Hava Durumu

Mücadeleye devam

Yazının Giriş Tarihi: 25.08.2016 18:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.08.2016 18:16

Türkiye güçlü bir ülke, geleceği anlamında da parlak ülke diyoruz ya. Evet gerçekten öyle. Tüm dünya bunu Kabul etmekte ve geciktirebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yani gelişmesini büyük bir ülke olmasını engelleyebilecek kimse yok.

Türkiye’nin gelişmesini geciktirmek için ise önümüze bir çok oyun ve olaylar konmaktadır. Bazen basiretsiz yöneticiler ile, bazen içimizdeki çıkar sahibi hainlerle, bazen ise de törör olaylarıyla bu engellemelere devam etmektedirler. Bu seneryolar ve oyunlar yarım asırdır ülkemizin üzerinde oynanmış ve oynanmaya devam etmektedir.

 

Bizim açık gözlü ve zeki olmamız gerekiyor bu durum karşısında. Atatürk yıllar önce olabilecek oyunları görmüş ve demiş ki “Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse bunu söyleyenlere güleceksin.”

Evet yapmamız gereken tam bu olmalı. Kendimizden emin ve planlı bir yürüyüşe devam etmeliyiz. Oyuna gelmemeliyiz.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadisinde “Kim bir serçeyi gereksizce öldürürse, o serçe kıyâmet günü arşın altından şöyle seslenerek gelir : Sor şuna Yâ Rab! Beni niçin menfaatsiz yere öldürdü.” Diyerek kuşun dille geleceğinden ve hakkını arayacağından bahsetmiş. Bütün dünya bu hadisleri bilmesine ragmen hala niye hak, hukuk çiner, menfaat gözetir ve insanlığa zulüm eder bunu anlamkta mümkün değil.

 

Eğer geçmişimizden günümüze bir değerlendirme yapmak gerekirse, bir başlangıç noktası belirlemek gerekir. Benim aklıma gelen tarih ise en son yapılan seçimler gelmektedir. En son seçimlerden bu yana yaşadıklarımızı bir hatırlayalım. Siyasi rantlar, ekonomik rantlar, hukuk sistmi sorunları, eğitim problemleri, sağlık problemleri, istihtam sorunları, tarım, hayvancılık, teknoloji, sosyal hayat, terör, hainlikler ve darbe girişimi… liste ne kadar uzun ve seçimlerden bu yana yaklaşık tam tamına 9 ay geçmiş ve bukadar olay yaşamışık.

Ne yazık ki hergün yeni bir olaya gebe olan bir coğrafyadayız. Çünkü coğrafyamız kıymetli ve ömemlidir. Işta bu tam olarak bu nedenlerden dolayı ilk söylediğim gibi açık gözlü ve zeki olmalıyız.

 

Toplumsal uzlaşmnın tüm şartları bugün uygunken, tüm sorunları çözmek için önce Türkiye Büyük Millet Meclisin’de birliktelik ve uyuma yönelik adımlar atılmalı daha sonrada toplumun önemli kısmını oluşturan sivil toplumun ortak akıl çerçevesinde işbirliği yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Işte o zaman gelişen ve büyüyen bir ülke oluruz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.