Hava Durumu

İthalat ve ihracatta hokkabazlar var

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2019 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.09.2019 00:00
 

Birkaç gündür yabancıların gözünde Türkiye'nin nasıl görüldüğünü görmeye çalışmaktayım! Yabancılar derken ticaret yapan yabancılardan bahsetmekteyim.

Hiçbir soru sormuyorum, hiçbir savunma yapmıyorum ve sadece Türkiye deyince insanların aklına ne geldiğini dinliyorum?

Duyduklarım karşısında hayretlere düştüm. Duyduklarım "nasıl yani?" sorusu defalarca bana sordurdu.

Nelerle mi diyorlar, nelerle mi karşılaştım ve Türk Vatandaşı kavramı nasıl görünüyor? Yine söylemek istiyorum ki Türkiye ile ticaret yapan yabancıların gözünde ki Türk vatandaşlarını anlatacağım size.

En az 15 iş insanı ile karşılaştım. 15 iş insanın 5'i keyifli bahsederken 10’nu  ise birçok olumsuzluklar ortaya koyuyor.

Olumlu şeyleri duyduğunda mutlu oldum tabii ki ancak olumsuzlukların bu kadar çok olması Türkiye'nin geleceğinde doğrudan etkilediğini düşünmekteyim? Çünkü dünya ile Türkiye'nin ilişkilerinde önemli yer tuttuğunu düşünüyorum. Bu ilişkilerin zarar görmesi fakirliğin daha ağır hissedebileceğiniz neden olacaktır.

İşte birkaç olumsuz durum.

Ne yazık ki Türkiye'deki bazı firmalar farklı ülkelerden  iş almaya çalışırken hiçbir şartnameyi okumadığı kendi bildikleri gibi ticaret yapmaya çalıştıklarını gördüm. Dolayısıyla hem işin kalitesi hem de işin süresi buna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu durum ise her iki tarafa da doğrudan zarar vermektedir.

Başka bir durum ise buna inanmak istemedim ancak bozulmuş, çürümekte olan yada işe yaramayacak ürünlerin gönderilmiş olmasıdır. Bu durumu iki üç kişiden duydum. Bazı Türk firmaları ya ürünleri taşıma şartlarında taşı tutmuyor ya da kalitesiz ürünler gönderiyor.

Söylediğim gibi her işin şartnamesi zamanda okunmalı şartnamelerin ne istediğini tam olarak dikkate alınmalı, o iş gerçekten yapılabilecekse o işe imza atılmalıdır.

İşte ticarette Türkiye'nin yabancıların gözündeki durumu. Üzüntü verici. Bu duruma devletimizin yetkilileri acilen tedbir koymalılardır. Dünyadaki ilişkilerde ticaretin yerinin çok önemli olduğunu bilinerek, ticarette itibar yasası olgunlaştırılmış alı ve uygulanır hale dönüştürülmelidir.

Her millete çürüklerin olduğu gibi Türkiye'de de çürüklerin olduğu kabul edilerek ticari ilişkileri yeniden bir politika çerçevesinde yapmalıdır.

Türkiye kendisine yetebileceği gibi dünyadaki birçok ülke ileride ticaret yaparak onlara da destek olabilir. Bunun yolu ise üretim politikası tüketim politikası ve ticaret politikasının koordineli yürümesi ile mümkündür. Bu uyumluluk belki başkalarının işine yaramıyor olabilir ancak bilmeli ki, itibar kaybı her geçen gün artmaktadır. İşte o nedenle bizim bir an önce tedbir almamız ve ilişkilerimizi iyileştirmek adına politikalar ortaya koymanız gerekmektedir.

Hokkabazlara yer olmadığını açıkça gösterme vakti gelmiş ve geçmek üzeredir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.