Hava Durumu

Yurt dışı varlıklarına vergi affı

Yazının Giriş Tarihi: 06.12.2017 11:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.12.2017 11:35

Ülkemizdeki bazı yatırımcıların ülke dışında da yatırımları ve mal varlıkları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun içinde eksikliği görülen bu mal varlıkları ile ilgili olarak yeni bir kanun hazırlandı.

Mecliste görüşülmekte olan son torba yasanın 75 maddesinden sonra gelen geçici 2. Maddesinde yurtdışı varlıkların ülkeye getirilmesi ve bunların vergi affına tabi olacağı işlenmiştir. 


Söz konusu maddeye göre: 
Gerçek ve tüzel kişilerce , Yurt dışında bulunan aşağıda sayılan kıymetler 31.12.2016 tarihine kadar bildirilmek kaydıyla: 
1. Para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları Türkiye’deki banka ve aracı kurumlara bildirilmek şartıyla,
2. Alacaklar ve rayiç bedeliyle taşınmazlar vergi dairelerine beyan edilmek kaydıyla,
3. Alacaklar ve rayiç bedeliyle taşınmazlar, gerçek ve tüzel kişiler tarafından diğer kişilerin nam ve hesabına da bildirilebilir.
4. Yukarıda belirtilen ve bildirilen varlıklar 213 sayılı VUK göre bildirim ve beyan edildiği ayın sonuna kadar kanuni defterlere kaydedilir. 
5. Bu varlıklar, yurt dışından alınmış olan ve kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin kapatılmasında kullanılabilir. 
6. Yukarıdaki bildirilen varlıklar dönem kazancına dahil edilmeyecektir. 
7. Kanuni defterlere kaydedilen bu varlıklar, sermayeye ilave edilmemiş olması kaydıyla işletmeden çekilebilir ve bu işletmeden çekilme kar dağıtımı sayılmaz. Gelir ve Kurumlar vergisi tarhiyatı yapılmaz.
8. Bu bildirimler için hiçbir şekilde vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmaz, vergi cezası kesilmez. 
9. Başkası nam ve hesabına yapılan bildirim ve beyanlarda bulunanlara hiçbir şekilde veraset ve intikal vergisi hesaplanmaz. 
10. Tekrar etmek gerekirse, yurt dışından getirilen varlıklar için 
a. Türk Parası Kıymetini Koruma kanununa göre
b. 106-107-108-109 ve 110 uncu maddeleri hariç olmak üzere 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu
c. Gümrük Kanunu 
d. Kaçakçılıkla mücadele kanunu
e. 213 sayılı VUK suçları ile ilgili olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282 inci maddesi 
Uygulanmaz, uygulanmayacaktır. 
11. Bu bildirim ve beyanlarla ilgili olarak 213 sayılı VUK amortisman hükümleri uygulanmaz. Bu varlıklar satıldığında gelir ve kurumlar vergisi uygulaması bakımından gider ve indirim olarak kabul edilmez. 
12. Para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları 31.12.2016 tarihini geçmemek kaydıyla bildirim tarihini takip eden bir ay içinde getirilmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde yasadan yararlanılamaz. 
13. Alacak ve Taşınmazlar ise beyan tarihini takip eden bir yıl içinde getirilmek zorundadır. Aksa takdirde yasadan yararlanılamaz. 
14. Bakanlar kurulu isterse bildirim sürelerini 6 ay uzatmaya yetkilidir. 
15. Bildirim ve beyanların şekli, içeriği ve maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir. 
Torba yasadaki yurt dışı varlıklarla ilgili hükümleri mümkün olduğu kadar açıklamaya çalıştık. 
Gayret ve vazife , bundan sonra yurtdışında mal varlığı ve nakdi olan mükelleflerdedir.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.