Hava Durumu

İş dünyasına tavsiyeler

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2016 18:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.05.2016 18:34

Bugün ki yazımda, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ekonomik yönden her iki ülkeye katkısını ortaya koymaya çalışacağım. Yazmamın nedeni ise Ukrayna bu coğrafi bölgede işbirliklerini en fazla geliştirmemiz gereken ülke olmasıdır. Bu işbirliği bize ekonomik açıdan çok faydası olacağı gibi aynı zamanda sosyal ve kültürel açıdan da büyük katkısı olacaktır. Bugün 3 soruya cevap vererek ilişkilerimizin neden güçlendirmek gerektiğini ortaya koyacağım.

Soru 1 - Ukrayna’dan bir iş adamı niçin Türkiye ile iş yapmalı?

Ukrayna iki toplumdan oluşmakta oligarşi kesim ve halk diye tabir ettiğimiz kısım, halkın Türkiye’den beklentisi ticari noktada ülkelerine yardımcı olmamızı istemeleridir. Oligar kısmı ise Türkiye ile hali hazırda bir atılım yapmamış durumda ve beklemeyi tercih etmektedirler.

Ukraynalılar Türkiye ile iş yapma konusu aslında 1 Ocak 2016 tarihinde AB birliği ile yapmış oldukları serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girdikten sonra seçenekleri bir hayli azaldı. Turizm konusunda birkaç atılımları mevcut bunu hızlandırmaya çalışmaktalar sanayi yatırımıyla ilgili olarak slav süt adı ile daha yeni entegre tesisi kuruldu. Ukraynalı iş adamlarının ülkemize bakış acısı son derece sıcak ve yatırım yapmak için doğru kaynakları ve doğru insan/firmalar ile tanışmak istemektedirler.

Soru 2 – Türkiye’de bulunan bir iş adamı Ukrayna ile neden iş yapmalı?

Ukrayna içinde bulunmuş olduğu koşullar son 4 yıldır daha çetin geçmektedir. Bu yüzden iş gücünün ücretleri, yatırım olanaklarının fazla olması ve imkânlar konusunda Ukrayna Hükümetinin Türkiyeli yatırımcıları desteklemesi büyük bir olanak sağlamakta ayrıca Ukrayna’nın imzalamış olduğu Serbest ticaret anlaşması ile AB ülkelerine açılma kolaylığı da mevcut olmasıdır.

Soru 3 – Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişki bölge için niçin önemli?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. 48 milyon bir nüfustan bahsediyoruz. Bu nüfus son derece eğitimli ve bir takım kültürel etkinlerde heyecanlılar dünyanın birçok noktasında önemli projelere imza attıklarını göreceksiniz.

Rusya ile kriz durumunda olmaları ve bir taraf seçerek artık tamamen bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra birçok yeni yasa çıkardılar bu yasaları yavaş da olsa uygulamaktadırlar.

Türkiye’nin en yakın komşusu konumunda verimli toprakları olan ve bu toprakların dünya üzerindeki verimlilikleri tartışılmayacak ölçüdedir. Avrupa’nın ayçiçeği ve kanola yağlarını sağlamaktalar ve bu ihracatlarıyla rekor kırmaktadırlar.

Türkiye’nin de Rusya ile kriz durumunda olduğunu düşündüğümüz de bir çok sektörde geçiş güzergahlarında sorunlar yaşandığını biliyoruz. Ukrayna Batı Avrupa olarak geçmektedir ve batıya bir kapıdır. Hemen üstünde bulunan beyaz Rusya pazarı Litvanya, Letonya ve Estonya pazarlarının bir geçiş üssü konumunda kullanılabilecek bir ülke konumunda Rusya ile ticaret ivmemizi sadece Ukrayna üzerinden birçok ülkeye ulaşarak gerçekleşebileceğimiz bir ülke konumundadır.

Türkiye Turizm şu günler de zor günler geçirmektedir. Ukrayna insanı gerçekten Türkiye’yi seven ve bu ülkede yaşadığımızdan dolayı şanslı olduğumuzu ifade etmektedirler. Turizm ve sanayi alanında birlikte birçok projeye imza atılabileceği inancını taşımaktayız. Rusya kültüründen bağımsız kendi bağımsızlıklarını ilan eden ama SSCB kültürünü taşıyan eğitimli insanlar ülkesi olarak görmekteyim.

Doğru bir strateji ile Ukrayna ile Türkiye arasında daha yakın ilişkilerle önemli olacağını düşünmekteyim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.