Hava Durumu

Enflasyon karşısında düşenler

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2024 10:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 10:23

Yıllardır devleti yöneten yöneticilerin tamamı enflasyonu düşürmekle ilgili farklı farklı planlar ile vatandaşın karşısına çıktılar. “Enflasyonu şöyle düşüneceğiz böyle düşüreceğiz, biz gelirsek şöyle yapacağız, hele bir seçimler bitsin bak enflasyona ne yapacağız” gibi defalarca benzer sözü yöneticilerden duyduk.

Buna karşılık olarak vatandaş enflasyondan doğrudan etkilendiği için her söylenilen söze umut bağlayarak söylenen sözleri sahip çıkmaya çalıştılar.

Peki bugün enflasyon ne oldu?

Enflasyonun düşürüleceğini söyleyenler ne zamandan beri aynı sözleri ve aynı planları defalarca tekrarlamaktalar?

 Yöneticiler ve siyasiler niçin enflasyon karşısında çaresiz kalmaktalar?

Vatandaş niçin enflasyon bu kadar can yakıcı iken siyasilerin sözlerine bu kadar çok inanmaktalar?

Enflasyon daha ne kadar yükselebilir?

Birçok benzer soru herkesin kafasında büyüyerek yer etmiştir. Artık toplumun  her kesimindeki vatandaş enflasyonun yükselişine şahit olurken ne yapacağını bilememektedirler.

Peki yükselen enflasyon sadece ödediğimiz faturalarda mı karşımıza çıkıyor? Epilasyon yükselirken başka neler oluyor... Hiç bu konuyu düşündünüz mü?

Siyasilerin her geçen gün enflasyonu düşürüyoruz demesinin ardından ne yazık ki toplumda her geçen gün düşen başka şeyler olmaktadır.

Bunların başında alım gücü düşmekte, refah seviyesi düşmekte, kaliteli eğitime ulaşmak düşmekte, sağlıklı ürünlere ulaşmak düşmekte, insana yakışır kalitede çalışma hakları düşmekte, yurt içinde kalan mühendis sayısı düşmekte, sağlıkçı sayısı düşmekte, öğretmen sayısı düşmekte, tarımdaki verim düşmekte, özgürlükler düşmekte, adalete ulaşmak düşmekte yani hayat artı katan her değer düşmektedir.

Enflasyon yükseliyorsa insanın yaşam kalitesi ve insana verilen değer muhakkak düşüyor olduğu kesinlikle bilinmelidir.

Artık enflasyonu dur demek için vatandaşların tamamının birlikte ve farkındalığı artmış olarak çalışmalıdır.  Yurttaşlık görevini her durumda hakkıyla yerine getirmeyi kabul etmelidir.

 Vatandaş bilinçli olarak etrafında olup bitenlere tepki göstermelidir. Usulsüzlüklere, adaletsizliklere ve liyakatsız yapılan her işe hukuka dayalı olarak karşı durmalıdır. Karşı durduğu kadar da tepki göstermelidir.

 Aynı zamanda bilinmeli ki hukuksuzluğun ve adaletsizliğin olduğu yerde enflasyon yüksek olduğu kadar aynı zamanda gelecek yoktur. Geleceğinizi karartmak istiyorsanız enflasyona neden olacak asıl sebeplere dur demek gerekmektedir.

Dur demenin yolu hukuka, adalete, demokrasiye ve vicdana dayalı hareket etmekten geçmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.