Hava Durumu

3 sorun

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2018 12:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.11.2018 12:40
 

Ülkemizde çözüm bulunması gereken 3 konudan bahsedeceğim. Çözülmesi gereken birçok konu var ama bugün sizler ile 3 tanesinden bahsedeceğim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’ inci yılında olmasına rağmen, örflerin ve adetlerin yüzyıllardır bu coğrafyada olmasına rağmen çözemediğimiz birçok konu vardır. Niye, niçin çözülmüyor sorunlar dediğimizde ise birçok günlük sorun ile karşı karşıya kalmaktayız. Eminim ki ülkemizin mevcut sorunlarının bir kısmı için çözüm bulunamıyor, sorunların bir kısmı da çözülsün istenmediğini düşünmekteyim.

Türkiye da mevcut sorunların çözümü noktasında strateji eksikliği olduğunu düşünmekteyim. Sorunların tespiti mevcut, belki ilk adımları da atılıyor ancak sorunların çözümüne yönelik sürdürülebilirlik ne yazık ki yok.

Ne yazık ki sorunların çözümsüzlüğünün ise ahkam kesen birçok kişi ile adımlar atılıyor olmasıdır. Sorunların çözümü ise ancak şöyle olur. Farklı görüşlerden uzmanların bir arada fikir yürütüp adım atması ve sorunları yaşayanların katkısıyla sorunlar üzerine adımlar atılmalıdır. İşte o zaman sorunlar gerçek ve kalıcı çözümlere ulaşır.

Artık ne yaparsak yapalım ve Türkiye olarak uzmanlarıyla beraber tüm sorunları çözelim. Niye mi diyorum, şöyle cevap vereyim sorunları çözmediğimiz her gün gelecek nesillerin hayatlarından çaldığımız gibi ve ülkemizin kurulumundan buyana devlettin devlet olması için çalışanların tamamına ihanet ettiğimizi bize gösterir. O nedenle ki sorun analizi yapıp sorunları çözmek gerekir.

Gelelim benim size aktaracağım üç soruna. Mevcut diğer sorunlar çok önemli ama size sayacağım 3 sorun sadece tekrar hatırlatmak ve halkımızın ne olacağını merak ettiği önemli konulardandır. Başlayalım tek tek yazmaya.

Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye birçok göç vermiştir. Ama bugünlerdeki göç sorunu büyük sonuçlar doğuracağı ortada. Okuyan okumayan ne kadar genç varsa yavaş yavaş farklı ülkelere gitme derdine düşmüştür. Ne yazık ki gençliğin büyük bir kısmını kaybetmekteyiz. Genç beyin göçü son 5 yıldır kendisini hissettirmekten öteye geçmiş olup artık acil önlemler alma noktasına gelmiştir. Üreten gençliği yani ülkemizin potansiyel enerjisini kaybetmekteyiz. Beyin göçünün nedenlerini şeffaf bir şekilde analiz edip, devletin hangi birimine hangi görev düşüyorsa hep beraber adım atarak çözüm bulunması gerekmektedir. Beyin göçünün sağı solu olmaz. Beyin göçünün faydalısı ve zararlısı olur. Faydalı gençleri kaybetmemiz gerekmektedir. Bunu bilirim bunu söylerim.

Hatırlatacağım ikinci sorun ise bugün öncelikle meclis koridorlarında sık sık gördüğümüz KYK ile görevinden uzaklaştırılmış insanların problemleri. Bugünlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi koridorlarında iki öncelik bulunmaktadır. Birincisi yerel seçimlerde aday olan kişilerin kendilerini ifade edecek kişiler ile görüşmek diğeri ise KHK ile görevleri sonlandırılmış kişilerin kendilerini aklama çalışmaları…

KHK ile görevleri sonlandırılmış birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin büyük bir kısmı kendini aklama adımları içindedir. Mecliste ve sokakta gördüğüm birçok kişi kendisinin suçsuz ve asılsız olarak uzaklaştırıldığını dillendirmektedir. Çözümünün ise hukuk yoluyla olmayacağını söylerken çözümünün ise siyasi adımlarla mümkün olacağını söylemektedirler. Devletimiz büyük ve güçlüdür. KHK ile görevleri durdurulmuş mağdurlar varsa, yine devletin gücüyle bu sorunların giderilmesi mümkündür. Toplumuzun kanayan yarası olduğunu hatırlatmak istedim.

Bahsedeceğim son konu ise torpil bulma meselesidir. Ne yazık ki sınav sonuçları artık bir kişinin iş sahibi olmasına yetmiyor. Birçok mülakat yolu kullanarak insanlar devlette çalışma fırsatı buluyor. O mülakatlar ise bir kişinin devlette çalışıp çalışamayacağını belirleyen en büyük eşiktir. O eşikten puanı düşük olmasına rağmen ve sadece referansı güçlü olduğu için birçok kişi görev başı yapmaktadır. Zaman zaman bizde referans aramak için sağı solu aramaktayız. Dediğimiz “hak ediyorsa lütfen değerlendirin arkadaşı.” Bunu demek bile ne kadar kötü durumda olduğumuzun göstergesidir. Mülakatları kaldırarak daha adil yöntemler ile adımlar atmak elbette mümkün. Ne yapılacağı da belli zaten.

Size hatırlattığım 3 sorun emsal olmadır. Toplumun vicdanını rahatlatmak ve aynı zamanda işleyen mekanizma haline dönüştürerek demokratik bir ülke olma yolunda adım atmalıyız. Ben inanıyorum ki iyileştirme yapmak çok bir mümkün.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.