Hava Durumu

Hukuk'a ve Demokrasi'ye liyakat

Yazının Giriş Tarihi: 25.09.2019 13:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.09.2019 13:15
 

Ne yazık ki FETÖ tartışmaları hiçbir zaman gündemimizde düşmediği gibi  hala güçlenerek çalışmalarına devam ettiği bahsi konu edilmektedir.

FETÖ’nün ülke içinde güçleniyor olmasının iki önemli sebebi vardır. Birinci sebep uluslararası ekonomik ve siyasi destek alıyor olması ve ikinci sebep ise ülkemiz içinden hem siyasi hem de uyuyan hücrelerinin hala hareketli olmasıdır.

Saydığım uluslararası ve ulusal konulara dikkat ederek hareket etmemiz gerekmektedir. İşte tam bu noktada devlet en fazla dikkat edeceği konu liyakattır. İşte tam bu nedenle devletin hiçbir noktasına referansla,  şucu- bucu, diyerek adam kayırmacılık yapılmamalıdır. Devletin hiçbir yerine torpille adam alınmamalıdır. Çünkü dün yaşadığımız her şey o kaydırılmış liyakat sahibi olmayan insanlar nedeniyle olmuştur.

Bilmeliyiz ve inanmalıyız ki tarihten bugüne liyakat esasına göre yönetici seçen ülkeler, toplumlar her zaman gelişim gösterip daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürüyorlar.

Şu anda globalleşen dünyada gelişen sosyal medya sayesinde bunu herkes görebiliyor.

Şucu - bucu deyip, liyakatı esas almayıp benim senin adamın diyerek kurumları ona-buna teslim edersek, en başta biz kaybederiz. Gelişim gösteremez, 3.sınıf topluluk haline geliriz.

Ortak akıl ve istişareye elbette önem vereceğiz. Ama aklımızı kiraya verip başkasının aklıyla hareket etmemeliyiz.

Ülkemizin ve toplumumuzun muasır medeniyetler seviyesine çıkması ancak ve ancak eğitimle olur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözünü hatırlatarak, yaşam tarzımızı şekillendirmeliyiz.

Türkiye dönüm noktasındadır. Türkiye tüm hassasiyetleri ile demokratik ve hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmelidir. Hukukun ve demokrasinin herkesimce ve her makamca uyuma zorunluluğunda olunmalıdır.

İşte bu tarzda yapılacak uygulamalar hem gelişmemize katkı sağlayacağı gibi hem de zararlı örgütlerin ülke içinde örgütlenmesine engel olacaktır.

Yaşam refahı artmış ve gelişmiş bir toplum olmak istiyorsak uymamız gereken bazı kurallar olduğunu kesinlikle bilmeliyiz. Hiç kimse ama hiç kimse hukuku hiçe sayarak ve demokrasinin dışına çıkarak hareket etmemelidir. Eğer hukuku ve demokrasiyi tanımaz isek bizi bölmeye çalışacak çok yapıya şimdiden müsaade etmiş olacağız. Aklımızı başımıza alalım. Devletin bekası için hukuk'a ve demokrasi'ye bağlı olarak hareket etmeliyiz.

Gelecek nesilleri düşünmenin yegâne temeli budur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.