Hava Durumu

Güçlü Türkiye için

Yazının Giriş Tarihi: 18.02.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.02.2021 00:00
 Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en büyük hastalıklarını sıraya koyarsak birçok hastalığından bahsetmek mümkün... Bunlardan en önemli ise liyakatsiz kişilerin birçok yere atanmış olduğudur.  Sizde bu kişiler ile birçok yerde karşılaşıyor olduğunuzu kesinlikle düşünmekteyim.

38 yıl içinde kendimi bildim bileli yerel yönetim ve merkezi yönetimde adam kayırmacılık yapılmakta. Hemen hemen birçok yerde bu kişilerle karşı karşıya gelmek mümkün… Sizler de bu kişileri biliyorsunuz.  Bu kişiler koltuğunun, makamının ya da bulunduğu görevin ağırlığını taşıyamayan kişilerdir. Bu kişiler o kurumların ve kuruluşların çalışmalarını yavaşlattığı gibi aynı zamanda devletin bütünlüğü ne de zarar vermektedirler.

Bu durumlarla sık sık karşılaşmaktayım. Dayısı amcası veya tanıdığı kişilerin etki alanları genişse kolaylıkla o makamlara atanmaları kolay olmaktadır.

İsimleri veya makamları tek tek saymayacağım ama o kurum ve kuruluşların çalışmalarını ciddi derecede engellediği söz konusu olduğunu savunacağım. 

Ne yazık ki bu kişileri birçok yerde görmek beni oldukça üzmektedir. Çünkü bulundukları yerlere zarar vermektedirler.

Bu anlayışın bir an önce son bulması gerekmektedir.

Makamı veya bulunduğu koltuğu dolduramayan bu kişilerden emin olun ki o dayılar ve o amcalarda uzun süreçte doğrudan zarar göreceklerdir. Yapamadığı veya beceremedikleri işlerden dolayı referans olan kişiler ciddi derecede devlet nezdinde suçlu duruma düşeceklerdir. Bu amcalar ve dayılar görevlerini yapmayan o liyakatsiz kişiler nedeniyle toplum karşısında da negatif etkileneceklerini bugünden ortaya koymak gerekir.  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilgili kurumları, bugünden itibaren tüm kurum ve kuruluşları izleme altına almalıdır. Biran önce kurum ve kuruluşların performanslarını ölçmelidir. Ölçtüklerinde görecekler ki o kuruluşlar ve kurumlarda ciddi zafiyetlerin olduğunu fark edeceklerdir. Dolayısıyla mevcut her çalışanın kurum içi görev tanımları çerçevesinde performanslarının ortaya konması devletin geneline katma değer katacaktır.

Bu değerlendirmelerin nasıl yapılacağını uzun uzun anlatmaya gerek yok ancak koltuğun veya makamın işleyişine katma değer katıp katmadığını tespit ederek başlamak önemli olacaktır. 

Liyakatsiz kişilerin atanması hastalığı ne yazık ki uzun süredir devam ettiği için çok normalmiş gibi algılanmakta. Ancak bilinmeli ki o makam ve kuruluşlara hakkaniyetli ve yetenek sahibi kişiler getirildiğinde devlet güçlenecektir. Tabi buna bağlı olarak birçok istihdam alanı daha açılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bugün reform niteliğinde bir adım atılacaksa bu konu üzerinde çalışma yapılmalıdır. 

Devletimizin coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle çok güçlü olduğu ortadadır. O nedenle bu gücü doğru ve nitelikli kullanmak gerekir. 

Eminim ki iyi bir denetleme neticesinde yapılacak iyileştirmeler ile ülke hızlı bir şekilde toparlanma yolunu girmiş olacaktır. 

Nitelikli ve bulunduğu kurumun çalışmalarına liyakatli olan kişileri ülkemizde ve çevremizde çok fazla olduğunu bilmekteyim. Umarım çok detayına girmeden anlattığım bu konu dikkate alınır. 


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.