Hava Durumu

Gözünün üstünde kaşın var gündemi...

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.02.2021 00:00
 Gündemi kontrol altında tutan iktidar ve muhalefet ne yazık ki genellikle vatandaşın asıl sorunu tartışmaktan ya da gündemde olmasından memnun değil. 

İktidar ve muhalefetin en büyük gündem konuşu “senin gözünün üstünde kaşın” var meselesidir. Aylardır Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında, yine aylardır ittifaklar nasıl olmalı, kim kimin ittifakı üzerine gündem oluşturulurken, vatandaşı siyaset odaklı kutuplaşmasına neden olunmuştur. Vatandaşı ilgilendiren konular yerine şahsi çıkarlar için tartıştırılan gruplar tartışır hale gelmiştir. Ne yazık ki vatandaşın büyük bir kısmı bu durumu görmekte ve o tartışma sahasından kendini hızlıca attığını sık sık görmekteyiz.

Siyaset bugün sorun çözme sanatı olması gerekirken yine ne yazık ki siyaset bugün çıkar sanatı ve sorun yaratma sanatına dönüşmüştür. 

Yalnız anlamadığım bir konu var ki gündemi şekillendirenlerin kulağına her gerçek sorunlar söylenirken, o sorunları hiçe sayıp nasıl kulaklarının üzerine yatıklarını gerçek manada anlamış değilim. 

Birçok kişi ile sohbetlerimiz esnasında “şu vekile söyledim, şu başkanla konuştum, bakanın danışmanına ilettim” gibi ifadeleri çok fazla duymaktayım. O sohbet ettiğim kişilere size verdikleri sözleri ne kadar yerine getirip getirmediklerine bakın ve ona göre duruşunuzu ortaya koyun demekteyim. Çünkü verilen sözlerin büyük bir kısmı çözülmemekte olduğu ortadadır. Çözülen konuların büyük bir kısmının da şahsi çıkarlara dayalı olduğunu gördüm…

Gündemi değiştirme konusu ve gündeme ilişkin sorunların çözülmesi konusu daha çok fazla gündemiz de olacaktır. Eğer bugün gündemi birilerinin çıkarlarına göre şekillenmemiş olsa neleri konuşmamız gerekiyor liste halinde yazacağım. 

- İşsizlik; ülke nüfusunun kaçta kaçı işsiz olduğu tam olarak kafaları karıştırıyorken her geçen gün yerli ve yabancı, irili ufaklı yatırımcı ülkeden yavaş yavaş ayrıldığını görmekteyiz. Ayrılan o işverenler ile o kuruluşlara taşeronluk yapan birçok yapıda çökmektedir dolayısıyla işsizlik en büyük sorunlarımızdan birisidir. 

- Pahalılık; bir tarafta stokçuluk, bir tarafta vergi oranları, bir tarafta ithalat şartları ne yazık ki üretmediğimiz gibi tüketen bir toplum olduk. Bunun nedeni ise stratejik yanlışlıklara imza atılmış olmasıdır.

- Alın teri; Alın terinin değer verilmediğini hepimiz görmekteyiz. O kadar ucuz işçiyiz ki yoksulluk sınırında maaşlar kazansak kendimizi zengin sanacağız. Ülkenin yarısı açlık sınırının altında asgari ücret almaktadır. İşte bu adaletsiz durum ne yazık ki gündem olamamaktadır.

- Güçlünün haklı olduğu hukuk; Adalet kavramını bulunduğunuz her ortama göre değerlendirildiğinde görüyorsunuz ki güçlü her zaman haklı. İşyerinde, okulda, sokakta ve bazen mahkemelerde bile güçlü her zaman haklı. Haklının güçlü olduğu gündem ne yazık ki çözülsün diye konuşulmamaktadır. 

- Eğitimde eşitlik; Pandemi dönemi bize gösterdi ki hiçbir şekilde, hiçbir şartta eğitim ve öğretimde kimse eşit değil. Kimsenin hayat boyu öğrenmesi desteklenmemekte... Bu büyük bir sorunken gündem olamamaktadır.

- Torpilcilik ve adam kayırmacılık; dayın varsa gündem konusu olamaz. Liyakatsiz, iş bilmez birçok kişiyi sık sık görmekteyiz. Öyle yerlerde öyle stratejik görevler verilmiş ama ne yazık ki koltuğunun üstünde olamadığı gibi bazılarında o makamları şahsi çıkarları için kullandıklarını duymaktayız.  O makamları hak eden kişiler olmadığı için milyonlarca lira zarar etmekteyiz. Peki, bu gündem olmamalı mı?

 - Kadına ve çocuğa uygulanan şiddet; her gün ilgili ilgisiz birçok kişi bu konu üzerine uzun uzun konuşmaktalar. Sadece gündemi doldurmak için konuştuğunu açıkça görülmekte. Kadına ve çocuğa verilen zararı durdurmaya bu devletin yetmiyor olduğuna asla inanmamaktayım…

- Doğa katliamı; herkes doğadan yaşam sürmekten bahsederken ve bir grubun nasıl çıkarlarına göz yumduğumuzu anlamakta güçlük çekmekteyim. Maden ararken, enerji üretirken, araç gereç ya

- Şehirler, parklar, tarım, tasarruf, üretim, hayvancılık, göçler, göçmenler, özgürlükler, demokrasi anlayışı… Daha o kadar konu var ki say say bitmiyor. Ama vatandaşın büyük bir kısmı gerçeği çok iyi biliyor. Gündemi değiştirenler şahsi çıkarlar için savaşı vermekte. Bu şahsi çıkarların kimseye hayır getirmeyeceği yakında ortaya çıkacaktır. Gündemi değiştirenler senin gözünün üstünde kaşın var demeye devam etsin. Bakalım daha ne kadar böyle gidecek.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.