Hava Durumu

İşsizlik tak ettirdi...

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2021 00:00
 Niteliksel adımların hemen atılması gerektiğini kesinlikle düşünmekteyim. Afaki sözlerin ötesinde işsizlerin bir kısmına hemen iş bulunması gerekmektedir. Çünkü hangi ortama gidersem gideyim orada muhakkak işsizlikle ilgili bir sohbet edilmekte. Hatta daha net bir şey söylemek gerekirse 3 kişiden 1’i bu ülkede kesinlikle iş aramaya başladığından kesinlikle eminim. 

3 gün önce çevrimiçi toplantımı daha havadar bir yerde yapmak için Tophane’ye çıktım. Kulaklığımı taktım ve çevrim içi toplantıma başladım. Tam o sıra çevremde birkaç genç arkadaş belirdi. Göz göze geldik ve kulaklığımı çıkardım ne dediğini duymaya başladım. “Sizinle konuşmak istiyorum” dedi ve toplantının bitmesini bekleyebileceğini söyledi. 

Toplantım 1 saat sonra bitti. O bir saat boyunca toplantı konumuz sürdürülebilir kalkınma hedefleri konularıydı. Sohbette dillendirdiğim, adil, eşit iş imkan ve açlıkların dindirilmesine ilişkin konulardı. Simge hanım bunları duyunca bana yanaşıp kendisini ifade etmek istemiş. O nedenle de 1 saat beklemiş. 

Simge hanım 28 yaşında olup, 8 aydır iş arayışı içindeymiş. Boşanmış ve 1 çocuğu bulunmakta. Tek geçim kaynağının şuanda komşularının desteği olduğunu izah ederken çok yorgun olduğu her halinden beliydi. 

Gazeteci olduğumu fark edince birde üstüne açlık, istihdam gibi konuları konuştuğumu duyunca hem derdini anlatmak, hem de gerçekleri yazıp ilgililerin dikkatini işsizliğe çekmemi istedi…

Bunları ifade ederken içinde bulunduğu durumu uzun uzun anlattı. Anlatırken birkaç kere de tophaneyi ziyarete gelmiş tanımadığı kişilere “işinden memnun musun? gibi sorular sordu. Sorduğu 3 kişi de işsiz olduğunu ve iş aradığını belirtti…

Birkaç akıl vereyim istedim ancak o kadar arka arkaya biriktirdiklerini söyledi ki anlatamam. Zaten vereceğim tüm tavsiyeleri de yapmış. Akparti’ye gitmiş, CHP’ye gitmiş, belediyelere gitmiş, İşkur’a gitmiş… Yani gitmediği yer kalmamış. Her biride CV sini alıp bir kenara koymuş.

Artık inandığı bir şey var o da ülke genelinde kesinlikle iş bulmanın çok zor oldu. Tabi bu arada 8 ay içinde birkaç iş denemesinde bulunmuş tabi oralarda başına hoş olmayan teklifler gelince bulunduğu bulunduğu ortamı terk etmiş. 

O anlattıkça kadın olmanın zorluğu gözümde git gide büyüdü. Bir çocuk varsa, işsizlik tak etmişse ve kadınsan gerçekten çekilmez bir yaşam olduğunu kesinlikle anladım. 

Çevremde gelişen bu olayla bir kez daha anladım ki işsizlik artık birçok kişiyi işin içinden çıkılmaz hale getirmiş. İnsanları o kadar zor duruma sokmuş ki artık ne yapacaklarını sağlıklı düşünememekteler. Sağlıklı düşünememelerinin ötesinde kendilerine zarar verebileceklerine de açıkça tanık oldum. O nedenle ki devletin biran önce harekete geçip istihdam olanakları ortaya koyması gerekmektedir. 

  Taşı toprağı altın olan ülkemizin işsizlik oranını yüzde 5’lere, yüzde 3’lere indirmesi mümkün olduğunu düşünmekteyim. Sadece stratejik, planlı, denetlenebilir, çağdaş ve hukuka dayalı projeler ortaya koyması yeterli…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.