Hava Durumu

Lobicilik

Yazının Giriş Tarihi: 17.06.2016 19:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.06.2016 19:00

Bugün biraz ders vermek gibi olacak köşe yazım. Zaten geçmiş yıllarda da bazı üniversitelerde bu konuyu çok kez ders olarak anlatmıştım. Ama görüyorum ki hala bu konuda çok eksikliğimiz var. Konu tabi başlıkta da gördüğünüz gibi lobiciliğimizin eksikliği.

Lobiciliğin yasal olarak, belirli kanunlar çerçevesinde ve kurumsallaşmış olarak yapıldığı tek ülke ABD’dir. ABD’nin kuruluş yıllarına kadar uzanan bu faaliyetler 1980’lerden sonra küreselleşme ve ABD’nin dünya üzerindeki artan siyasi ve ekonomik ağırlığı oranında artmıştır.

Lobiciliği; müşterileri açısından, yabancı hükümetler için ve ulusal düzeyde çıkar sahipleri için yürütülen faaliyetler, hedef aldığı yasama organı açısından Başkent Lobiciliği, Bölgesel Lobicilik, Kongre’ye etkisi açısından iç lobicilik, dış lobicilik olarak sınıflandırmak mümkündür.

Lobiciler sahip oldukları olumsuz imajı değiştirmek için Profesyonel Lobiciler Birliği oluşturmuş ve “Lobicilikte Ahlak Kuralları” olarak adlandırılan düsturu kabul etmişlerdir. Yasama organları da lobi faaliyetlerinin açıklığa kavuşması ve çalışmalar üzerinde sahip olunan yanlış düşüncelerin düzeltilmesini sağlayacak yasaları benimsemiştir. 1946 tarihli yasa ile ulusal düzeyde lobi faaliyetleri, 1938 tarihli yasa ile de yabancı hükümet çıkarlarını temsil eden kişilerin lobi faaliyetleri düzenlemektedir.

Lobicilikte kullanılan lobi teknikleri; yüz yüze iletişim, yönetimin çeşitli kademelerindeki görevlilere yazmak, sosyal lobicilik, devlet görevlileri, yardımcıları ya da yakın çevreleriyle dostluk kurmak, kampanya desteği sağlamak, lobi şirketleri kullanmak, toplantılar düzenlemek, bilgi sunmak, seçmenlerle tanışmak, doğrudan eylemler, komite toplantılarına ve mahkemelerine katılmak, halkla ilişkiler kampanyaları düzenlemek, medya ile olumlu ilişkiler kurmaktır. Ayrıca tehdit ve rüşvet de kullanılması sakıncalı olarak nitelendirilse de imkanlar doğunca uygulamaya konmaktadır.

Yahudi, Yunan ve Ermeni cemiyetleri ve bu cemiyetlerin desteklediği devletler lobiciliği son derece etkili kullanarak büyük faydalar elde ettilerse de Türklerin de dahil olduğu diğer bir çok topluluk ve devlet bu silahı etkin olarak kullanamamıştır.

Türkiye’nin yürüttüğü lobi faaliyetlerinin etkisiz kalmasının nedenleri; lobicilik faaliyetlerinin diğer etnik gruplara göre çok geç başlanılması, etnik Türk nüfusunun az ve dağınık olması, lobicilik yapacak şekilde örgütlenmemiş olması, içine kapanık bir yaşantı sürmesi ve Amerikan toplumuyla kaynaşmaması, Türk kültürünü tanıtmaya gerek duymadıkları gibi, mevcut kültürel miras ve geleneklerini artırma ihtiyacını duymamaları, lobicilik faaliyetlerinin Türk hükümeti tarafından yapılması gerektiğini düşünmeleri, Türkiye tarafından kiralanan şirketlerin başarısız olması ve sık sık değişmesi nedeni ile organize olamamaları, milli duygularına bağlılıkları nedeni ile ABD vatandaşlığına geçmemeleri ve uzağı göremeyen Türk Hükümetinin de bu yönde vatandaşlarını teşvik etmemesi, yeterli eğitim ve bilgi birikimine sahip olunmaması nedeni ile lobi faaliyetlerin bireysel, bilinçsiz ve acemice yapılması ve çoğu zaman ters etki yapması, siyasal yaşama ilgi duymamaları, bunun sonucu olarak yasama ve yürütme organlarında yer almamaları, iletişim ve medya alanlarında da seslerini duyuramamaları, lobiciliğe yönelik para toplanamaması, bu tip gönüllü kurum veya resmi olmayan organizasyonların bulunmaması, Türklerin politik bağış yapmaya alışık olmamaları nedeni ile seçimlerde adaylara maddi destek sağlanmamasıdır.

Sonuç olarak lobiciliği en acil şekilde öğrenerek adımlar atmamız gerekmektedir. Eğer bu adımları atamaz isek yerimizde saymayı bırakın maazallah yerimizden ve yurdumuzdan bile olabiliriz. Hadi şimdi lobicilik zamanı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.