakanlığa ibraz etmesi halinde yapılmış sayılır. Bu şekilde tamamlama vizesi yapılan teşvik belgeleri kapsamında temin edilen makine ve teçhizatın SATIŞI SERBEST OLUP Bakanlıkça ilave herhangi bir işlem yapılmaz. Bu hüküm kapsamında işlem yapılan teşvik belgesinin kısmen veya tamamen iptalini gerektirecek bir durumun ortaya çıkması veya tespiti halinde 28. İnci madde hükümleri çerçevesinde işlem yapılır. Bu hüküm daha önceki kararlara istinaden düzenlene teşvik belgelerine de uygulanır.

Hemen araya giriş yapalım…

24’üncü maddenin ikinci fıkrasının kaldırılması ile madde şu hali almıştır.

MADDE 24 - (1) Yatırımın başlangıç tarihi, teşvik belgesi için Bakanlığa veya ilgili yerel birime müracaat tarihidir.

Aşağıda 3. Maddede görüleceği üzere bu değişiklik 5.10.2016 tarihinden itibaren geçerlidir. Yani, yatırıma başlama için yatırım tutarının %10 u oranında yatırım yapma şartı kaldırılmış olup bu şartı yerine getiremediği için duran yatırımlarda bundan sonra devam edebilecektir.

Madde 2. Aynı karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 12. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş ve ek süre almamış teşvik belgelerinin süresi 24 üncü maddenin ikinci fıkrası hükümleri çerçevesinde herhangi bir işlem yapılmaksızın ETŞVİK BELGESİNDE KAYITLI ORİJİNAL SÜRENİN YARISI KADAR UZATILMIŞ SAYILIR.

Bu madde hükmü ile ilgili herhangi bir şey yazmaya bile lüzum görmüyorum, hayırlı olsun, çok güzel bir karar diyorum.

Madde 3. Bu kararın;

a. 1 inci maddesi ile Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın 24’üncü maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik 5/10/2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

b. 1 inci maddesi ile Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın 24 üncü maddesine eklenen fıkra ve diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Bu karar sonucunda;

a. Yatırım teşvik belgelerinin süresi herhangi bir işlem yapılmadan ek süre almamış belgelerin süresi orijinal sürenin yarısı kadar uzatılmıştır.

b. Yatırıma başlamak için herhangi bir tutarda yatırım yapılması şartı kaldırılmıştır.

c. Elektrik enerjisi yatırımlarının tamamlanmış sayılması için Yeminli Mali Müşavir raporunun ibrazı yeterlidir.

d. Bu şekilde tamamlama çizesi yapılan teşvik belgeleri kapsamında temin edilen makine ve teçhizatın satışı serbesttir. Yani enerji yatırımlarında yatırım tamamlama vizesinden sonra tesisin satışı için herhangi bir yerden izin almaya veya belirli bir süre beklemeye lüzum yoktur.

e. KEŞKE BU HÜKÜM DİĞER YATIRIMLARI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE OLSA İDİ. ACABA BEN Mİ YANLIŞ ANLIYORUM DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM.

f. YİNE BİR BAŞKA KEŞKE DE yatırımlarda İndirimli oranda Kurumlar Vergisi hesabı denen acayip, anlaşılması zor uygulama da kaldırılsa idi, veya en kısa zamanda kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kararın yatırımcılarımıza hayırlı olmasını, yatırım eğilimini biraz daha hızlandırmasını bekliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.