Hava Durumu

Nasıl oldu

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2024 12:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 12:21

Son günlerde ne tartışıyorsak, önümüze ve karşımıza sorun olarak ne çıkmışsa dün ya kuralsız davrandığımızdan ya da güne göre hareket etmekten dolayı.

Bildiğiniz gibi devlet planlama teşkilatının kapanmasına en fazla karşı çıkan kişilerden birisiydim. Nedeni ise devlet kurumlarının birbirleriyle iletişimini sürekli kıldığı içindi. Ülkenin stratejisi belirlenirken hangi maaş ne kadar olacağı, hangi yatırımın nasıl ne şekilde yapılacağı,  eğitim müfredatının geleceğe nasıl yansıca, diğer uluslarla nasıl anlaşmalar yapılacağı, yeraltı kaynaklarının nasıl kullanılacağı, beşeri gücün nüfus planlaması yapılması, harcamaların ve tasarrufların nasıl yapılacağı devlet planlama teşkilatı gibi yapılar sayesinde ete kemiğe bürünüyordu.

2011 yılından sonra devlet planlama teşkilatının kapanmasıyla yavaş yavaş devlet kurumları birbirleriyle iletişimi azalttığı gibi aynı zamanda günü kurtarmak için günlük yeni kurallar icat edilerek zaman geçirildi. Dolayısıyla kurulmamış iletişimler, planlanmamış stratejiler, kurgulanmamış senaryolar ve günü kurtarmak adına atılmış adımlar nedeniyle bugün ekonominin derin buğranından bahsetmekteyiz.

Bugün dövizin, Türk lira karşısında bu kadar yüksek olmasının nedeni yine aynı sebeplerden dolayıdır.

Yani yaşadığımız problemler ve sorunlar ansızın karşılaştığımız ya da tek bir olaydan kaynaklı değildir.

Bilindiği gibi Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılar ve ekonomik buğra'nın nedeni bazı büyük olaylara bağlanmaktadır. Evet o büyük olaylar ülkemizin tamamına kast etmek amaçlı yapılmış olabilir ve hatta olağanüstü nitelikteki büyük olaylar tartışılmaz zararlar vermiş olabilir. Ancak bilinmedi ki tedbir almak ve risk planları çıkarmak gibi yapabileceğimiz birçok şey de bulunuyordu.

Biz dünden gelen hiçbir riske cevap vermeden ya da hazırlanmadan hiçbir şey yokmuşcasına yol yürümeye çalıştık. Sonuç bugün karşılaştığımız ekonomik kriz, eğitimde sıkıntılar, sokak hayvanlarının itilafı, demokrasiden uzaklaşma, hukuku güçlüden yana kullanma, vicdani davranışlardan kaçınma, liyakatlı insanları uzaklaştırma gibi birçok olay ile karşılaşmamıza neden oldu.

Bugün yamalar yaparak ya da yine geçici çözümler ortaya koyarak sorunları gidermeye çalışıyoruz. Olmaz!

Olmaz çünkü anlık çözümler ve inanılmamış kurallar konularak adım atmak bizi bir yere götürmez. Biz anı kurtarmakla ya da mış mış gibi yaparak çözüm bulamayız.

Bizim topyekün iyileşme gerçekleştirmek için kangren olmuş her bölgenin kesilip atılması gerekmektedir. Kurallara ve yasalara tamamen uyularak hareket edilmesi gerekmektedir. Hiç kimsenin hukukun karşısında üstünlüğü olmaması gerekmektedir. Denetim kurumlarının ve kuruluşlarının tam yetki ile hareket etmeleri desteklenmelidir. Yargılama hiçbir gücün baskısı altında hareket etmemelidir.

Eğer biz ülkemizi oluşturan değerler ışığında hareket edersek işte o zaman iyileşmeler olabilir.

Biz bir günde bu hale gelmedik. Bu hale gelişimizin nedeni görmezlikten geldiğimiz için ve yasaları uygulamadığımız içindir. Hukukun üstünlüğünü kayıtsız şartsız kabul edilmediği için bugün bu durumdayız.

Artık hukuka adalete ve demokrasiye her zamankinden daha fazla sahip çıkmak gerektiğini herkes gördü. O zaman bugünkü bu durumdan kurtulmak için kuruluş değerlerimize sahip çıkmak gerektiğini tekrar hatırlamalıyız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.