Hava Durumu

İstihdam lazım...

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2021 00:00
 Çarşı, pazar gezen herkes biliyor ki her geçen gün daha fazla ekonomik sıkıntılar artmakta. Sokakta vatandaş ne dert yanabiliyor, ne de daha dinle çözümler bulabiliyor. 

Sosyal yardıma başvuranların büyük bir çoğunluğu da artık sosyal yardım almak dışında kendine uygun işlerde çalışıp daimi gelir elde etmek adına birçok çaba ortaya koymaya çalışıyor. Tabii bu çaba için kendini tebrik etmek ve mücadelelerine destek vermek gerekmektedir ama mücadeleleri sadece kendilerinin atacağı adımla olmayacağı açıkça bilinmelidir. Yani ortaya koydukları çabanın karşılığında ilgili kurum ve kuruluşları ciddi desteklerle vatandaşlara yardım edilmesi gerekir.

Vatandaş çok iyi biliyor ki sosyal yardımlarla hayatlarının geri kalan kısmını geçiremiyecekler. Bu kanıya nereden vardın bu merak ediyorsanız sokaktaki insanlara sormanız yeterli. Söyleyecekleri tek şey “mutlaka bir işe girmeliyim”. Bu cevap gösteriyor ki vatandaşlar artık sosyal yardımlardan daha ziyade emeklerinin ve alın terlerinin karşılığında kazanmak istemekteler. Aslında çok iyi de düşünmekteler.

Dün sohbet ettiğim işsizlerin büyük bir kısmı çalışmakla ilgili aklımdan geçenleri uzun uzun bana anlattılar. Konuştuğum her kişi alınterleri karşılığında kazanacları ile neler yapacaklarını anlatırken gözlerindeki ışıltığı net bir şekilde gördüm. 

Onlar anlatırken benim aklımdan geçen de ilgili kurum ve kuruluşların sosyal yardımlar yerine daha çok üretmeye yönelik neler yapabileceğini kafamda tek tek geçirmeye başladım. Çünkü vatandaş gelip geçici kaynaklardan daha ziyade kalıcı ve alın terimleri karşılığında kazançlar elde etmek istemekte. O nedenle devletin stratejisi içinde üretme anlayışı daha kapsamlı ve daha güçlü olarak planlanması gerekmektedir.

Devletin her kurumu istihdamı ve üretimi geliştirmek adına kendini ilgilendiren konularda uzun vadeli planlar ortaya koyması gerektiği bu talepler doğrultusunda anlaşılmaktadır. Her bakanlık kendi konuları dahilinde geleceğe yönelik üretim stratejilerini hızlı bir şekilde yapması gerekmektedir. Daha önce yoktu, yapmadı demiyorum. Diyorum ki pandemi sonrası Dünya’da birçok strateji değişeceği gibi üretim stratejisi de ciddi derecede değişecektir. 

Yaşadığınız tandemi süreci bize gösterdi ki ekonomik krize neden olan birçok etken bulunmakta. Yaşanan krizin büyük kısmı ise doğrudan vatandaşın omuzlarına yüklenmiştir. Dolayısıyla vatandaş krizi iliklerine kadar hissetmiştir. Hatta kriz karşısında bireysel çözümler geliştirmek adına birçok yola ve çabaya başvurmuşlardır. Yani yaşanan krizin ağırlığının büyük kısmı ile yalnız başlarına kalmışlardır. 

Pandemi nedeniyle yaşanan krizden sadece Türkiye'deki insanlar değil dünyadaki birçok yerindeki insanda doğrudan etkilenmiştir. Ancak yine dediğim gibi Türkiye'deki insanlar bu krizi biraz daha ağır hissedip, biraz daha ağır yaşamaktadırlar. 

Yaşanan krizin bugün bize ders olması gerekmektedir. Yaşadıklarımızdan çıkaracağımız dersler ile hem günümüze hemde geleceğimize çözümler geliştirilmesi gerekmektedir. Sokaktaki vatandaşı her zamankinden daha fazla dinleyip aynı zamanda çözümlerin orada olduğunda görmek gerekir. Çünkü vatandaş sorunlarını anlatırken çözümleri de o anda ortaya koymaktadırlar. Nedeni ise bugün sokaklarda konusunda uzman birçok kişi işsiz dolaşmaktadır. Anlayacağınız odur ki sokaklar vasıfsız iş arayanlarla değil, konusunda uzman vasıflı iş sizlerle doludur.

İlgili kişi ve kurumların o nedenle bir an önce istihdama yönelik adımlar atması gerekmektedir. Bu sorun diğer sorunlardan da öte olduğu da bilinmelidir. Çünkü vatandaşın canı her geçen gün daha fazla yanmakta...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.