Hava Durumu

Nasıl, niçin ve neden?

Yazının Giriş Tarihi: 20.05.2021 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.05.2021 00:00

Toplumsal duyarlılıkların en fazla olduğu ve bir o kadar toplumsal duyarlılıkların en fazla konuşulduğu ve en fazla takip edildiği günler içindeyiz.

Hemen hemen her alanda niçin yaşanması gereken standartlar dahilinde yaşayamadığımızı çok fazla sorgulamak olduğumuz zaman dilimindeyiz. O nedenle size de bir soru sorarak yazıma başlamak istiyorum.

Yaşadığınız hayattan memnun musunuz?

Biliyorum ki birçoğunuz “çok şükür daha kötü kötüsü de olabilir” diyorsunuz...

Evet kesinlikle daha kötüsü de olabilirdi ancak, niçin daha iyisi de olabilir demiyoruz? Niçin yaşam kalitem daha da iyi olmalıydı demiyoruz? Ya da ne için bu kadar güçlü bir coğrafyada olmamıza rağmen, mevcut şartların daha kaliteli olmasını düşünmüyoruz? 

Bilmeliyiz ki mevcut coğrafyamızda, mevcut şartlar dahilinde, yaşam şartlarımız daha kaliteli olabilirdi...

Yaşadığımız coğrafyanın bize verdiği nimetler sayesinde asgari ücretin bu denli düşük olması, her gün birilerinin yurt dışı hayali kurması, hergün hukuksuz durumlarla karşılaşıyor olmamız, her gün kadına çocuğa uygulanan şiddetle karşılaşıyor olmamız, her gün daha da umutsuzluk artıyor olması, her gün demokrasi arayışı içinde olmamız, her gün eğitim kalitesinin niçin düştüğünü konuştuğumuz ve her gün insanın yaşam kalitemizin düştüğünü sorgulamamız coğrafyamızın kaderi asla değildir. 

Bugün toplumun hangi kesimi ile bir araya gelsem insanların söylediği tek “... bu şekilde olmamalıydı” kesinlikle katılıyorum. Çocuğun, kadının, gençliğin yani Türk insanın yaşamı daha iyi olabilirdi. 

Daha iyi yaşam standartları ise planlı stratejik ve kararlı adımlarla gerçekleşeceğine emin olmalıyız. Bugünün yöneticileri ne yazık ki üzülerek söylüyorum ki planlı hareket etmemektedirler. Bugünün karar vericileri ne yazık ki vatandaşın zor durum içinde olduğunu görememektediler. 

İşte o nedenle en önemli değerimiz olan ya da en önemli değer görmemiz gereken konu denge denetim sisteminin sağlıklı yürümesi olmalıdır. Denge ve denetim konusunu hem bugünün yöneticileri hem de Türk vatandaşının asli görevi olduğunu bilinmesi gerekmektedir. 

Bugün her şeyden daha fazla denge denetim sistemlerine sahip çıkmamız gereken günler içindeyiz. O neden ne vatandaş olarak niçin, neden ve nasıl sorularını daha fazla sormamız gerekmektedir.

Niçin, neden ve nasıl sorularını toplumun her kesimi net bir şekilde sormalıdır. Soru sormanın ötesinde tatmin edici cevaplar alınmalıdır. Bugün bu cevaplara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğer bu sorulara tatmin edici cevaplar almaya başladığımızda göreceksiniz ki iyileşmeler başlamış olacaktır.

O nedenle Türk vatandaşı olarak denge denetim sistemi içinde zaruri olarak yer almamız gerekmektedir. Olup bitenlere karşı kaderimizdi demememiz gerekmektedir.

Tabii niçin neden ve nasıl sorularını sorarken çekileceğimiz ya da korkularımızın olmaması gerekmektedir. Çünkü yaşadıklarımız asla ve asla kaderimiz olduğunu düşünmemeliyiz.

Yine söylemekte fayda var ki coğrafyamız ve coğrafyamızın bize verdiği nimetler Çok kıymetli çok özeldir o nedenle kaliteli hayatlarımız yani kaliteli yaşamamız gerekmektedir...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.