Hava Durumu

Eurodesk her yerde

Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2018 15:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.11.2018 15:21
 

35 ülkede, 37 koordinasyon ofisi ile 1098 noktada görev yapan Eurodesk Dünyanın en nitelikli ve en etkin ağlarından bir tanesidir. Çalışmaların büyük bir kısmı gönüllülük temelinde yürütmektedir.

35 ülkede, 1098 noktada gönüllü çalışmalar yürüten Eurodesk’in Türkiye de ise 80 temas noktası vardır. Fark ettiniz değil mi Türkiye’de de çok büyük bir organizasyon.

TC. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) EURODESK Koordinatörlüğü bulunmaktadır. Koordinatörlük dahilinde ise 80 temas noktası bulunmaktadır. 80 temas noktası arasında ise;

 - Yerel Yönetimler,

 - Merkezi Yönetimler,

- Kalkınma Ajansları,

- Üniversiteler ve

- Dernekler bulunmaktadır.

Eurodesk bu kadar büyük güç ile 2018 Time to Move etkinliklerini Avrupa düzeyinde 1 – 31 Ekim tarihleri arasında tamamlamıştır. Türkiye de ise 80 noktada gençlik bilgilendirmesi yaparak, gençlere, gençlik fırsatları hakkında bilgilendirme yaparak bu büyük kampanya destek olunmuştur.

Eurodesk Türkiye’de neler mi yapıyor, http://eurodesk.ua.gov.tr/tr/ adresinden aldığım bilgi ile sizlere anlatayım.

Eurodesk, gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Ağıdır.

Eurodesk Türkiye de:

> Ücretsiz soru yanıtlama hizmeti (e-posta ile, faks ile, telefonla, ziyaretle),

> Soru sahiplerine öneri ve yardım hizmetleri,

> Fonlarla ilgili Avrupa bilgisine internet erişimi sağlanması,

> Eğitimler düzenlenmesi ve destek hizmetleri,

> Konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi,

> Kaynak materyallerin basılması ve dağıtılması,

> Gençlik Programı ile ilgili bilgilerin yaygınlaştırılması.

Tabi bu tanımları size biraz açmak gerekiyor. Tanımlamayı ise detaylı bir örneklemeyle size açıklayacağım.

Bir genç; Avrupa’ya gitmek isteyebiliri yada gençlik fırsatları neler olduğuna ilişkin bilgiler almak isteyebilir. İşte bu noktada Erodesk Temas Noktaları devreye girmektedir. O gence istediği bilgiyi gönüllü olarak ulaştırırlar. Gönülden verilen bu hizmet Eurodesk temas noktalarını mutlu ettiği gibi bir genci daha gençlik fırsatları ile buluşturmanın gurunu yaşamaktadırlar.

Bugünkü yazdığım yazı ise 2018 Time to Move etkinlikleri dahilinde e-gençlik Derneği’nin yürüttüğü çalışmayı anlatmaktır. e-gençlik Derneği çalışmasını anlatmadan önce Türkiye de bulunan bazı temas noktalarının ne yaptığına ilişkin bazı örnekler vereyim.

> Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkez Eurodesk Temas noktası; Bingöl üniversitesinde gençler ile buluşmuş ve Avrupa fırsatları hakkında bilgiler aktarılmıştır.

> Niğde Valiliği AB Ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Bölümü öğrencilerine Time to Move kapsamında bugün Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Gençlik Değişimleri hakkında bilgilendirme yapıldı ve gençlerin soruları cevaplandırıldı.

> Manisa Valililiği tarafından Eylül ayında Manisa Celal Bayar Üni. Süleyman Demirel Kongre Salonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik, Hemşirelik, Sosyal Hizmet, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümündeki yaklaşık 600 öğrenciye Gençler için Avrupa Fırsatları konulu seminer verilmiştir.

> İzmir Valiliği'nin ortağı olduğu "Ambassadors4Youth - Gençlik Liderleri" isimli Erasmus+ KA1: Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği projesi kapsamında Maribor/Slovenya'da, 23-28.09. 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitim faaliyetine Valiliği temsilen; kamu, üniversite ve sivil toplum temsilcileri ile katılım sağlandı. Yaygın öğrenme tekniklerinin kullanıldığı eğitimde, gençlik alanında "savunuculuk" konusu iyi uygulama örnekleri ile tartışıldı ve her grup kendi savunuculuk kampanyasını oluşturulmuştur. Katılımcı Ülkeler; Slovenya, Letonya, Litvanya, Hırvatistan ve Türkiye idi.

> İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eurodesk Temas Noktası Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla ‘Haydi Çocuklar Bisikletle Okula’ etkinliği düzenledi. Etkinler kapsamında Silivri, Başakşehir ve Kağıthane’de lise öğrencileri evlerinden okullarına bisikletle gittiler. Ayrıca görme engelli ortaokul öğrencileri ve üniversiteli gençler “engelleri aşmak için birlikte pedallıyoruz” sloganıyla tandem bisikletlere bindiler.

> İstanbul Aydın Üniversitesi'nde 04.10.2018 tarihinde Rusya'dan gelen eğitim uzmanları Rusya'daki eğitim fırsatları hakkında gençleri bilgilendirdiler.

> Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğü farklı liselilerin katılımı ile Avrupa Fırsatları tanıtımları, konser, karaoke yarışması ve paintball etkinlikleri yapılmıştır.

> Konya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi'den 60 Öğretim Görevlisine hem Erasmus+ hem de Eurodesk bilgilendirmesi yapıldı.

> Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Time to Move etkinliği kapsamında 9 Ekim'de Aksaray Abdülhamit Han Fen Lisesi e-Twinning proje kulübü öğrencilerine e-Twinning, Erasmus+ ve diğer Avrupa Fırsatları hakkında bilgilendirme yapıldı.

> Antalya Özgecan Aslan Gençlik Merkezi Temas noktası ev sahipliğinde Efem Akdeniz Gençlik ve Spor Kulübü Büyük Hedef Derneği ve Döşemealtı Gençlik Meclisi ortaklığında Erasmusday etkinliğini gerçekleştirildi.

> Sorgun Kaymakamlığı tarafından 11-12 Ekim tarihleri arasında ErasmusDays ve TimeToMove etkinlikleri kapsamında Yaygın eğitim yöntemleri kullanılarak bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Ulusal Ajans, Eurodes, Erasmus+, Gençlik Değişimleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Staj programları hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

> Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından 01-05 Ekim tarihlerinde Time to Move 2018 etkinliklerinde "Uygulamalı Gençlik Projeleri Eğitimi" düzenlendi.

>Van Valiliği koordinasyonunda Van'ın Gevaş ilçesindeki Gevaş Meslek Yüksek Okulunda AGH ve Erasmus+ bilgilendirmesi yapıldı.

> Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 1 aylık periyotlarla düzenlediği Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitimlerinin bir oturumunu artık Eurodesk'e ayırdı ve 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşen PCM Eğitimi Eurodesk Oturumunda katılımcılar Eurodesk, Erasmus + Programı ve Avrupa Gönüllü Hizmetleri konusunda bilgilendirme yaptı.

> Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi tarafından Time to Move etkinlikleri kapsamında Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde "Avrupa Fırsatları" göreve yeni başlayan öğretmen ve idarecilere anlatıldı.

> Egesem, 19 Ekim 2018’de Avrupa Fırsatları Bilgilendirmesi ve Uygulamalı EuropassCV Yazma etkinliğini gerçekleştirdi. Oyunlarla, soru cevaplarla ve uygulamalı olarak devam eden etkinlik başarıyla sona erdi.

> Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri ile Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri tanıtım günlerinde 17-18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Time To Move 2018 etkinlikleri kapsamında bilgilendirme standı kurdular. Gençlere Avrupa fırsatları ve ağırlıklı olarak AGH ile ilgili bilgilendirme yaptılar.

> Çanakkale Koza Gençlik Derneği, Çanakkale Bisiklet Platformu’nun 6 gönüllüsü Çanakkale'nin Evlatları Atasının İzinde 2 projesi ile Atatürk'ün gazilik ünvanı aldığı Çanakkale'den, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı olan Ankara’da yer alan Anıtkabir’de son bulan bisiklet turlarını gerçekleştirdi.

> Urfa Gap Genç Derneği tarafından Time to Move 2018 etkinlikleri kapsamında "Gençlere AB Fırsatları " adlı bilgilendirme toplantısı 21 Ekim 2018 de gerçekleştirildi.

> Zonguldak Valiliği, TimetoMove 2018 etkinlikleri kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi Azerbaycan Kültür Topluluğu Kulübü öğrencilerini misafir etti. Kulüp başkanı Erasmus+ Staj Programından faydalandığı için arkadaşlarıyla staj deneyimlerini paylaştı, Temas Noktamız da Salto hakkında bilgi vererek gençerin ileriye dönük projeleri hakkında hangi alanlarda eğitimler alabileceklerine yönelik bilgilendirme yaptı.

> Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi, #Timetomove2018 etkinlikleri kapsamında, Avrupa Fırsatları ve AGH konularında gençleri bilgilendirdi.

> Sivas Gelişim Gençlik Derneği tarafından #TimetoMove2018 etkinlikleri kapsamında Sivas Fen Lisesi'nde ve kendi derneklerinde gençlere Avrupa Fırsatları ve AGH hakkında bilgi verildi.

> Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırklareli Belediyesi ortaklığında "Gençler Bilgileniyor" adlı Time To Move etkinliği Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampusu’nda gerçekleştirdi.

> Gümüşhane Valiliği, TimetoMove 2018 etkinlikleri kapsamında İletişim Fakültesi öğrencileri ile "Avrupa Fırsatlarını Bize Sorun" temalı stand çalışmasında bir araya geldi.

> Muğla Gençlik Organizasyonları Derneği ve Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi tarafından #TimetoMove2018 etkinlikleri kapsamında gönüllülere yönelik takım çalışması ve liderlik konulu bir eğitim düzenlendi.

Yukarıda bazı temas noktalarının neler yaptığını sizlere aktardım. Çünkü ulaşabilirliğin ne kadar kolay olduğunu sizlere fark ettirmek istedim.

Sıra gelelim e - gençlik Derneği olarak neler yapıldığına. Önce gençlere gelecekle ilgili neler düşündükleri soruldu. Gelecek planlarına gençlik fırsatlarının nasıl katkılar sağlayacağına yönelik atölye yapıldı. Bu atölye dâhilinde Avrupa fırsatları, eğitim fırsatları gibi konular bahsedilmiştir. Bu fırsatlara ulaşabilmeleri için araştırmacı ve bir o kadar tasarlayıcı olmanın gücünden bahsedilmiştir.

e-gençlik Derneği olarak gençler ile derinlemesine gençlik fırsatları üzerine sohbetler edilmiştir. Bu sohbetler esnasında fark edilen ve grubun büyük bir kısmının da kabul ettiği kolaycılık ortaya çıkmıştır. Yani gençler artık çok kolay yollar ile birçok fırsata ulaşabildiği ve bu durumun ise uzun vadede zararlı olduğuna dikkat çekilmiştir.

Gençler ile yapılan sohbetler arasında bir konuya daha çok önem verilmiştir. O da gençlerin artık sorumluluk almaktan kaçmalarınadır. Gençler eski dönemdekiler gibi birbirine karşı sorumlu olduğunu düşünmemektedir. Bunun tabi birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sohbetin diğer verilerini önümüzdeki başka yazılarda sizlere geniş geniş vereceğim.

Ancak belirtmek isterim ki Türkiye Eurodesk Temas Noktaları bugün gençlere en yakın olan ve gençlerin tüm durumlarını en iyi süzgeçten geçirebilecek büyük bir network tür. Türkiye Eurodesk olarak daha fazla gençler ile buluşmamız gerektiğini düşünmekteyim. Daha çok ortaklaşa ve büyük çalışmalar yaparak gençlerin birbirinden etkilenmesi sağlanmalıdır. Gençlere çeşitli sorumluluklar vererek gençlerin potansiyel güçlerini çıkarmaları gerekmektedir.

Türkiye Eurodesk Türkiye de bir şeyi daha yaptığını bu etkinlikler zincirinde gördüm. O da gence neye ihtiyacı olduğu sorusunu sormaktır. Bu durum özellikle can yakıcı bir hala gelmeden gençler ile diyalog kurmak gerektiği fark edilmiştir.

Geçlere kulak vermek gerektiğini unutmamak gerektiğini buradan bir kez daha hatırlatmak istemekteyim. Eurodeskle her yere diyerek başarılı bir dönem geçirerek Time to Move 2018 bitmiştir ancak Eurodesk etkinlikleri hala devam etmektedir. Yukarıda da web sitesinde temas noktalarına nasıl ulaşacağınız bulunduğu gibi yine web sitesi aracılığı ile sorularınızı sorabilirsiniz. 3 gün içinde sizlere cevap vereceklerdir bunu da belirterek gençlik fırsatları peşinde koşmanızı tavsiye ederim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.