Hava Durumu

ATAM biz buradayız

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2018 12:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.11.2018 12:36
 

Gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğüm UNESCO’nun Atatürk tanımı ile yazıma başlamak istiyorum.

Atatürk, uluslararası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.

57 yıllık bir ömür için UNESCO niçin böyle demiş olabilir hiç sorguladınız mı?

Bazı densizlerin zaman zaman saldırmış olduğu ülke kurucumuzun kıymetini gerçekten yeteri kadar biliyor muyuz?

1938 yılından sonra gelen liderlerin hangi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde gide bilmiştir?

Türk vatandaşı olarak, bize emanet edilmiş değerlere ne kadar sahip çıkabiliyoruz?

Gelecek nesillerimize Atatürk ve Atatürkçülük ile ilgili ne öğretiyoruz?

Yukarıdaki soruları kendinize sorun, yakınlarınıza sorun. Çünkü günümüz ve geleceğimiz için çok önemli sorulardır. Attığı her adım iyileşmenin sembolü olmuş, gösterdiği her istikamet birçok lider tarafından taklit edilerek Atatürk’e saygı sunulmuştur.

Size bir örnek vererek ne olduğunu açıklayayım. Atatürk’ten önce ve Atatürk ile birlikte coğrafyamızda yaşadığımız ülke sınırları nasıl değişti. Sadece bu örneği vereceğim.

Atatürk’ten önce Osmanlının elinde; Bilecik, Bolu, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Sinop ve Samsun illeri kalmıştır toplam 11 il.

Atatürk’ün içinde bulunduğu; Kurtuluş Savaşı ve ülkenin kuruluşu ile il sayısı bugünkü 81 olan sayıya ulaşmıştır.

Atatürk’ten önce Anadolu da; İtalyanlar, Yunanlılar, Fransızlar, İngilizler, Ermeniler, Boğazlar Komisyonu ve Osmanlı bulunmaktaydı. Dolayısıyla Anadolu içinde herkes pasaport kullanmak zorundaydı. Yoksa eşini, dostunu ve akrabasını göremezdi.

Her halde bu örnek niçin Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmemiz gerektiğini bize izah etmeye yeter.

Tabi Mustafa Kemal Atatürk 57 yıllık yaşama;
- 11 savaş 

- 24 madalya 
- 7 nişan 
- 13 kitap 
- 1 ülke sığdırabilmesinden dolayı tüm dünya tarafından takdir edilen bir lider olmuştur. Bunu nereden mi biliyoruz. Geçmiş dünya liderlerinin Atatürk ile ilgili neler söylemiş olduğuna bakarak görebiliriz.

ABD eski başkanı John F. KENNEDY “Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.”

Fransız eski başbakanı Aristide BRİAND “Yeni Türk Devleti ile Ankara Anlaşması’nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşması imzalamaktan gurur duyuyorum."

Rus İhtilali Lideri - Vladimir İliç LENİN “Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.”

İngiliz Generali Sir Charles TOWNSHEND “Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.”

Yunanistan eski başbakanı Eleftherios VENİZELOS “Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.”

İngiltere eski başbakanı Winston CHURCHİLL “Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu'nu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.”

Afgan Kralı Emanullah HAN “O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.”

Atatürk’e hayranlık duyan o kadar çok dünya lideri var ki yaz yaz bitmez. Tabi bir o kadar çok gazete Atatürk’ü, sayfalarında haber yapmış ve bir o kadar çok bilim adamı ise Atatürk’ün; liderlik, yenilikçilik, çağdaşlık, devrimcilik gibi özelliklerini örnek olarak sunmuş ki say say bitmez. Bunların hepsi bizim gurur duymamız gereken durumlardır.

Bugün 10 Kasım ve Atatürk hala yaşıyor. Mutluyum ve huzurluyum çünkü Atatürk devrimlerinde hala yanımızda. Köşemden bir kez daha sesleniyorum ki “Mustafa Kemaller ölmez, rahat uyu paşam.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.