Hava Durumu

Nerede ahlak…

Yazının Giriş Tarihi: 05.09.2019 00:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.09.2019 00:00
 

Hani derler ya bir ülkenin ya da bir topluluğun en büyük problemi nedir? Bence en büyük problem ahlaksızlıktır.

Ahlaksızlık deyince dar pencereden bakan mutlaka çok insan vardır ancak ahlaksızlık tanımını daha geniş algılamak zorundayız.

Ahlaksızlık konusunu dar pencereden bakıldığını algılamak o kadar zor değil. Hemen çevremizde olup bitenlere ve onlara söylenen sözlere şöyle bir bakın.

Ben size çeşitli örnekleri tek tek sayamayacağım ama ahlaksızlığı bir kadın ve bir erkek çerçevesinde düşünmek gerçekten bu ülke için acı verici bir durumdur.

Ancak ahlaksızlık konusunu hangi konulardan bakarak incelemek gerektiği ortaya koyarsak çok fazla detay bizi beklediğini göreceğiz. Bugün köşe yazısında ahlaksızlık kavramına bakmadığımız ve hatta birçok insanın da farkından olmadan ahlaksızlık içinde oldu durumları ortaya koymaya çalışacağım.

Ahlak kelimesini sözlüklerde arayınca iki kavram karşımıza çıkmaktadır.

 

1. İnsanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.

2. Kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.

 

Bu iki kavramın doğruluğunun kesinlikle arkasındayım ancak üçüncü bir anlam daha ekleyerek ahlak kavramının daha doğru zemine oturmasını ilk önce sağlamak gerek.

Üçüncüsü ise ahlaklı insan deyince, insanların aklına; hak kavramını bilen, hukukun gücüne inanan, adalet kavramını şartsız savunan ve vicdanı sızlayan kişiye ahlaklı insan denmelidir.

Yaptığım bu tanıma herhalde her okuyucu katılacaktır. Şimdi bu kavramları düşünerek çevrenizdeki insanları şöyle düşünün.

Kimler hukuku yoksa sayıyor?

Kimler, eşine, çocuğuna, sevgilisine şiddet uyguluyor?

Kimler para uğruna; ağacı, doğayı, hayvanı kendi çıkarları için yok ediyor?

Kimler çıkarları için tarımın ve hayvancılığın yapılmaz hale gelmesini sağlıyor?

Kimler adam kayırmacılık yaparak yakınlarını, eşlerini, dostlarını bir yerlere atıyor ya da getiriyor?

Kimler göz göre göre okullarda, yurtlarda, sokaklarda çocukları istismar ediyor ya da tecavüz ediyor? Bu olaylara kimler gözüm yok ya da ses çıkarmıyor?

Kimler kalemini göz göre göre vatandaşı kandırmak adına ve birilerine yaranmak adına kullanıyor?

Kimler devletin ve vatandaşın hakkını hortumluyor? Kimler vatandaşın emek hakkını görmezden geliyor ve emeklerinin karşılığını vermiyor?

Kimler siyaset uğruna yanlışa doğru diyor?

Kimler inançları göz göre göre saptırıyor ve vatandaşın duygularıyla doğrudan alay ediyor?

Kimler devletin malını, toprağını yabancılara kendi çıkarları uğruna peşkeş çekiyor?

Kimler trafikte kurallara uymayı canlar alıyor?

Kimler çöp kutusuymuş gibi sokakları kirletiyor?

Kimler verilen sözlerin arkasında durmuyor?

Daha sonra geleceğini bu kadar çok soru var ki! Siz de görmüş olduğunuz ki aramızda ahlaksızlar o kadar çocuklar. Bu ahlak yoksunları her mevkide, her konumda yani her yerdeler ve hatta ahlaksızlık yaptıklarını bile bile hala devam ediyorlar yapmaya...

İşte bu durumlara dur demek gerekmektedir. Hem bu günümüz, hem yarınımız doğrudan tehdit altındadır. Ünlü olmayan bir köşe yazarı olmama rağmen gelecek nesillerin hayatlarından çok çalındığını açıkça söyleyebilirim. işte bu nedenle tüm bu ahlaksızlara dur demek için çabalamalıyız.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı onurlu ve kanaatkardır. Bu nedenle hata yapmışsa, hatasından döner ve bilerek hata yapanlara da asla göz yummayacaktır.

 

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk "Saygısızlığın, saldırının küçüğü, büyüğü yoktur. Samimiyetin lisanı yoktur. Samimiyet sözlerle açıklanamaz. O, gözlerden ve tavırlardan anlaşılır. Medeniyetin esası, ilerlemesi ve kuvvetin temeli, aile hayatın-dadır. Bu hayattaki fenalık mutlaka toplumsal, ekonomik ve politik beceriksizliği doğurur." diyerek aslında konuyu çok önceleri bize anlatmış....

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.