Hava Durumu

Bu ülkenin her vatandaşı...

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2024 15:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 15:33

Geçtiğimiz gün zamanımın büyük bir kısmını Hürriyet Mahallesi civarında geçirdim. Mahallenin ortak kullanım alanlarında mahalle sakinleri ile küçük sohbetlerde bulundum. Sohbetlerimizin tamamında yaşama dair kendilerini nelerin beklediğini ve yerel seçimlerden sonra kendi yerellerinde, yaşamlarında, yaptıklarında nelerin değişip, değişmediğine ilişkin çeşitli görüşler aldım.

Açıkça söylemek gerekiyor ki sohbet ettiklerimin büyük bir kısmının gelecek kaygısı yaşıyor olduklarını gördüm. Yaşlısı genci, çalışanı ve çalışmayanı hemen hemen herkeste ulusal politikalar nedeniyle nelerin kendilerini beklediklerini bilmediklerinden dolayı kafalarında birçok belirsizliklerin yer aldığını gördüm.

Hiç kimse yarın şöyle bir hayata uyanabiliriz dediğini duymadım. Yarın işim şöyle büyür diyeni duymadım. Okulumdan sonra şöyle bir mesleğe başlarım dediğini duymadım. Ekonomi iyileşir dediğini duymadım. Hayatım güzelleşir diyeni duymadım. Yani yarına dair kimsenin net olarak kafasında ne olacağına ilişkin herhangi bir bir şeyin olmadığını açıkça gördüm.

İnsanlar yarın kendin neler karşılayacağını bilmiyor. Açıkça üzüldüm. İnsan bir gün sonra kendileri neler bekleyebileceğini bilemez mi? Hayatımız bu kadar mı pamuk ipliğine bağlı olur. Hiç kimse yarın daha güzel bir güne uyanacağız diyemez mi?

Evet belirsizliklerin her kesimde büyük yer kapladığını gördüm.

Gördüğüm bu belirsizliklerden sorumlular bir an önce bu kutsal vatan da yaşayan her bireyin yarınlarını planlayabilir ve görebilir hale getirmek zorunda olduğunu anlamalıdır. Bugünün sorumluları her vatandaşa iyi ya da kötü kendilerinin ne beklediğini görebilme fırsatlarını ortaya koyması gerekmektedir.

Tabii anlamadığım konu ise insanlar birden yarını göremiyormuş gibi davranıyor olmalarını anlamış değilim. Yarını göremiyor olmamız bir anda başımıza gelmedi. Yarını göremememizin uzun soluklu yanlış politikaların ısrarla uygulanıyor olduğu anlaşılmamış olmasını algılamış değilim.

Bu kutsal vatanda uzun soluklu ısrarlı yanlış adımlar atılmıştır. Yanlış atılmış uzun adımların sonucu bugün vatandaşların büyük bir kısmı umutsuz ve geleceğini görememekte.

 Tabii bilmek gerekiyor ki yalnızca ülkeyi yönetenler de yanlışlık yok. Asıl önemli büyük yanlışlık, yanlış adımlar atılırken ses çıkartmadan sadece izleme yapmakla yetinildiği içindir.

Artık bu ülkenin her vatandaşı kendisini ilgilendiren ya da ilgilendirmeyen her konuya hakları doğrultusunda reaksiyon göstermelidir. Bu ülkenin her vatandaşı, vatandaşlık haklarını tam anlamıyla kullanmalıdır. Bu ülkenin her vatandaşı yurttaşlık bilinci çerçevesinde ülkenin ulusal politikalarına doğrudan etki etmelidir. Bu ülkenin her vatandaşı yerelinde denetleyici rolü üstlenerek ilgilileri hakları doğrultusunda denetlemelidir. Bu ülkenin her vatandaşı anayasanın her maddesini ezberlemelidir. Bu ülkenin her vatandaşı sivil toplumun denetleyici gücünü kullanarak yöneticilere muhalefetlik rolünü üstlenmelidir. Bu ülkenin her vatandaşı cumhuriyetin değerleri ışığında, çağdaş politikalar üreterek siyasi partilerini güçlendirmelidir. Bu ülkenin her vatandaşı yöneticiler kadar seslerini hakları doğrultusunda yüksek perdeden çıkarmalıdır.

Yani her birey artık taşın altına elini koymalıdır. Yarını daha belirgin hale çevirmek istiyorsak ve yarınlara planlar yapmak istiyorsak birey olduğumuzu anlamalıyız.

Her vatandaşın sorumluluğu daha da artmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.