Hava Durumu

Karakterli kişilikler aranıyor

Yazının Giriş Tarihi: 31.12.2017 14:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.12.2017 14:47
 İş ahlakı, iş etiği ile ilgili birçok söylenecek şey var. Bugün zaten başımıza ne geliyorsa bu iş bilmez kişiden kaynaklı sorunlar olduğunu herkes biliyordur eminim ki.

Günümüzün her anında, her noktada bu kişilerle yüzyüze gelinmekte ve beraber olmaktayız. Tabii sayıları da her geçen gün arttığı kesin. Özel sektörde ve devletin birçok kurumunu bu kişiler o kadar çok sarmış ki, hemen hemen her konuda ki aksaklıklar bu nedenle olduğuna eminim.

Ben 80 kuşağına ait bir genç olarak; gelecekte ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik ve uluslararası ilişkiler iyileşeceğine ve iyileştirileceğini en çok inananlardandım. Benim gibi etrafımdaki tüm 80 kuşağı kişilerinde aşağı yukarı aynı düşündüğünü düşünmekteyim. İçinde bulunduğumuz zaman bizim bu güzel düşüncelerimiz yavaş yavaş yok etti gitti.

Kısmi olarak nedeni ise 50, 60 ve 70 kuşağına ait insanların artık gelecekleri düşünmediğini gördüğümden dolayıdır. Bu insanların bazıları sadece söylenenleri yapıyor, bazıları ise de sadece yiyor ve sadece kendisini, yandaşlarını düşünüyor. Bu durum sadece siyasette değil, bu durum hemen hemen tüm dünyalık işler dahilinde benzer şekilde ilerlemektedir. Bizden sonraki 90 ve 2000 kuşağının gençleri ise de bireysel yaşamaya doğru yöneldiği için bu sorunları henüz daha görememektedir.

Bir bakın, ülkemizde olması gereken, gelişmesi gereken, büyümesi gereken insanların ne durumda olduğuna bir bakın. Çok uzağa gitmeyin kendinize ve kendimizin ailesine de bir bakın. Kimler nasıl çalışmakta hangi zorluklarla uğraşmakta ve şu anda bulundukları noktalar hangi yerde.

Siz de takdir edeceksiniz ki bu ülkede yiyen çok, üreten yok. Üreten olmadığı gibi üretmek isteyenlere de izin yok. Bunu nereden mi söylüyorum, bir bakınız ki tamamen tüketim toplumu olmuşuz ve tamamen yok etme odaklı hareket etmekteyiz. Hemen hemen her şeyi yurt dışından satın alır olmuş ve hazır paramızı, malımızı tüketir hale dönüştük.

Ne tarımcı tarım yapabiliyor, ne ticaretle uğraşan etkili iş yapabiliyor, nede öğrenci tam anlamıyla öğrencilik yapabiliyor. Hep bir yerlerde eksiklik var, hep bir yerlerde noksanlık var  ve hep bir yerlerde kaçak var.

İşte bu hatalar yüzünden, işte bu sorunlar yüzünden, ne toplumsal iyileşme söz konusu, ne gelişmiş ülkeler seviyesine yükselmemiz sözkonusu konusu değildir.

Bugün ilim ve bilim adamlarımızın verdiği bilgilerde çok eksiklikler, çok noksanlıklar olduğunu görmekteyiz. Kimseye işini öğretecek haddimizin olmadığı gibi kimsenin işinede bilmişlik yapacak halimiz yok. Ama bu ülkede denge ve denetleme kültürünün noksan olmasından dolayı bu sorunları yaşanıyor olduğunu bilelim ve böyle noksanlıklar devam ettiği sürece daha kötü yaşamalarla yüzleşeceğimizi bilelim.

Bugün bu ülkede bal tutan parmağını yaladığı gibi, yine bu ülkede yolsuzluk, haksızlık ve dolandırıcılık yapanlar ise sadece kendi aralarında hareket ettiği için diğer dürüst insanlara yaşam alanları bırakmamaktadır.

2018 yılına sayılı zaman kalmışken artıkkendimize çeki düzen vermeliyiz. Artık olup biten yalana dolana karşı çıkmalıyız. Bu ülkenin bütünlüğüne zarar vermek isteyen herkese dur demeliyiz. 2018 eğer bunlara dur demezsek daha da zor geçeceği ortadadır. Saygın devlet büyüklerimiz, dürüst iş adamlarımız ve karakterli kamu görevlilerimiz etraflarında olup biten olumsuz şeylere karşı dur demesi gerektiğini zamandayız.. Dur desinler ki toplumun bugün sessiz kalan tarafı ise kendisinde güç bulsun ve olup bitenlere ve yanlışlıklara karşı ortak tavırlar göstere bilsinler.2018 sayılına az zaman kalmışken artık sadece huzur için, sadece dürüstlük için ve sadece birliğimizi geliştirmek için adım atacak kişiliklere değer verilecek yıl olmasını arzu etmekteyim.

Umarım 2018 yılı hepimiz için hayırlı olur
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.