Hava Durumu

Asıl gündem

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2016 19:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2016 19:03

Türkiye’deki ilk 5 sorunu saysak sıralamaya neler koyabiliriz bir bakalım. Her yıl bir önceki yılı aratan bir yüzyılın içindeyiz. O kadar garip ve anlamsız gelişmeler söz konusu oluyor ki ve bu olup bitenler ile uğraşmaktan asıl gündemiz olması gereken hiç bir şey ile ilgilememekteyiz. 5 ten geriye doğru sayalım ve bakalım ülkemizin en önemli sorunları nelermiş. Tabi ben bu listeyi yaparken yaşadığım ülkedeki tüm değer yargılar ışığında yapıyorum. Size bence bir liste yapınız ve yaptığınız listeyi çevrenizle paylaşıp nasıl bir geri dönüş alacaksınız. Lütfen deneyiniz. Sıralamaya başlayalım.

Beşinci sıradaki sorunumuz GÖÇMEN sorunudur. Ülkeye o kadar çok insan kontrolsüz girdi ki, hala problemin büyüklüğünden ve etkisinin onlarca yıl süreceğinden habersiziz. Etrafımıza bir bakalım Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde göçmenler bulunmaktadır.  Eğitim, sağlık, barınma, iletişim, işsizlik gibi birçok sorunu olduğu için büyük problemler yaşamakta ve yaşatmaktadır. Sokaklarda yaşadığınız sorunları gözünüzün önüne getirdiğinizde sizde hak vereceksiniz. Büyük bir sorun. Sorunun çözümü tabi ki görevini yapan devlet görevlileriyle mümkün olacaktır. Acaba devlet görevlileri bu noktada kendilerini ne kadar yeterli görüyorlar ben bilmiyorum. Bilen varsa bana da haber etsin. Belirttiğim gibi 10-20 yıl sonra büyük sorunlar bizi bekliyor.

Dördüncü sıradaki sorun ise, bugünlerde her an hortlamaya hazır olan İSTİSMAR sorunudur. insanların karaktersizliğini ortaya koyduğu bir durumdur. Genellikle çocukların, yaşlıların ve kadınların maruz kaldığı bu konu her geçen gün çözülmezliği artarak devam etmektedir. Hele ki devletin sorumluğunda bulunan yerlerde bu istismarlar yapılıyor ise, oranın idarecisine sormak gerekiyor “sen ne yapıyordun, neredeydin” derler. O cani kurumun içinde insanlık dışı canilik yaparken o idareci acaba nerede ne yapıyordu bunu da çok fazla sorgulamak gerekiyor.

Üçüncü sorun ise insanların tüketim çılgınlığından ve adaletsizliğinden kaynaklı olan EKONOMİ sorunudur. Etrafınıza bakmanıza gerek yok kendinize bakınız. Ya borçlusunuz ya da alacaklısınızdır.  Bunun nedeni hem kendinizde arayın hem de birilerin aç gözlülüğünde arayabilirsiniz. 80 milyonluk ülkede, üç milyonu kadarı kredi kartı borçlusu ise gerisini saymaya gerek yok. Aç gözlüler, aç gözlüklerine devam ederken, bilinçsizce tüketimde devam ederken işsizlikte zaten tavan yapmış… Ne diyebilirim ki.

İkinci sorunumuz ise her gün duymaktan kahrolduğum TERÖR sorunudur.  Terörü sadece Kürt sorunu, sadece hak sorunu gibi algılayanlara çok şaşırıyorum. Terör sorunu sadece çıkarları uğruna insanları ölmesi gerektiğini düşünenler sorunu olduğunu olduğu anlaşıldığında bu önemli sorunun çözümü için doğru adımlar atılmış olacaktır. Şerefsizlerin, çıkarları uğruna verilen vatan evlatlarını kaybediyor olmak bu ülkenin en büyük sorunlarından biri olmalıdır. Terörle mücadele etmenin tek çözümü ise terörden beslenen her şerefsizi sonsuza dek etkisiz hale getirmekle mümkün olacaktır. İşte o zaman terör sorunu kalmayacaktır.

İşte geldik bir numaralı soruna. Bu ülke böyle değildi ne oldu anlayamıyorum ancak bu ülke kendi hainlerini kendisi yetiştirmeye başladı. Yani AHLAKSIZLIK sorunu inanılmaz büyük bir problem oldu bu ülkede. Siyasete bakın, ekonomiye bakın, mahalledeki, belediyelerde olup bitenlere bakın hep bir ahlaksızlık söz konusu. Ahlaksızlık bizi nasıl sarmış bilmiyorum ama temiz insanları her geçen gün kaybediyoruz. Artık bizim bir silkinip kendimize gelmemiz gerekiyor. Kültürümüzün ve tarihimizi bize yüklediği değerler ışığında değer yargılarımıza bağlığımızı ortaya koymalıyız.

Türkiye’nin bu sorunları çözüldüğünde işte o zaman yaşanır bir ülkede olacağız. Umarım bu sorunlar üzerine yoğunlaşır ve çözümler geliştirmeye çalışırız.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.