Hava Durumu

Deprem öldürmez, bilinçsizlik öldürür!

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 10:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 10:41

Deprem deyince söyleyebileceğim o kadar çok şey var ki yazmakla ifade etmem mümkün olmaz. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi 1999 yılından bu yana gerçekleşen depremlerin tamamında arama kurtarma görevlisi ya da lojistik ihtiyaçlar konusunda destek veren gönüllü olarak görev yaptım.

Yani söylemeye çalıştığım şey 1999’dan bu yana depremlere ilişkin alınmış önlemler, verilmiş sözler ve yapılamamış işler her konuya hakimim.

Depremlere ilişkin ve depremlerle karşılaşacağımız sorunlarla ilgili olarak birçok kez köşe yazılarımda paylaşımlarda bulundum. Kazandım tecrübe ve deneyimleri ifade etmeye çalıştım.

 Şimdi ise 6 Şubat felaketinden bahsetmek istemekteyim. 1999 yılından 6 Şubat 2023 tarihine kadar iyileştirme yapabilmek için oldukça uzun bir vakit bulunmaktaydı. Tam tamına 24 yılı boşu boşuna harcadığımızı 6 Şubat depreminde gördük.

 Ne teknolojide, ne şehirleşme de, ne de afetlere karşı yönetimde kendimizi geliştirememişiz.

6 Şubat depremleri bize gösterdi ki deprem olursa ve her ne olursa olsun öldürür. Yani dünyada depremle mücadele edebilen ülkeler gibi olma şansımız yok.

6 Şubat 2023 tarihinde birçok konu için eksiklik dile getirilmiş ti ancak o tarihlerde bu eksiklikleri yazmak yerine üstünden bir süre geçmesini bekledim. Bugün geriye doğru baktığımda 6 Şubat’ta gerçekten birçok konu çerçevesinde yetersiz ve konunun önemini anlayamamış olarak kendimizi gördüm.

Bir bakanımız “o günlerde bant daraltması yapmamız gerekiyordu” dedi, başka bir bakanımız “Ordu hazırdı talimat bekledik” dedi, Kızılay “çadırları sattık” dedi, bölgede hırsızlıklar yapıldı, yerli arama kurtarma ekipleri yetersiz kaldı,  yurt dışından gelen arama kurtarma ekipleri birçok sorunla karşılaştı, kamuoyu 3-4 gün sonra depremin nedenli büyük olduğunu durumlarla çekilmiş fotoğraflardan görebildi ve sosyal yardım ekipleri itildi katıldı, hor görüldü.

6 Şubat yani havaların en soğuk olduğu, soğuktan insanların düşünemediği o günlerde inanılmaz ve enteresan nedenlerden dolayı arama kurtarma çalışmaları aksadı.

Dolayısıyla çok sayıda insanımızı depremde kaybettik. Acımız çok büyük. Yapılacak şey geride kalanların acılarını en aza indirmek olması gerekirken, Bir de üstüne geri kalanlar için toplanmış yardım paraları ile ilgili kamuoyunun aklını karıştırılacak birçok olay söz konusu oldu.

Yani anlatmaya çalıştığım 1999 depreminden bu yana gerçekten hiçbir şey öğrenmemiş olmamızdır. İnsan hayatı deprem olursa yok olabileceğini ve insan hayatının şansa kalmış olduğunu öğrendik.

Ülkemiz deprem bölgesidir. Depremlerle mücadele etmek için yapmamız gereken tek şey bilimin teknolojinin ve vicdani değerlere sahip olmaktır.

Depremlerle karşı karşıya olduğumuzu bilmeliyiz. Depremler ile mücadele etmek tam bir insanlık işi olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Depremler ve depremler sonrası yaşadığımız her şey aslında neleri yitirdiğimiz bize doğrudan göstermektedir.

Yitirdiklerimizi görüp değerlendirmek ise yine biz insanlara kalmıştır. Başımıza niçin bu kötü olaylar geldi. Ne için ders almamışız. Olup bitenlere karşı ne yapmak. Bu soruları defalarca  kendimize sorarak adımlarımızı atmamız. Bu adımlar hem bugünümüze hem de yarınımıza lazım olacak değerdedir.

Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin, geride kalanlarına başsağlığı dilerken depremden yaralı olarak kurtulanlara geçmiş olsun.

Son söz, deprem öldürmez bilinçsizlik öldürür...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.