Hava Durumu

Haklı güçlü olmalı…

Yazının Giriş Tarihi: 24.11.2018 11:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.11.2018 11:36
 

“Hayatın gerçeği şudur. Güçlü olan zayıfı daima ezer. Adalet ise arada da olsa tecelli eder.” Bu cümleyi duyduğumda kafamda birçok soru ve düşünce oluştu. Söyleyeni kim olduğunu herkes biliyordur herhalde o nedenle niçin söylenmiş olduğunu düşündüm.

Bir mektupta gelecek nesillere diye bırakılmış cümlelerin bu kısmını irdelemek istedim. Çünkü içindeki kavramları yorumladım kendimce ve günümüze uyarladım.

“Güçlü olan zayıfı daima ezer. Adalet ise arada da olsa tecelli eder.” Bugün birçok yerde görmekteyiz. Ne yazık ki ülkede bulunan birçok güçlü kişi, güçlenirken zayıfların sırtına basarak yükselmektedir. Bu sırta çıkma noktası, siyasette, ekonomide, sosyal hayatta yani yaşamın her yerinde görmemiz mümkün. Tabi çok az bir kişi ise hakkını aramakta olup adaletin de onun haklılığını kanıtlamaktadır. Umuyorum ki güçlüyü haklı gören sistemden sıyrılıp, haklının güçlü olduğu sistemde yaşarız.

Bu girişi yapmamın nedeni ise toplumuzun birçok kesiminden yükselen ancak ne yapacağını bilemeyen bazı durumları gördüğüm için. 

Kahramanmaraş, Elbistan’dan sevdiğim bir abim bana ulaştı “Kemal beni yaz” dedi. “Artık şeker pancarı yetiştirmeyeceğim” dedi. İlk önce ne olduğunu algılamaya çalıştım. Çünkü hem gergin bir ses tonu, hem de sanki nedeni benmişim gibi bana yüksek ses ile bağırmaya başladı.

Kendisinin dürüstlüğünü bildiğim ve çok kıymet verdiğim için ilk önce sakinleşmesini istedim ve sakinleşince dinleyeceğimi söyledim. Biraz havadan sudan konuştuk ve gerginliğin üstünden atmasını sağladım. Sonra başladı anlatmaya.

Her yıl olduğu gibi tarlalarından şeker pancarının bir kısmını toplamışlar, kamyonlar ve traktörler ile şeker fabrikasına götürmüşler. Şeker fabrikası ne alırız ne almayız demişler ve kapıda bekletmişler. Tabi bekleme süresi uzun sürdüğü için sinirler gerilmiş ve çeşitli çözümler bulmaya çalışmışlar. İlk önce şeker fabrikasının yetkilileri ile konuşmaya çalışmışlar ve bir sonuç alamadıkları için ise Kahramanmaraş’ın çeşitli devlet birimlerine ulaşmaya çalışmış ve dertlerini anlatmışlar. Orada da tatmin edici cevaplar alamadıkları için kamuoyu oluşturmak için adım atmış. İlk öce çevresindeki diğer çiftçiler ile konuşmaya çalışmış durumun ne olduğunu anlatmak istemiş ama çiftçiler çekinmiş.  Neyse Kendisi ne yapabilirim derken aklına ben gelmişim ve konuyu köşeme taşımamı istediler.

Şeker fabrikasının özelleşmesini desteklediğini ancak bu şekilde sonuç alacaklarını hiç düşünmediklerini ilettiler. Devlete olan güveninin zedelendiğini dillendirdiler. Üzüldüm. Çünkü devlet aşığı olan kıymetli bir abim diyor ki devlete olan güvenim zedelendi…

Ve ekleyerek devam ediyor kendisi gibi birçok arkadaşının daha olduğunu dillendiriyor. Kahramanmaraş şeker pancarı üreticileri bugün dertliler. Ne yapacakları konusunda ne yapacaklarını bilmiyorlar bazen yetkililer gelip arada gazlarını alıyormuş bunu da belirtirken geçici çözümler önerilmekteymiş.

Buradan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na büyük bir iş düşmektedir.  Tarım bakanlığı çiftçiyi kayıran tedbirler almalıdır. Ülkenin tamamında üretim yapan tüm çiftçiye daha büyük kol kanat germelidir. Gerçi geçen yıla göre daha küçük bütçe alan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı nasıl adım atar bilmiyorum ama çiftçi için koruyucu, geliştirici adımlar ataması gerektiğini bilmekteyim.

Özelleştirmeleri doğru prosedürler çerçevesinde yapılması gerektiğini bir kez daha gördüğümüz olay haline döştü. Umarım haklının güçlü olduğu durum Kahramanmaraş şeker pancarı üreticilerinde görülür.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.